POLECAMY

Czy w Polsce można testować kosmetyki na zwierzętach?

Słyszałam, że w Polsce (ani w Europie) nie można testować kosmetyków na zwierzętach. Czy to prawda? Nie chcę popierać firm, które to robią!
Czy w Polsce można testować kosmetyki na zwierzętach? fot. Fotolia
Dzień dobry!

Słyszałam niedawno, że obecnie w UE nie można sprzedawać kosmetyków testowanych na zwierzętach. Mimo to wciąż słyszę o firmach, o których pisze się, że testują swoje produkty na zwierzętach – są to bardzo popularne, reklamowane w telewizji marki. Jak to jest naprawdę? Czy to prawda, że firmy mogą produkować na różne rynki różne kosmetyki, np. na polski nietestowane, a na chiński testowane na zwierzętach? Proszę o pomoc, bo już się w tym pogubiłam, a bardzo mi zależy na tym, aby nikt nie krzywdził zwierząt i nie chcę popierać firm, które to robią!
FT.

Zobacz też: Kosmetyki na polskim rynku – czy na pewno są bezpieczne?

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

W Europie obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków i ich składników na zwierzętach oraz sprzedaży kosmetyków, które były w ten sposób badane. Zakaz ten obowiązuje bez względu na miejsce wykonania testów. Dodatkowo niedozwolone jest też wprowadzanie do obrotu kosmetyków zawierających składniki testowane na zwierzętach przez danego producenta w celu opracowania produktu lub wykonania oceny jego bezpieczeństwa.

W internecie można znaleźć listy producentów, którzy testują lub którzy nie testują swoich produktów na zwierzętach. Listy te nie są wiarygodnym źródłem informacji, są bowiem nieaktualne: obecnie żadna firma nie testuje kosmetyków na zwierzętach, bo jest to niedozwolone.

Zastąpienie badań na zwierzętach metodami alternatywnymi było wdrażane stopniowo, ponieważ musiały one zostać tak dopracowane, aby zapewniać taką samą wiarygodność, jak metody z wykorzystaniem zwierząt. Tak więc od września 2004 roku obowiązuje zakaz testowania gotowych kosmetyków na zwierzętach oraz zakaz testowania surowców, jeżeli istnieje zatwierdzona metoda alternatywna.

Od marca 2009 roku obowiązuje zakaz wykonywania wszelkich testów na zwierzętach na terytorium UE oraz zakaz obrotu produktami kosmetycznymi, których składniki lub ich kombinacje były testowane na zwierzętach, z wyjątkiem: toksykokinetyki, toksyczności dawki powtarzanej, toksyczności reprodukcyjnej (szkodliwego działania na rozrodczość). Od marca 2013 roku obowiązuje zakaz oceny toksyczności substancji chemicznych na zwierzętach (bez względu na dostępność metod alternatywnych).

Zobacz też: Jak dochodzić swoich praw u fryzjera?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)