dr Katarzyna Kwarecka-Zając

Terapia fotodynamiczna

Wykorzystywana od wielu lat do leczenia schorzeń dermatologicznych.
/ 10.05.2019 05:37
dr Katarzyna Kwarecka-Zając

Terapia fotodynamiczna, wykorzystywana była od wielu lat do leczenia schorzeń dermatologicznych. Podobnie jak parę lat temu zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej w medycynie klinicznej np. w leczeniu zeza w okulistyce czy tików w neurologii, znalazły zastosowanie w redukcji zmarszczek w estetyce.

Wydaje się, że ta metoda ma również szanse zaistnieć w dermatologii estetycznej. Może okazać się niezwykle skutecznym narzędziem w walce z głębokimi zmarszczkami, uszkodzeniami posłonecznymi skóry i bliznami potrądzikowymi.
Jak to działa - zabieg rozpoczyna aplikacja na skórę poddaną zabiegowi 0.5% fotosensybilatora (w terapii klasycznej jest to 20% kw. 5-ALA krem) w terapii estetycznej dokonujemy wielokrotnej aplikacji sprayem, dzięki temu efekt uwrażliwienia skory na światło utrzymuje się krótko i nie zmusza do szczególnej protekcji przeciwsłonecznej po zabieg, który będzie można wykonywać nawet latem . Po absorpcji sprayu w skórze, aktywna substancja jest zamieniana w protoporfirynę IX. Po uaktywnieniu przez światło o odpowiedniej długości fali w komórkach skóry poddanej zabiegowi zaczyna zachodzić reakcja cytotoksyczna. Pozwala to wywołać naprawę komórkową i stymuluje miejscową produkcje kolagenu. Klinicznie widzimy znaczne spłycenie zmarszczek , poprawę jakości skóry.

Warto połączyć wyżej opisany zabieg duńskich naukowców firmy ELLIPSE z zabiegiem wypełniania zmarszczek preparatem Esthelis, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie preparatów kwasu hialuronowego szwajcarskiej firmy ANTEIS. Jest to jedyny produkt który można podawać tak płytko, że zaledwie wypełnia zmarszczkę a nie wypycha obszar skóry znajdujący się pod zmarszczką. Świetnie sprawdza się w obszarach, w których skóra jest bardzo cienka i delikatna \okolica oczu\ oraz w regionie tzw. zmarszczek palacza (ryzyko powstania nienaturalnego pofałdowanego obszaru , poprzez próbę wygładzania delikatnych zmarszczek preparatami wypychającymi cały obszar poddawany zabiegowi). Aby wykorzystać w pełni unikalne właściwości będące wynikiem opatentowanej przez szwajcarską firmę technologii produkcji preparat powinien być podawany pacjentom odmienną od stosowanych innymi preparatami techniką. Jeśli skóra w obszarze poddawanym zabiegowi, nie jest zbyt wiotka, wystarcz podawanie preparatu wzdłuż przebiegu zmarszczek, tak powierzchownie, iż zdarza się, że niewielka ilość produktu wydostaje się w trakcie iniekcji porami skóry. Jeśli mamy do czynienia ze znaczną wiotkością obszaru poddanego zabiegowi wzmacniamy skórę licznymi, krzyżującymi się drogami iniekcji, pozostawiając za każdym razem niewielką ilość kwasu hialuronowego.

 

Doskonałych efektów tego tandemu będą mogli doświadczyć pacjenci poddający leczeniu zmiany trądzikowe czy też głębokie blizny lub przebarwienia pozapalne.
Wśród naukowców odkrywających nowe narzędzia i substancje dla medycyny estetycznej spotkałam ludzi z wielka pasją. Kreatywnych ludzi zarażających entuzjazmem, zachęcających do odkrywania nowych metod i wdrażania ich do praktyki lekarskiej. Opisana terapia może okazać się kolejnym milowym krokiem na przód.

 

Od roku mam przyjemność wykonywać zabiegi I2PL ELLIPSE uzyskując bardzo dobre efekty. Również od roku obecny jest na polskim rynku preparat Esthelis. Jest to preparat, którym najchętniej modeluje kształt ust. Pozwala on uzyskać naturalny efekt soczystych, czasami zaledwie podkreślonych lub znacznie uwypuklonych ust. Nie odważyła bym się wypełniać okolicy cieni pod oczami innym produktem. Cieszę się, że firma ANTEIS zadedykowała jeden ze swoich produktów mężczyznom, którzy coraz częściej pukają do drzwi mojego gabinetu. Pomimo że mam ogromne zaufanie do twórcy preparatów gamy Esthelis  Gillesa Bosa, bacznie przysłuchiwałam się opiniom innych lekarzy podczas kongresów europejskich. Ponieważ w wielu krajach Esthelis był obecny już 3 lata temu, usłyszałam wiele pozytywnych komentarzy. Czekam na kolejne dzieło Gillesa - może cos, co pozwoliłoby modelować twarz, nie tylko wygładzać zmarszczki. Piękno twarzy, młodość rysów to nie tylko brak zmarszczek, ale światło, łagodne, subtelne rysy, pełne policzki, delikatnie zadarte do góry kąciki ust, wyraźny owal twarzy…

dr Katarzyna Kwarecka-Zając