POLECAMY

Telomery – recepta na długowieczność

Współczesna kosmetologia stanęła przed nowym wyzwaniem, którym są telomery – sekwencje DNA, które mogą zapewnić ludziom długowieczność. Zespół amerykańskich naukowców otrzymał za badania nad nimi w roku 2009 Nagrodę Nobla.
Telomery – recepta na długowieczność

Podziały komórkowe

Każda komórka naszego ciała, także komórka skóry, zawiera pełną informację genetyczną zakodowaną w podwójnej helisie kwasu dezoksyrybonukleinowego, zwanego potocznie po prostu DNA. Jest ono upakowane w struktury, które nazywają się chromosomami. W momencie podziału komórki, chromosomy ulegają powieleniu a następnie rozdzieleniu, tak by nowopowstałe komórki potomne otrzymały kompletną kopię materiału genetycznego. Kluczową funkcję w procesie podziału pełnią końcowe fragmenty chromosomów zwane telomerami. Zabezpieczają one chromosomy przed uszkodzeniem oraz chronią materiał genetyczny przed skracaniem, w sposób podobny do tego w jaki pętelka chroni sznurek. Niestety, wraz z każdym podziałem telomery same ulegają skróceniu i w tym sensie są swoistym zegarem molekularnym odmierzającym, ile razy komórka może się podzielić.

Zobacz także: Jak zapobiegać zmarszczkom

Zachowaj na dłużej młodość

Organizm starzeje się, ponieważ starzeją się jego komórki osiągając limit swoich podziałów. Jedna z teorii starzenia się tzw. telomerowa teoria młodości mówi, że starzenie się komórek jest konsekwencją skracania się telomerów. Naukowcy od wielu lat poszukują sposobów, które umożliwiłyby „ochronę” telomerów i utrzymanie ich w kondycji charakterystycznej dla młodej skóry. Udało się to Centrum Naukowo-Badawczemu Dr Irena Eris, które w tym roku wprowadziło na rynek kolejną markę Premium - TelomericTM. Sam pomysł prowadzenia tego rodzaju badań narodził się sześć lat temu. Kosmetyki, które są ich efektem zawierają aktywne składniki, które chronią zakończenia chromosomów i w ten sposób przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry. W doświadczeniu na hodowli komórek skóry udowodniono, że komórki pod wpływem składnika aktywnego TelomericTM dłużej wykazują zdolność do podziału, niż komórki pozbawionego tego składnika. Odkrycie to stwarza nowe możliwości w walce ze starzeniem się skóry.
Badania amerykańskich naukowców mogą okazać się przełomowe. Teraz jednak należy zachować względny spokój, gdyż faktyczne efekty tych odkryć będą znane dopiero za kilka lat. Potrzeba czasu, by przekonać się, czy faktycznie telomery staną się naszą drogą ku długowieczności.

Zobacz także: Domowe zabiegi anti aging


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Jeśli chcecie mieć telomery w lepszym stanie, zacznijcie uprawiać spot:)