Te substancje szkodzą – znajdziesz je w kosmetykach!

Niektóre substancje zawarte w kosmetykach mogą zaostrzać stany zapalne skóry, powodować świąd i wysypki. Dlatego przed zakupem produktu warto poznać jego zawartość!
/ 05.10.2015 09:51

trucizny w kosmetykach

fot. Fotolia

Zdaniem eksperta nieodpowiedni dobór kosmetyków naraża skórę na podrażnienia:

– Często kuszeni niską ceną zapominamy o jakości, a przede wszystkim zdrowiu. Niektóre produkty dają złudne poczucie komfortu, dlatego świadomość składu kosmetyków jest bardzo ważna – mówi Iwona Kasica, kosmetolog w Dermamed we Wrocławiu.

Na jakie składniki uważać?

Konserwanty zapewniają trwałość kosmetyków i zapobiegają rozwojowi grzybów. Niestety mają również wady – mogą powodować silnie reakcje alergiczne. Najbardziej popularne z nich to parabeny, do których zalicza się między innymi butyloparaben, etyloparaben, metyloparaben, propyloparaben. Znajdują się w dezodorantach i antyperspirantach, ale można je znaleźć również w kremach, szamponach i perfumach. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych parabeny mogą działać rakotwórczo.

Trądzik? Unikaj silikonu

W niektórych przypadkach warto unikać produktów z zawartością silikonu. Składnik jest dodawany do kremów nawilżających, fluidów, kosmetyków do pie­lę­gnacji i stylizacji włosów. Jego zdaniem jest ochrona skóry i zapobieganie powstawaniu niedoskonałości. Jednak u osoby z cerą trądzikową może powodować nasilenie objawów. Silikon nie ulega rozkładowi biologicznemu i gromadzi się w tkankach organizmu.

Szkodliwy wpływ może mieć również lanolina, która znajduje się w maściach, szminkach i dezodorantach. Uzyskuje się ją w procesie oczyszczania surowej wełny owczej. U osób bardzo wrażliwych może powodować atopowe zapalenie skóry.

Zobacz też: Sodium Coco Sulfate w kosmetykach – czy jest bezpieczny?

Rakotwórczy składnik

Z innych powodów warto unikać formaldehydu.

Składnik ma szkodliwe działanie rakotwórcze i przyśpiesza starzenie skóry. Jest silnym alergenem używanym jako środek bakteriobójczy. Niestety występuje w postaci trującego gazu, uwalniającego się z formaliny. Powoduje podrażnienia dróg oddechowych i oczu – mówi Iwona Kasica.

Formaldehyd najczęściej występuje w lakierach do paznokci oraz produktach stylizacji włosów, a także w płynach do kąpieli, kosmetykach kolorowych oraz samoopalaczach.

Pozorna skuteczność

Do produkcji najtańszych kosmetyków często używana jest parafina. Można ją znaleźć w kremach do twarzy, pomadkach, fluidach.

– Charakteryzuje się pozorną skutecznością. Zapewnia złudne uczucie komfortu. Sprawia wrażenie rozjaśnienia przebawień, gładkości i miłego uczucia przy dotyku. W rzeczywistości zaburza proces oddychania skóry, pokrywając ją trudną do usunięcia powłoką, uwrażliwia ją na promienie słoneczne, podrażnia i zaostrza zmiany trądzikowe – ostrzega Iwona Kasica.

Zobacz też: Co zawierają kosmetyki mineralne? Sprawdzamy składy!

Źródło: materiały prasowe Dermamed/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)