POLECAMY

Tatuaże więzienne "grypserskie" – galeria

Tatuaże podkulturowe, inaczej "grypserskie" dzielą się na dwie podgrupy: przynależnościowe i prestiżowe. Zobacz, jak wyglądają, co oznaczają i dlaczego więźniowie tatuują je na swoich ciałach.

Czym są tatuaże podkulturowe?

Do grupy tatuaży o treściach podkulturowych zaliczamy takie, które są silnie powiązane z nieformalną stratyfikacją więzienną, z jej wartościami, normami, zasadami (niepisany kodeks „grypserski”). Dziarganie takich „wzorków” obwarowane jest wieloma wymogami, które w toku więziennego egzystowania należy spełnić. Jeżeli chodzi o skazanych „grypsujących”, muszą oni zasłużyć na dany tatuaż, pokazać społeczności „grypserskiej”, że są godni noszenia na przykład „cynkówki”. Owe treści tatuażowe bardzo często są kwantyfikatorem usytuowania w niejawnej hierarchii osadzonych.

Treści podkulturowe należy podzielić na dwie podgrupy: przynależnościowe (jestem w środowisku „ludzi”, toteż chcę mieć symbol identyfikujący mnie z tą grupą); prestiżowe, mające ogromne znaczenie w więzieniu (jestem w tej grupie, więc chcę mieć emblemat potwierdzający moją względnie wysoką pozycję w zakładzie karnym i podnoszący mój autorytet wśród osadzonych).

(Aby zobaczyć tatuaże, kliknij galerię pod zdjęciem.)

Zobacz też: Dlaczego więźniowie się tatuują?

Fragment pochodzi z książki "Dziara", "cynkówka", "kolka" – zjawisko tatuażu więziennego" autorstwa S. Przybilińskiego (Impuls, 2013). Publikacja za zgodą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Nieprawda, dalej spotyka się takie tatuaże! Fakt ich rozmazania na "modelu" jest spowodowany upływem czasu i wiotczeniem skóry. Nie we wszystkich kryminałach jest sprzedana, są jeszcze puchy gdzie nie dźwiga się majciarzy i peugeotów.
/2 lata temu
To byl dawno temu kiedy bajera nie zostala sprzedana za raczke szlugow jak sie nie myle to rok 75 lub 78
/5 lat temu
Chyba ktos typowi oczy podbil bo na dziary to nie wyglada