POLECAMY

Tatuaże – vademecum

Czym jest biotatuaż? Czy tatuaż można usunąć? Czy zawsze zostają po takim zabiegu blizny? Czy henna jest lepsza od tatuażu? Czy tatuaż może wyblaknąć lub rozciągnąć się na skórze? Co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na tatuaż?
Tatuaże – vademecum fot. fot. Fotolia

Tatuaż, czyli co?

Dla jednych ozdoba i odzwierciedlenie swoich pasji, stanu ducha lub wspomnień, dla innych - oszpecenie, niepotrzebna modyfikacja i bezsensowny wydatek. Tatuaż. Od setek tysięcy lat zdobi (lub szpeci) ludzką skórę. Etymologia tego słowa nie na darmo ma związek z... zadawaniem ran. Od dawna tatuaż budzi kontrowersje - wielu osobom wciąż kojarzy się z więzieniem i kryminalistami. Jak właściwie wykonuje się tatuaż? Czy to boli? Czy tatuaż wraz z wiekiem człowieka, który go nosi, może się zniekształcić?

Sprawdź: Czym właściwie jest tatuaż?

Zanim wejdziesz do salonu tatuażu...

...dobrze przemyśl swoją decyzję. W żadnym wypadku nie chcemy moralizować ani odwodzić nikogo od swoich marzeń i planów. Tatuaż to ciekawa ozdoba, ale zanim się na niego zdecydujemy, trzeba rozważyć wszelkie "za" i "przeciw". To, że tatuaż jest pamiątką na całe życie, wie każdy. Niektórzy myślą jednak kategoriami "przecież zawsze mogę go usunąć!". Jeśli jesteś jednym z nich, to oznacza, że nie jesteś w 100% gotowy na wykonanie tatuażu. Przemyślenia wymaga też wybór wzoru (nie decyduj się na przypadkowy, bo szybko Ci się znudzi) oraz miejsca na ciele, gdzie tatuażysta Ci go wykona. I jeszcze jedno: koniecznie tatuuj się w dobrym (sprawdzonym i bezpiecznym!) salonie tatuażu!

Sprawdź: Nim wybierzemy się do salonu tatuażu, czyli na co zwrócić uwagę...

A może henna lub biotatuaż?

Chcesz mieć tatuaż, ale nie jesteś przekonany/a do tatuażu tradycyjnego? Boisz się, że wzór Ci się znudzi lub wykonywanie go będzie bardzo bolało? Rozwiązaniem dla Ciebie jest zatem biotatuaż lub henna. Henna to barwnik pochodzenia roślinnego. Malowidło wykonane nią na skórze zniknie po około 2-3 tygodniach. Taki tatuaż jest bezbolesny i bezpieczny, nie licząc występującej czasem reakcji uczuleniowej. Biotatuaż również jest bezpieczniejszy od tradycyjnego, jednak może się zdarzyć, że wykona się go za głęboko, a wówczas nie zniknie przez bardzo długi czas i/lub zamieni się w nieładną plamę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o hennie i biotatuażu, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Sprawdź: Biotatuaż i henna - alternatywa dla tatuażu tradycyjnego?

Czy tatuaż można usunąć?

Oczywiście, że można. Tylko jak to zrobić? I czy po usunięciu musimy się liczyć z "pamiątką" w postaci szpecącej blizny? Jedną z najpopularniejszych metod usuwania tatuaży jest laseroterapia. Ma jednak swoje wady, np. nie jest w stanie usunąć ze skóry żółtego barwnika, a po zabiegu na skórze mogą powstać odbarwienia i bliznowce.  Stosuje się również dermabrazję, ale jest to metoda bolesna i obarczona dużym ryzykiem pojawienia się blizn. Stosowane są też interwencje chirurgiczne. Zabieg usunięcia tatuażu nie jest więc prosty, a przy tym często bolesny i kosztowny. Efekty też bywają niezadowalające. To dlatego tak ważne jest, by przemyśleć wykonanie każdego tatuażu.

Sprawdź: Jak usunąć tatuaż?

Tatuaż - problemy z dziarą

Nieodpowiednia dbałość o tatuaż, złe wykonanie lub zrobienie tatuażu w zbyt młodym wieku (przed 21. rokiem życia) mogą skutkować licznymi problemami - w tym blaknięciem tatuażu i jego rozciągnięciem na skórze. W poniższym artykule zawarliśmy wskazówki, jak do tego nie dopuścić. Jak więc mieć pewność, że nasz tatuaż będzie zawsze wyglądał nienagannie? I czy to w ogóle jest możliwe?

Sprawdź: Czy tatuaż może wyblaknąć?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)