Tatuaż na stopie fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Tatuaż na stopie jest dyskretny i kobiecy. Jaki wzór wybrać?

Z czym wiąże się tatuowanie tej części ciała? Rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.
Joanna Futkowska / 04.07.2019 16:23
Tatuaż na stopie fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Tatuaż na stopie zwłaszcza latem jest piękną i seksowną ozdobą zastępującą biżuterię. Potrafi zwracać uwagę i wyglądać bardzo efektownie. Jeśli to twój pierwszy tatuaż, zobacz, co warto wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz.

Na skróty:

Czy tatuaż na stopie boli?

Tatuaż w tym miejscu jest bolesny - barwnik wprowadza się pod skórę za pomocą igieł, więc musi być odczuwalny. Na stopach, gdzie tkanka tłuszczowa praktycznie nie występuje, a skóra jest prawie bezpośrednio przy kości, takie nakłuwanie podrażnia zakończenia nerwowe.

Oczywiście to, jak bardzo źle zniesiesz taki zabieg, zależy też od indywidualnej odporności na ból i od samego tatuatora (niektórzy mają trochę „cięższą” rękę, inni są delikatniejsi). Możesz też zawsze poszukać studia, w którym znieczula się skórę przed zabiegiem.
Jesteś ciekawa, jak to jest z tatuażami w innych miejscach na ciele – zobacz najbardziej bolesne.

Jeśli do tej pory się nie tatuowałaś, wybierz jakiś mały wzór na stopę – będzie dyskretny i szybciej się oswoisz z nową ozdobą. Jeśli ci się spodoba, zawsze możesz wytatuować większą powierzchnię ciała. Mały wzór też będzie mniej bolał.

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wykonasz tatuaż

Co wytatuować?

Do najpopularniejszych wzorów wybieranych przez kobiety do wytatuowania na stopie należą:

  • serduszka, gwiazdy, kotwice, pióra, diament, mandale inspirowane filozofią buddyjską.
  • tatuaże-napisy, krótkie, jednowyrazowe (np. imiona) lub dłuższe, nawet całe zdania, cytaty z literatury, sentencje, które mają towarzyszyć nam przez całe życie. Najczęściej tekst jest w języku obcym i napisany mocno stylizowaną czcionką, tak że odczytanie go nie jest łatwe.
  • motywy roślinne – róże, kwiaty lotosu, czterolistne koniczyny, palmy oraz zwierzęta –  ukochani pupile, ptaki, koty, węże, słonie i ślady łap.
  • ulubione postacie z kreskówek i książek.

Małe obrazki najczęściej tatuowane są przy kostce. Te trochę większe – na grzbiecie stopy. Ładnie prezentują się też wzory nad piętą.

Gdzie szukać inspiracji?

Warto przejrzeć galerie w internecie, obejrzeć portfolio prac tatuatora, do którego się wybieramy. Można też szukać inspiracji w albumach o sztuce i designie. Drobne detale wypatrzone tam mogą być bardzo oryginalne. Instagram też jest pełen ciekawych i pomysłowych wzorów na tatuaż.

O tym pomyśl, zanim zrobisz tatuaż

Zaplanuj to!

Lepiej nie rób go spontanicznie, pod wpływem chwili, bo taki obrazek zostanie z tobą na całe życie. Nawet jeśli się go usunie, zawsze zostaje ślad. Dlatego decyzję należy dobrze przemyśleć. Zawsze możesz na próbę zrobić tatuaż henną lub nakleić tatuażową naklejkę.

Wybierz dobrego tatuatora

Jak go znaleźć? Najlepiej zacząć od popytania znajomych i zajrzenia do internetu. Tu na forach można znaleźć dużo ciekawych informacji. Przejrzyj też portfolio tatuatora, by się przekonać czy odpowiada ci jego styl.

Znajdź profesjonalne studio

Koniecznie sprawdź, czy w studiu tatuażu używane są jednorazowe igły, pojemniki na tusz i rękawiczki. To bardzo ważne, bo wykonanie tatuażu w niehigienicznych warunkach może doprowadzić do zakażenia groźnymi chorobami (np. wirusowym zapaleniem wątroby typu C lub B, HIV). Poproś też tatuatora, by wyjaśnił ci czego i jak będzie używał.

Jakie studio tatuażu wybrać? Zobacz 5 zasad, którymi warto się kierować

Przeciwwskazania

Jest ich niewiele. Nie mogą go robić osoby z chorobami skórnymi (np. grzybicą, łuszczycą, AZS), chorzy na padaczkę, hemofilię. Nie myśl też o nim, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Przeciwwskazaniem jest również przyjmowanie niektórych leków, w tym rozrzedzających krew (np. Aspiryny). O innych chorobach (np. alergii, cukrzycy, chorobach układu krążenia) trzeba wcześniej poinformować tatuatora.

Obecnie bardzo popularna jest alergia na nikiel, który zwyczajowo jest w składzie farb o ciemniejszych tonacjach. Jeśli jesteś na niego uczulona, upewnij się, że w tuszach, których będzie używał twój tatuator, nie ma niklu.

Więcej inspiracji i wzorów na tatuaż:Tatuaż rękaw - czy to opcja dla ciebie?Są oryginalne i bardzo realistyczne. Zobacz pomysły na tatuaże 3D!