Tatuaż na oku – czy to możliwe?

Barwnik wstrzykiwany w oko – tak najkrócej można opisać przebieg tatuowania gałki ocznej. Czy taki tatuaż jest bezpieczny dla zdrowia? Czy boli? Czy w Polsce można wykonać tatuaż na oku i kto zapoczątkował modę na tatuowania oczu?
Tatuaż na oku – czy to możliwe?

Kto jako pierwszy wytatuował sobie oko?

W latach 90. w Polsce popularnością cieszyły się tzw. tatuaże opaski. Z biegiem lat moda zmieniała się, a ludzka fantazja skłaniała niektórych do dekorowania ciała malunkami na znacznie większą skalę oraz w miejscach, które dotychczas wydawały się niemożliwe do ozdobienia. Jednym z nich jest oko.

Kilka lat temu w mediach pojawiły się informacje o trzech mężczyznach, którzy mogą pochwalić się tatuażami oczu. Jednym z nich był Kanadyjczyk, a dwaj pozostali to amerykańscy więźniowie – David Boltjes i Paul Inman, których uznaje się za prekursorów tej metody zdobienia.

Panowie bardzo chętnie opowiadają o zaletach tego rodzaju tatuażu. Nazywają go ozdobą, którą mało kto może się pochwalić. Faktycznie, raczej trudno spotkać na ulicy osobę mającą, tak jak oni, niebieskie lub czerwone gałki oczne.  

Panowie na pytanie, czy wykonanie takiego tatuażu boli, odpowiadają, że tak. I trudno się dziwić, skoro w oko kilkadziesiąt razy wbijana jest igła…

Tatuażem oka chwali również pewien Polak, Ronald „xRONIx” Lachowicz, który zabieg wykonał sam. Jak przyznał w jednym z wywiadów wykonanie tatuaż zajęło mu ok. dziesięciu minut.

Przerażające czy zadziwiające?

Zapewne i jedno, i drugie. W internecie można obejrzeć krótkie filmy przedstawiające proces robienia tatuażu oczu. Jednak nie są to obrazy dla widzów o słabych nerwach.

U niektórych osób widok człowieka z kolorowymi oczami budzi wręcz obrzydzenie lub przerażenie. Są jednak i tacy, którzy są tak zachwyceni nową modą, że sami decydują się na taką ozdobę.

A jak wykonuje się tatuaż na oku?

Zobacz też: Tatuaż - gdzie najbardziej boli?

Jak to się robi?

Wykonanie tatuażu na oku nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Wystarczy wyobrazić sobie ból towarzyszący wbijaniu igły w oko...

Do zrobienia tatuażu na oku potrzebne są igły identyczne do tych, które wykorzystuje się do szczepień. Następnie nabiera się wybrany barwnik i wstrzykuje go pod wierzchnią warstwę gałki ocznej. Szacuje się, że potrzeba aż czterdzieści razy wstrzyknąć dany barwnik, by móc mówić o gotowym tatuażu. Aby zabieg był możliwie jak najbardziej bezpieczny, powinien wykonać go lekarz.

Wszystkich śmiałków ostrzegamy przed wykonaniem takiego zdobienia. Zabieg ten może przyczyniać się do pogarszania się, a nawet utraty wzroku. Ponadto możliwe jest powstanie krwotoku, infekcji, a w najgorszym przypadku może dojść do przebicia oka.

Na zdrowie?

Pomimo doniesień o niebezpieczeństwie wynikającym z robienia tatuażu oczu, Shannon Larrat, jeden z fanów body modifications, twierdzi, że nie ma czego się bać. Uważa on, że nasze oko jest wręcz przystosowane do przeprowadzania tego typu zabiegów i można w nim umieścić niemalże wszystko. Co ciekawe, twierdzi, że ten rodzaj ozdoby jest nawet mniej niebezpieczny niż klasyczny tatuaż...

Nie tylko Larrat uważa, że zabieg nie jest tak niebezpieczny, jak niektórzy mówią.  Pojawiają się informacje, że tatuaż oka jest nawet wskazany do wykonania w niektórych przypadkach. Jako przykład podaje się blizny rogówki. Ponoć tatuaż może pomóc osobom z taką wadą przywrócić naturalny wygląd rogówki.

Chętnych do zrobienia sobie tatuażu oka informujemy, że obecnie jego wykonanie w Polsce jest niemożliwe.

Zobacz też: Galeria tatuaży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (25)
/11 miesięcy temu
Kaczorek wytatuowal sobie swastyke na starym tylku, tak gleboko ma Polske i Polakow.
/rok temu
Ja sobie zrobiłem tatuaż na kakaowym oku. Żonowi się POdoba.
/rok temu
lepiej na oku niz na nosie hahah Zajeee wyglada ale ja bym sie tak na cale zycie nie odwazyl,na ciele to co innego
POKAŻ KOMENTARZE (22)