POLECAMY

Tatuaż – jak to się robi?

O tym, że tatuaż robi się poprzez wprowadzenie barwnika dzięki wbiciu igły pod skórę, wszyscy słyszeli. Jednak jak głęboko należy wprowadzić taką igłę? Skąd wziąć odpowiedni sprzęt i czy stosuje się jakieś preparaty znieczulające? Czy tatuaż można wykonać samodzielnie?
Tatuaż – jak to się robi? fot. Fotolia

W jakim stylu zrobić tatuaż?

Istnieje kilka metod, którymi wykonuje się tatuaże.

 • Tradycyjna (tzw. oldschoolowa) – technika, która opiera się na klasycznych, głównie nieskomplikowanych wzorach wykonywanych czarnym barwnikiem.
 • New school – to nic innego jak unowocześnienie stylu tradycyjnego. Na czym dokładnie polega różnica? Przede wszystkim są to bardziej śmiałe wzory, wykonywane z  większą precyzją i wiedzą dotyczącą technik tatuażu.
 • Tatuaż ze Starego Kontynentu – europejski styl zdobienia charakteryzuje się niesamowitą precyzją wykonania. Chociażby dzięki temu możliwe jest wykonanie niemalże każdego motywu – tribal, mechanika, 3D...
 • Japan style – tatuaże te również wykonywane są z niesamowitą precyzją. Są to przede wszystkim: smoki, sentencje oraz motywy nawiązujące do 4 żywiołów (ogień, woda, powietrze, ziemia), legend i religii.

Zobacz także: Tatuaż – jak wybrać ten odpowiedni?

Metody tatuowania...

... zmieniały się na przestrzeni lat. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest najlepsza najmniej bolesna. Obecnie za trzy najpopularniejsze uznaje się:

 • wydzierganie danego malunku na skórze za pomocą specjalnej maszynki z igłą. Ten sposób uznawany jest za najmniej bolesny, a dodatkowo szybki;
 • zaznaczenie konturu ostrym narzędziem i wprowadzenie barwnika na ranę;
 • zanurzanie nici wykonanych ze ścięgien zwierzęcych w wybranym barwniku i wprowadzenie ich pod skórę za pomocą igły.

Niezbędny sprzęt

Każda osoba, która zastanawia się nad otwarciem własnego salonu, powinna dokładnie rozejrzeć się za porządnym sprzętem. Warto poczytać opinie klientów danego sklepu, porównać oferty różnych sprzedawców... Należy pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo przyszłych klientów, dlatego też nie powinno się oszczędzać na wyposażeniu salonu. A oto sprzęty, które z pewnością można uznać za bazę wyposażenia.

 • Maszynki – zazwyczaj swym wyglądem przypominają pistolety. W ich budowę wchodzi m.in. specjalna igła, mały zbiornik na barwnik, znajdujący się tuż za igłą, po której spływa atrament. Ceny maszynek są bardzo różne i wynoszą nawet kilkaset złotych.
 • Igły – zazwyczaj dołączone są już do pistoletu, ale można je kupić również oddzielnie. Warto pamiętać, że igły powinny być sterylnie zapakowane. Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na grubość igieł, która waha się w granicach 0,25-0,40 milimetra.
 • Rękawiczki – bez nich nie należy wykonywać tatuaży. To obowiązkowy element każdego studia.
 • Barwniki – na rynku dostępne są przeróżne farby. Przy zakupie warto zwracać na kraj pochodzenia, datę produkcji, jak również atesty. Ceny barwników zaczynają się już od trzydziestu złotych.
 • Shaker do barwników, który pozwala na dokładne ich wymieszanie. To drogie (ok. 900 – 1000 zł) urządzenie, które może jednak w znacznym stopniu usprawnić pracę tatuażysty.
 • Krzesła – przy ich wyborze należy przede wszystkim kierować się komfortem – zarówno klienta, jak i tatuażysty. Na zakup takiego sprzętu trzeba przeznaczyć ok. 500 złotych.
 • Maść – czasami przed rozpoczęciem wykonywania tatuażu, wybrane miejsce smaruje się specjalną maścią, która ma właściwości znieczulające. Poza tym w każdym salonie muszą znajdować się maści przyspieszające gojenie.
 • Bandaże – używa się ich, by chronić miejsce ze świeżo zrobionym tatuażem.
 • Autoklaw – urządzenie obowiązkowe w każdym salonie. Służy do sterylizacji sprzętu, dzięki której niemożliwe jest zakażenie chociażby wirusem HIV. W tym urządzeniu, dzięki wysokiej temperaturze i ciśnieniu zabijane są wszelkie zarazki, wirusy, etc.

Kolkę proszę...

...czyli specjalny przyrząd do robienia tatuaży w więzieniach. To prowizoryczna maszynka do wykonywania malunków na skórze.

Jakie motywy są najpopularniejsze wśród więźniów? Modne są tatuaże przedstawiające kobiety, a zwłaszcza te nagie. Poza tym samochody, postacie z kreskówek. Zainteresowaniem cieszą się również wszelkiego rodzaju sentencje, które mają krzepić ducha.

Zobacz także: Czy tatuaż może być groźny dla życia?

Tatuaże więzienne świadczą również o przynależności do danej grupy oraz o pozycji. Przykładowo kropka na ręku oznacza złodzieja.

Nie tylko więźniowie korzystają z maszynek własnej roboty narażając przy okazji własne zdrowie. W internecie można znaleźć wiele filmików, które pokazują, jak można w zaciszu własnego domu zrobić maszynkę oraz wykonać samodzielnie tatuaż. Ze względu jednak na bezpieczeństwo – stanowczo odradzamy tego typu zabiegi.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
co za idiotka to pisała?? co za kretynka w tym filmiku... dystrykcje unijne.... restrykcje jeżeli już. zero wiedzy w tym artykule, bzdury
/5 lat temu
pie.....licie kocopoly rypin rzadzi. *** fpajerow z rynku azorow i tych cyganow sitek ty ku.rwo