Tatuaż fluorescencyjny, czyli jak świecić w ciemności?

Tatuaże fluorescencyjne, wykonane specjalnym tuszem, są na ogół niewidoczne w świetle, ale świecą w ciemności. Ich wykonanie trwa dłużej niż tradycyjnych tatuaży, są też od nich droższe. Czy tatuaże fluorescencyjne są bezpieczne dla zdrowia?
Tatuaż fluorescencyjny, czyli jak świecić w ciemności?

Co to jest tatuaż fluorescencyjny?

Tatuaż fluorescencyjny, zwany też tatuażem UV, to rysunek na ciele, który w dziennym świetle jest niewidoczny lub widoczny bardzo delikatnie, za to pod wpływem specjalnego oświetlenia zaczyna świecić.

Można go wykonać różnokolorowymi tuszami, dzięki czemu na dyskotece zalśni wieloma barwami. Rysunek białym tuszem nie jest widoczny w normalnym świetle, zaś kolorowe tusze zobaczyć można w każdych warunkach.

Jak powstaje?

Tatuaż UV wykonuje się w podobny sposób jak zwykły tatuaż. Główna różnica polega na tym, że tatuaże fluorescencyjne wykonuje się w ciemności, przy włączonych lampach emitujących światło takie, jak w dyskotece.

Drugą różnicą jest czas powstawania takiego rysunku na ciele: ponieważ tusze UV są dużo gęstsze od tradycyjnych, robienie tatuażu zajmuje mniej więcej 30% czasu więcej niż wykonanie tradycyjnego tatuażu.

Zobacz też: Tatuaż na oku - czy to możliwe?

Czy to jest bezpieczne?

Kwestia bezpieczeństwa tatuaży UV nie jest do końca jasna, ponieważ jest to nowość na rynku i nie wiadomo z jakimi konsekwencjami się wiążą. Tusze UV używane były do znakowania bydła, jednak lekarze uważają, że u zwierząt stosowano je bardzo płytko, podczas gdy ludziom tusz wprowadza się głęboko w tkankę.

Z pewnością istnieje ryzyko wystąpienia alergii na tusz, ale nie jest ono wyższe niż w przypadku tradycyjnego tuszu. Możliwe jest również powstanie nieestetycznych blizn w miejscu tatuowania. Niektórzy badacze twierdzą ponadto, że przez wysoką zawartość fosforu w tuszu UV tatuaże fluorescencyjne mogą być rakotwórcze.

Podobnie jak w przypadku klasycznych tatuaży, piercingu i innych podobnych zabiegów, należy dokładnie sprawdzić miejsce, które chcemy poddać zdobieniu. Należy dopilnować, żeby sprzęt był sterylny i aby zostały zachowane wszelkie zasady higieny, co uchroni nas przed groźnymi chorobami zakaźnymi. Ta kwestia może być problematyczna: ponieważ tatuaże UV są nowością, niewiele gabinetów ma je w swojej ofercie, jednak zdecydowanie warto poczekać aż staną się bardziej dostępne niż ryzykować życie i zdrowie tatuując się w niepewnym miejscu.

Ile to kosztuje?

Tatuaże fluorescencyjne są droższe od tradycyjnych tatuaży ze względu na specjalne tusze. Ich cena może być nawet 20% wyższa, a warto zwrócić uwagę na doniesienia, że tatuaże te dość szybko bledną.

Zobacz też: Tatuaż - jak wybrać ten odpowiedni?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)