Domowe maseczki na wągry - 5 sprawdzonych przepisów, dzięki którym pozbędziesz się problemu

maseczka na wągry fot. Adobe Stock, Prostock-studio
Nieestetyczne zaskórniki? Dzięki tym domowym maseczkom, szybko o nich zapomnisz. Odblokują zatkane pory i oczyszczą skórę. Są proste, skuteczne, błyskawiczne w przygotowaniu i z łatwo dostępnych składników.
Karolina Kalinowska / 21.02.2022 13:44
maseczka na wągry fot. Adobe Stock, Prostock-studio

Zaskórniki, które potocznie nazywamy wągrami to niestety jeden z najpopularniejszych problemów ze skórą. Najczęściej występują na nosie, brodzie i czole. Jeśli nie wiesz jak wyglądają - jesteś szczęściarą. Większość z nas jednak wie, że to małe, czarne kropeczki (zaskórniki otwarte) - zgromadzone sebum, które w kontakcie z powietrzem ciemnieje lub biała kaszka (zaskórniki zamknięte).

Na szczęście, na wszystko są sposoby - wystarczy odrobina cierpliwości i odpowiednio dobrane kosmetyki, aby cieszyć się gładką i piękną skórą. Dobra wiadomość jest również taka, że z wągrami są w stanie poradzić sobie domowe maseczki. Jak je przygotować?

Spis treści:

  1. Jak powstają wągry?
  2. Najlepsze domowe maseczki na wągry
  3. Pielęgnacja po oczyszczaniu

Jak powstają wągry?

Wągry to zablokowane pory. Pojawiają się na skórze, gdy gruczoły łojowe produkują dużo tłuszczu, a proces złuszczania naskórka jest niewłaściwy. Gdy sebum i martwy naskórek zatykają ujścia mieszków włosowych, dochodzi do powstania nieestetycznie wyglądających wągrów. 


Ta domowa maseczka do twarzy podbija TikToka. Potrzebujesz tylko 2 składników i 15 minut

Zmiany dodatkowo ulegają bakteryjnym nadkażeniom. To powoduje powstawanie ropnych krost, które są jedną z charakterystycznych cech trądziku. Dlatego lepiej pozbyć się ich jak najszybciej. Jednym ze sprawdzonych sposobów są domowe maseczki na wągry. 

Najlepsze domowe maseczki na wągry

Maseczki stworzone wyłącznie do walki z wągrami dobrze jest połączyć z innymi oczyszczającymi maseczkami. Sięgnij po maseczkę z kurkumy lub maseczki z glinki.

Domowa maseczka na wągry z żelatyny

Składniki:

  • 1 łyżka żelatyny,
  • 2 łyżki mleka.

Mleko wlej do małego garnka i delikatnie podgrzej, następnie dodaj żelatynę i zaczekaj, aż się rozpuści. Gdy przestygnie, nałóż ją (w zależności od potrzeb) na całą twarz lub strefę T. Po 20 minutach delikatnie zerwij maseczkę na wągry z twarzy. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy będziesz ją stosowała raz w tygodniu. Maseczka z żelatyny świetnie złuszcza martwy naskórek i oczyszcza.

Domowa maseczka na wągry z sody oczyszczonej

Składniki:

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
  • 1 łyżeczka wody.

Wymieszaj dokładnie składniki i nakładaj punktowo lub na strefę T. Maseczka ma lejącą konsystencję, więc bądź ostrożna przy jej aplikacji. Pozostaw ją na skórze przez ok. 7 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Maseczka na wągry z sody oczyszczonej pomaga ograniczyć wydzielanie sebum i usuwa martwy naskórek.

Maseczka na wągry z miodem

Składniki:

  • 2 łyżki sody oczyszczonej,
  • 1 łyżka miodu.

Mieszaj składniki do uzyskania kleistej konsystencji. Powstałą papkę nałóż na skórę i pozostaw na skórze przez ok. 15-20 minut. Soda znakomicie złuszcza naskórek, a miód ma właściwości silnie nawilżające.

Maseczka na wągry z białka kurzego

Składniki:

  • 1 białko z jajka kurzego,
  • 2 łyżki soku z cytryny.

Ubij białko i dodaj do niego sok z cytryny. Nałóż na twarz i pozostaw na skórze do chwili wyschnięcia. Zmyj maseczkę na wągry dużą ilością ciepłej wody, a następnie nałóż ulubiony krem nawilżający.

Domowe maseczki na wągry
fot. Adobe Stock, Alessandro Biascioli

Maseczka na wągry z węglem aktywnym

Składniki:

  • 1 łyżeczka węgla aktywnego,
  • 1 łyżeczka żelatyny,
  • 1 łyżka wody destylowanej (ostatecznie możesz dodać wodę źródlaną).

Żelatynę i węgiel wrzuć do małego garnka. Dodaj wodę i podgrzewaj chwilę na małym ogniu - zaczekaj, aż wszystkie składniki się rozpuszczą. Gdy maseczka przestygnie, nałóż ją na okolice, w których masz zaskórniki. Po upływie 15 minut delikatnie oderwij ją od skóry. Uprzedzamy, że to może trochę boleć!

Węgiel aktywny pomaga pozbyć się nadmiaru sebum i zaskórników, a żelatyna poprawia elastyczność skóry.

Pielęgnacja po oczyszczaniu

Skóra po zastosowaniu maseczki na wągry może być nieco zaczerwieniona i podrażniona. Wszystko zależy od tego, jaki masz rodzaj cery.

Po dokładnym oczyszczaniu skóry, zafunduj jej porządny zabieg nawilżający i odżywiający. Świetnie sprawdzi się w tej roli maseczka w płachcie domowej roboty lub maseczka z aloesu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.03.2020


Czytaj także:
Maseczka z aspiryny - skuteczny sposób na pryszcze, zaskórniki i przebarwienia
Aloes na trądzik – jak stosować, żeby zobaczyć najlepsze efekty? 4 przepisy na maseczki z aloesu

Redakcja poleca

REKLAMA