kobieta, skóra, krem, kosmetyki, kosmetyk, twarz, uroda, pielęgnacja/fot. Fotolia

Substancje aktywne w kosmetykach

Co to są substancje aktywne w kosmetykach? Substancje aktywne nazywa się często "eliksirami młodości", ponieważ dotleniają zmęczoną skórę, poprawiają jej koloryt i spłycają zmarszczki. Substancje aktywne opóźniają więc proces starzenia się i powodują odbudowę komórek.
/ 05.10.2016 16:17
kobieta, skóra, krem, kosmetyki, kosmetyk, twarz, uroda, pielęgnacja/fot. Fotolia

Substancje aktywne w kosmetykach to substancje chemiczne, które wpływają na fizjologię i funkcjonowanie naszej skóry. Jest to składnik kosmetyku, który obok substancji bazowych zawsze się w nim musi znaleźć, by kosmetyk "zadziałał". Substancje bazowe zaś to - najogólniej rzecz ujmując - to co stanowi masę kosmetyku. W nich znajdują się substancje aktywne. Substancje bazowe to np. woda, alkohol, barwniki, kompozycje zapachowe, silikony, emulgatory itp.

Substancje aktywne zazwyczaj dzieli się na 3 grupy:

 • substancje aktywne działające na powierzchni skóry (w warstwie rogowej naskórka) i włosów - najczęściej maja działanie nawilżające oraz ochronne (np. lipdy,ceramidy, lecytyny, eksfolianty, filtry UV)
 • substancje aktywne docierające do głębszych warstw skóry (żywych warstw naskórka i skóry właściwej) (np. retinoidy, fitohormony, terpeny, witaminy)
 • substancje aktywne działające na poziomie komórkowym (np. antyoksydanty)

Substancje aktywne w kosmetykach odpowiadają za to, jak działa na nas dany krem, serum, czy balsam. Dzięki nim nasza skóra jest dobrze nawilżona, sprężysta i ma lepszy koloryt, nie jest podatna na promienie UV i utratę wody, substancje aktywne opóźniają także efekty starzenia skóry. Te substancje aktywne, które działają w żywych warstwach naskórka muszą przeniknąć przez najbardziej wierzchnią warstwę naskórka.

Najczęściej pojawiające się substancje aktywne w kosmetykach

 • Retinol – wzmacnia od wewnątrz. Jest to czysta postać witaminy A. Wpływa na odmłodzenie skóry, regenerując ją, zmniejszając zmarszczki powstałe pod wpływem opalania i opóźniając powstawanie nowych. Pobudza również wzrost komórek skóry w jej najgłębszych warstwach i chroni przed wolnymi rodnikami.
 • Koenzym Q-10 – jest doskonałym przeciwutleniaczem trafiającym do każdej komórki ciała i zapewniającym jej potrzebną ilość energii. Dzięki niemu jest możliwe 20
 • wytwarzanie elastyny i kolagenu, zapewniających skórze jędrność. Likwiduje również obrzęki i bladość cery.
 • Fitohormony – poziom żeńskich hormonów spada w organizmie po 45. roku życia, przez co skóra staje się cieńsza, wysuszona i mniej sprężysta. Hormony roślinne, pozyskiwane m.in. z koniczyny, pestek jabłek lub mandarynek znajdują się w kremach i balsamach. Najwięcej fitohormonów znajduje się w soi, brokułach, siemieniu lnianym, ziarnach zbóż i jagodach.

Zobacz również: Pękające naczynka

 • Anti-aging – preparat zapobiegający starzeniu się, zawierający retinol, witaminę C i E oraz koenzym Q10.
 • Idebenon – jeden z najsilniejszych antyutleniaczy, przedłuża życie zdrowych komórek i poprawia ich aktywność.
 • Witaminy i minerały – zwalczają wolne rodniki. Najlepsze działanie mają witaminy C i E oraz beta-karoten. Najczęściej występują w warzywach, owocach, ziołach, czosnku, brokułach, czarnej i zielonej herbacie. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych, zup w proszku, margaryny i żywności w konserwach.
 • Karotenoidy – są silnymi przeciwutleniaczami. Najwięcej znajduje się ich w marchwi i dyni oraz gotowanych pomidorach.
 • Wiesiołek – jego nasiona zawierają kwas gamma-linolenowy, który wpływa na odżywienie i uelastycznienie skóry. Wspomaga też odnowę komórek i łagodzi podrażnienia.

Polecamy: Zioła w kosmetyczce

Źródło: Grażyna Łoś, Bądź piękną po czterdziestce, Wydawnictwo Printex