Co się dzieje ze skórą, własami i paznokciami, gdy chorujemy na niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Stop niechcianym rumieńcom!

Wygraj z problemem rozszerzonych naczynek krwionośnych przy pomocy laseroterapii. Laser jest coraz popularniejszym narzędziem stosowanym w medycynie estetycznej. Znalazł także zastosowanie w zwalczaniu czerwonych plam na twarzy.
/ 16.12.2011 18:48
Co się dzieje ze skórą, własami i paznokciami, gdy chorujemy na niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Nowoczesna kosmetologia

Poprawiając urodę, warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Laseroterapia obecnie należy do jednych z najbardziej skutecznych metod leczenia wykorzystywanych przez medycynę estetyczną. Zabiegi z użyciem wiązki światła mają szerokie zastosowanie i pozwalają na bezinwazyjne usuwanie zarówno pierwszych oznak starzenia, jak i blizn, znamion, przebarwień i wielu innych zmian skórnych. Nic dziwnego, że stają się coraz bardziej popularne.

Medycyna estetyczna w walce z naczynkami

Problem rozszerzonych naczynek krwionośnych dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Za główną przyczynę uważa się uwarunkowania genetyczne, które powodują stopniowe osłabianie i pękanie kruchych ścianek naczyń. Czynniki sprzyjające pogłębianiu się problemu to gwałtowne wahania temperatury, zbyt wilgotne lub suche powietrze, ekspozycja na promieniowanie UV, mróz i wiatr. Niekorzystny wpływ mają także niektóre leki (np. hormonalne), kosmetyki myjące, kawa, alkohol (zwłaszcza czerwone wino), ostre przyprawy, papierosy i stres. Okoliczności niesprzyjających cerze naczynkowej jest wiele i na co dzień nie sposób uniknąć wszystkich zagrożeń. Niezmiernie ważne jest więc odpowiednie odżywianie i pielęgnacja. Dieta bogata w witaminy C i K wzmocni delikatną strukturę naczyń włosowatych, lecz nie wyeliminuje problemu.

- Pierwszym niepokojącym objawem jest rumień, czyli trwałe zaczerwienienie skóry, które z reguły prowadzi do teleangiektazji, objawiającej się w postaci prześwitujących naczyń włosowatych – mówi Agnieszka Kujawska, dermatolog z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED - Może ono być początkiem trudnego w leczeniu trądziku  różowatego. Im wcześniej podjęte  zostaną działania zapobiegawcze, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie.

Zobacz też: Laserowe leczenie zmian naczyniowych

Sposoby walki z naczynkami

Jest kilka sposobów na radzenie sobie z problemem, lecz aktualnie za najskuteczniejszą metodę uważa się laseroterapię. Jest ona nieinwazyjna i możliwa do zastosowania zarówno w przypadku zmian niewielkich, jak i bardziej rozległych. Podczas zabiegu naczynko zostaje zamknięte dzięki wąskiemu strumieniowi światła, który poprzez skórę trafia bezpośrednio do krwi.

Obecnie stosuje się klika typów laserów. Decydując się na zabieg należy zasięgnąć bliższych informacji co do urządzenia, z którego zamierzamy skorzystać. Ponieważ technologia wciąż posuwa się naprzód, warto wybierać te najbardziej zaawansowane. O jakości sprzętu decydują między innymi parametry, takie jak gęstość energii i długość promienia. Przodują pod tym względem lasery typu KTP (np. Quadro Star firmy Asclepion), emitujące zielone światło, którego fala wynosi 532 nm. Koagulacja do wewnątrz uniemożliwia pęknięcie i rozlanie naczynka podczas zabiegu, dzięki czemu jest on wyjątkowo skuteczny.

Jak wygląda zabieg laserowego zamykania naczyń?

W czasie zamykania naczynek odczuwa się delikatne szczypanie, dlatego w ramach znieczulenia skóra jest wcześniej miejscowo schładzana. Liczba sesji uzależniona jest od wielkości zmian i zazwyczaj wykonuje się ich kilka z 5-6 tygodniowymi przerwami. Jedynie w przypadku rozleglejszych naczynek może pojawić się zaczerwienienie, które jednak znika po kilku godzinach. Laserem takim jak Quadro Star można likwidować również niewielkie zmiany na nogach. Myśląc o nadchodzących wyjazdach zimowych i przyszłorocznych kąpielach słonecznych warto już teraz zatroszczyć się o własny komfort i piękny wygląd naszej skóry.

Zobacz też: Jakie są rodzaje laserów i ich zastosowanie?

Źródło: DER-MED – sieć Centrum Kosmetyczno - Dermatologicznych