Jak i gdzie się perfumować?

Sztuka perfumowania ciała nie jest wcale taka prosta – jeśli chcesz naprawdę olśniewać zapachem, musisz poznać sposoby jak nosić perfumy!

Sztuka perfumowania ciała nie jest wcale taka prosta – jeśli chcesz naprawdę olśniewać zapachem, musisz poznać tajniki owijania się w perfumy.

Sposoby jak nosić perfumy?

Fot. Fotolia

Rocznie na świecie pokazuje się ok. tysiąca nowych zapachów, co daje nam naprawdę olbrzymie pole do aromatycznego popisu. Niestety, często kończy się to źle i autobusy pełne są ludzi przeperfumowanych, duszących, wręcz pachnących brzydko. Z drugiej strony, ty i twój ukochany subtelny zapach wydajecie się już po kilku godzinach ginąć w oparach odświeżaczy do powietrza, kawy czy koleżanek.

5 zasad jak się perfumować!

1. Podstawowa zasada owijania się zapachową nutą to używanie perfumów oszczędnie ale warstwami. Temu właśnie służą linie zapachowe dostępne w perfumeriach i mylnie uważane za zabieg marketingowy aby więcej sprzedać. Tymczasem, żel do kąpieli, a po nim balsam do ciała i wreszcze woda toaletowa to sposób aby dać skórze przesiąknąć zapachem i emanować nim cały dzień.

Oczywiście, kompletowanie drogich linii zapachowych nie dla każdego jest finansowo możliwe, ale na szczęście istnieją tańsze metody aplikowania perfum warstwami. Jeśli masz swoją ulubioną wodę toaletową lub perfumowaną to będzie ona punktem wyjściowym...

 

2. Musisz zidentyfikować głównie nuty swojego zapachu. Idealnie, jeśli nie jest on przesadnie złożony i da się w nim wyróżnić mocne akcenty np.wanilii, mandarynki czy zielonej herbaty. Bazując na tym szukasz w drogeriach produktów do pielęgnacji ciała (żelu pod prysznic, balsamu do ciała) o tej samej bazie aromatycznej. W dzisiejszej ofercie nie trudno jest znaleźć w rozsądnych cenach kosmetyki pachnące wanilią, czekoladą, pomarańczami, ambrą, kokosem, itd.
Ogólnie warto kierować się grupami zapachów – cytrusowe, orientalne, słodkie, kwiatowe, świeże pasują zwykle do siebie bez pudła.

3. Są takie perfumy, które towarzystwa nie znoszą. Mocne, złożone, oryginalne zapachy wysokiej jakości napiękniej wonią właśnie w klasycznej formie kropli za ucho i na nadgarstek. Co ważne, niewskazane jest łączenie ich z żadnymi innymi nutami zapachowymi aby nie tworzyć kocikwiku dla nosa. Do wielkich, mocnych zapachów używajmy więc tylko produktów do mycia i pielęgnacji o neutralnym zapachu. Nawet intensywnie pachnący szampon może kłócić się z Chanel no 5!

4. Warto pamiętać, że im więcej wilgoci w skórze, tym lepiej chłonie ona zapach a potem nim odurza. Więc podstawą perfumowej alchemii jest utrzymywanie skóry w dobrej formie – peelingi raz w tygodniu, nawilżanie dwa razy dziennie, ochronna przeciwsłoneczna i odpowiednia dieta zagwarantują miękką, chłonną bazę pod perfumy. Tutaj zwłaszcza warto podkreślić znaczenie emolientów, które jak żadne inne substancje kosmetyczne zapewniają skórze naprawdę trwałe nawilżenie.

 

5. Niezwykle efektywnym nośnikiem zapachu są włosy. Zwłaszcza, te noszone w formie rozpuszczonej, przy każdym potaknięciu, poruszeniu głową, wydzielają aromat. Po myciu zwykle przez kilka godzin możemy cieszyć się wonią szamponu i odżywki, ale one szybko ulatują, więc jeśli zależy ci na pachnących włosach pomyśl raczej o wodzie toaletowej lub specjalnej mgiełce zapachowej do włosów.

Dwie zasady, o których warto pamiętać przed spryskiwaniem włosów, to aby używać kosmetyków bez alkoholu (aby nie niszczyć włosów) oraz aby starać się pokryć mgiełką jedynie włosy, a nie skórę głowy, która może reagować nadwrażliwością. Najlepiej, bezpośrednio po umyciu, jest spuścić głowę w dół i rozpylic nad nią kilka “psików” a następnie ruchami włosów starać się “wchłonąć” jak najwięcej aromatu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)