Co wiesz o akupresurze?/fot. Fotolia

Spa dla suchych i szorstkich dłoni

Co robić, gdy mamy suchą i szorstką skórę na dłoniach? Jak ją wygładzić i skutecznie nawilżyć? Polecamy moczenie rąk w krochmalu, w siemieniu lnianym, kąpiel z dodatkiem olejku różanego, a nawet… płukanie w wodzie, w której wcześniej gotowały się ziemniaki.
/ 05.05.2011 13:27
Co wiesz o akupresurze?/fot. Fotolia

Sól na dłonie?

Skóra dłoni stanie się jędrna i gładka, jeżeli co 2–3 dni będzie się je moczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej (10 dag soli na litr wody). Po 15 minutach dłonie opłukać, dokładnie wysuszyć i wmasować krem odżywczy. Jeżeli skóra jest bardzo przesuszona, zabieg przeprowadzać codziennie.

Zobacz też: Jak przygotować maseczkę do rąk?

Lanolina na pomoc!

Dobrze na wygląd dłoni wpłynie papka z lanoliny. Dwie łyżki lanoliny wymieszać z żółtkiem i łyżeczką olejku migdałowego. Papkę nanieść na dłonie dość grubą warstwą i założyć bawełniane rękawiczki. Zabieg najlepiej wykonać wieczorem i papkę zmyć dopiero rano.

Woda po ziemniakach przyda się na dłonie?

Doskonale na wygładzenie skóry rąk działa woda, w której gotowały się ziemniaki. Po prostu wystarczy, gdy woda wystygnie zanurzyć w niej dłonie na kilka minut. Potem należy dłonie wytrzeć, a po jakimś czasie wetrzeć krem do rąk.

Inne sprawdzone sposoby

Popękanym i szorstkim dłoniom pomoże kąpiel z dodatkiem olejku różanego. Nawilży on i odżywi skórę. Kiedy dłonie wyschną (nie należy ich wycierać!), należy na nie nałożyć krem nawilżający. Po kilku takich zabiegach skóra stanie się miękka i elastyczna.

Zaleca się także codzienne mycie rąk mydłem różanym, które nie tylko usuwa ze skóry zanieczyszczenia, ale i przywraca skórze ładny wygląd. Mydło takie łagodzi również podrażnienia i likwiduje zaczerwienienia.

Nawilży, wygładzi i złagodzi podrażnienia kąpiel z siemienia lnianego. Dwie łyżki siemienia ugotować w litrze wody i odstawić, by wywar nieco ostygł. Dłonie zanurzyć na około 20 minut. Wytrzeć do sucha.

Na zmniejszenie szorstkości skóry dobrze działa kąpiel z krochmalu. Krochmal rozpuścić i w ciepłym moczyć dłonie przez 20 minut. Zmyć i wetrzeć krem do rąk.
Wygładza i leczy uczuleniowe wypryski po detergentach kąpiel fiołkowa. Do dwóch litrów wody wsypać po łyżeczce rumianku, krwawnika, fiołka trójbarwnego, siemienia lnianego i korzenia żywokostu. Podgrzewać (nie gotując) przez około 20 minut. Moczyć ręce również przez 20 minut.

Zobacz też: Pielęgnacja dłoni zimą

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.