POLECAMY

Jak prawidłowo używać soli do kąpieli?

Sól do kąpieli powinniśmy dobrać do rodzaju skóry i używać jej w określony sposób. Sprawdź, jak zrobić sobie idealną solną kąpiel w domu!
Jak prawidłowo używać soli do kąpieli?

Jak powstaje sól do kąpieli?

Sól może występować w różnych formach: kryształków, proszku czy płatków.  Z uwagi na jej właściwości ważny jest sposób jej powstania:

  • sól kamienna (wydobywana w postaci bloków solnych),
  • warzona (otrzymywana w warzelniach poprzez oczyszczanie soli kamiennej),
  • morska (powstaje w wyniku odparowywania wody morskiej).

Rodzaje soli do kąpieli

  • Mineralne sole zapachowe należą do najpopularniejszych i zarazem najtańszych dodatków do kąpieli. Oprócz ładnego zapachu niczego wartościowego do kąpieli jednak nie wnoszą. Ze względu na dodatki chemiczne sole zapachowe mogą wysuszać i podrażniać skórę. Dlatego jeśli masz suchą, delikatną i wrażliwą skórę – sól tego typu nie jest wskazana. 
  • Sól morska i kryształki – są białe i bogate w składniki mineralne. Zawierają: magnez, potas, wapń, żelazo, krzem , jod, są prawdziwą bombą odżywczą dla skóry. Sól morska lub kryształki ułatwiają złuszczanie zrogowaciałego naskórka i wygładzają skórę. Mają  także właściwości antycellulitowe.
  • Sole kąpielowe i kryształki uzyskuje się poprzez odparowywanie solanki. Dzięki temu znajdujące się w solance minerały są jeszcze bardziej skondensowane. Kąpiel w ciepłej wodzie powoduje, że pory skóry rozszerzają się, dzięki czemu możliwe jest wchłanianie takich pierwiastków jak  wapń, magnez, jod, czy brom.

SPA we własnej łazience

Za pomocą soli można zafundować sobie niezwykłą sesję aromaterapeutyczną w zaciszu własnej łazienki. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednio do własnych preferencji sól o przyjemnym zapachu ulubionego olejku eterycznego lub zdecydować się na kryształki soli z dodatkiem  wyciągów z kwiatów, ziół lub owoców, które pozytywnie wpływają na skórę i zmysły. W utrzymaniu dobrego zdrowia oraz rozpieszczaniu naszego ciała kąpiel w soli pełni niezwykle ważną rolę.

Drobną sól można wykorzystać nie tylko do kąpieli, ale również do peelingu całego ciała. Wystarczy ją wymieszać z odrobiną olejku pielęgnacyjnego, a następnie spłukać.

Sól ma wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych, z których korzystamy od wieków. Znakomicie oczyszcza organizm z toksyn, dodana do kąpieli działa odprężająco, odżywia i nawilża skórę. Po wyczerpującym dniu warto przygotować sobie relaksującą kąpiel solankową, która przywróci organizmowi siły witalne. Odpowiednie zasolenie wody sprawi, że po kąpieli poczujesz się lepiej – to najprostszy sposób, żeby się odprężyć i zrelaksować.

Zobacz też: Czy można przesadzić z pielęgnacją ciała?

Jak zorganizować optymalną kąpiel z użyciem soli lub kryształków? 

Wsyp garść ulubionej soli kąpielowej lub kryształków do wanny z ciepłą wodą (temperatura wody powinna wynosić ok. 38°C) i zanurz się w kąpieli na 15-20  minut. Poczujesz jak znika zmęczenie, a skóra staje się oczyszczona i jędrna.

Kąpiele w wysokowartościowej soli, powtarzane 2-3 razy w tygodniu, pozwolą uzyskać doskonałe efekty pielęgnacyjne. Sól charakteryzuje się głębokim i długotrwałym działaniem – przy regularnym stosowaniu przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej oraz doskonale oczyszcza pory skóry.

Kąpiel w solach mineralnych potrafi być zbawienna dla skóry. Jednak musi spełniać jeden podstawowy warunek: sole muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju skóry.

Pamiętajmy, aby po kąpieli w solach nawilżać skórę, wcierając np. olejek lub balsam. Ze względu na to, że sole mimo wszystko wysuszają skórę, nie należy kąpać się w nich zbyt często, zalecane  jest  maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Zobacz też: Domowe sposoby na rozstępy

Autor: mgr inż. Bożenna Mirkowska, technolog, kosmetolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
A mnie takie kąpiele z solą nie służą w ogóle.
/2 lata temu
Wydaje mi się, że w kąpielach z solą bardziej chodzi najpierw o zmiękczenie skóry, a potem jak się posmarujemy olejkiem, to skóra jest miękka i nawilżona. Przynajmniej ja zauważyłam, że tak mam.
/2 lata temu
Sól ma bardzo silne działanie higroskopijne - b. silnie pochłania wodę, przez co wysusza otoczenie. W jaki więc sposób kąpiel z solą ma nawilżyć skórę?