POLECAMY

Sodium Chloride – dlaczego do kosmetyków dodaje się sól?

Sól gości nie tylko w naszych kuchniach, ale też w kosmetykach. Czym jest Sodium Chloride i jak działa? Czy chlorek sodu jest groźny dla skóry?

sodium chloride

fot. Fotolia

Czym jest Sodium Chloride?

Sodium Chloride to nic innego jak chlorek sodu, czyli główny składnik używanej w gastronomii soli kuchennej. W naturze występuje w wodzie w postaci rozpuszczonej. Jest również składnikiem płynów pozakomórkowych organizmów żywych. Spożywanie chlorku sodu w umiarkowanych ilościach jest potrzebne do życia. Jego dzienne zapotrzebowanie u dorosłego człowieka wynosi około 5 gramów. Współczesna dieta dostarcza zwykle kilkukrotnie większą ilość soli. Jest ona obecna w większości produktów spożywczych.

Szacuje się, że dzienne spożycie w przeliczeniu na osobę wynosi w Polsce około 20 gramów. Badania naukowe udowodniły związek między nadmiernym spożyciem soli kuchennej i rozwojem nadciśnienia tętniczego. Chlorek sodu można znaleźć również w produktach kosmetycznych. Czy jest bezpieczny?

Nie tylko w kuchni – sól w kosmetykach

Sodium Chloride jest częstym składnikiem szamponów, żeli pod prysznic oraz płynów do kąpieli jako składnik zagęszczający. Stosowany jest również jako substancja polerująca i redukująca nieprzyjemny zapach w preparatach do higieny jamy ustnej. Zbyt wysokie stężenie może mieć działanie drażniące i wysuszające, ale jest uważany za składnik stosunkowo bezpieczny – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog w DermaMed Instytut we Wrocławiu. – Nawet wysokie stężenie w wielu przypadkach nie szkodzi, a wręcz działa korzystnie na skórę – wystarczy wspomnieć na przykład o peelingach z solą z Morza Martwego i kąpielach solankowych. Dlatego zawsze trzeba obserwować wpływ kosmetyku na skórę.

Zobacz też: Wcierki na skórę głowy

Zamiennik? Niekoniecznie!

Zdaniem dr Karoliny Kopeć-Pyciarz chlorek sodu nie jest substancją, która powinna zmuszać do zrezygnowania z danego kosmetyku:

To nie jest absolutnie związek niebezpieczny, dlatego jego stosowanie nie wymaga wprowadzenia ograniczeń nawet ze względu na wiek. Inne substancje częściej powodują podrażnienia i bardziej wysuszają niż chlorek sodu – tłumaczy dermatolog.

Według eksperta częściej podrażniają produkty z zawartością Sodium Laureth Sulfate (SLS). Są obecne w niemal każdym kosmetyku przeznaczonym do mycia twarzy, ciała i włosów. Dobrze usuwają brud i zanieczyszczenia. Niestety mogą również zaburzać prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej, szczególnie u osób mających wrażliwą skórę. Warto też uważać na alkohol i substancje zapachowe.

Jak sprawdzać czy dany kosmetyk zawiera szkodliwą substancję?

Według zasad kolejność składników wymienianych na etykiecie jest zależna od ich stężenia w danym kosmetyku. Gdy surowiec znajduje się na początku listy, oznacza to, że jest go w danym preparacie najwięcej.

Producent nie ma jednak obowiązku wskazywania procentowej ilości danego składnika. Często tłumaczy się, że jest to receptura własna, chroniona przez firmę. Dlatego w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem – mówi dermatolog.

Zobacz też: Jak odróżnić włosy odrastające od połamanych?

Źródło: artykuł napisany dla Zdrowie.wieszjak przez specjalistów DermaMed Instytut we Wrocławiu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)