POLECAMY

Soczewki kontaktowe – które wybrać?

Jednodniowe, miesięczne czy trzymiesięczne? A może na dzień i noc? Które soczewki kontaktowe wybrać? Które z nich są najbardziej higieniczne w użytkowaniu, a do których będziemy potrzebowali dodatkowych środków, takich jak płyny czyszcząco-konserwujące? Jakie wady wzroku korygują soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe – które wybrać?

Nie chcesz nosić okularów?

Soczewki kontaktowe znajdują coraz częstsze zastosowanie wśród osób, które mają wady wzroku. Są alternatywą dla okularów korekcyjnych.

Wybór konkretnego rodzaju soczewek kontaktowych zależy od wady wzroku oraz preferencji ich użytkowania. Dlatego też głównego podziału szkieł kontaktowych można dokonać na podstawie ich zastosowania oraz czasu użytkowania. Powszechnie są one wykorzystywane do korekcji różnych wad wzroku, jako środek leczniczy i opatrunkowy oraz pełnią funkcje kosmetyczne.

Jeśli masz wadę wzroku…

Najbardziej powszechnym powodem używania soczewek kontaktowych jest funkcja korekcji wad wzroku.

Obecnie możliwe jest korygowanie wszystkich wad wzroku, zarówno tych wrodzonych, jak i nabytych.

Na rynku są dostępne następujące ich rodzaje:

  • soczewki sferyczne (do korygowania krótko- i dalekowzroczności);
  • soczewki toryczne (do korygowania astygmatyzmu);
  • soczewki dwuogniskowe i progresywne (do korygowania presbiopii).

Zobacz też: Jak wybrać kolorowe soczewki kontaktowe?

Na dzień czy miesiąc?

Ważnym czynnikiem warunkującym wybór soczewek jest czas ich użytkowania. Obecnie coraz częstsze zastosowanie znajdują jednodniowe soczewki kontaktowe. Ich główną zaletą jest mniejsza możliwość powstawania osadów białkowych oraz osadzania bakterii na powierzchni soczewki. Dodatkowo, gdy ich używamy, nie kupować i używać płynów czyszcząco-konserwujących – soczewki po prostu wyrzuca się na koniec dnia.

Generalna zasada prawidłowego użytkowania soczewek kontaktowych głosi, że czym częściej wymienia się je na nową, sterylną parę, tym jest to bezpieczniejsze dla wzroku.

Najchętniej użytkowane są jednak soczewki częstej wymiany. Zalicza się do nich soczewki miesięczne i trzymiesięczne. Ich użytkowanie wiąże się z koniecznością ich czyszczenia z osadów białkowych za pomocą specjalistycznych płynów.

Soczewki wydłużonego noszenia można użytkować przez kilka lub kilkanaście dni i nocy bez przerwy.

Soczewki, których nie trzeba zdejmować na noc

Ostatnio pojawiły się na rynku soczewki do ciągłego noszenia przez okres nawet 30 dni i nocy. Przepuszczają one do sześciu razy więcej tlenu w porównaniu z tradycyjnymi soczewkami hydrożelowymi.

Zobacz też: Jak dobrać soczewki kontaktowe?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Ja długo nie mogłam się przestawić na soczewki z okularów. Próbowałam zakładać miesięczne, bo tak wychodziło trochę taniej, ale oczy mi wysuszało.. i ta codzienna pielęgnacja, czasem po prostu mi się już nie chciało po całym dniu pracy bawić się jeszcze z soczewką. Ale ze trzy miesiące temu okulista dał mi do spróbowania soczewki jednodniowe o nazwie Miru. Nigdy ich wcześniej nie widziałam i trochę byłam nieprzekonana ale mówię wam warto było spróbować. Fakt, że trochę więcej płacę niż za miesięczne ale teraz nic nie piecze ani nie czuję suchości i ocierania pod powieką. Poza tym wygoda, po prostu na koniec dnia wyrzucam soczewkę i biorę nową. Naprawdę fajna rzecz, namówiłam nawet kilka znajomych i też są zadowolone. Także polecam wszystkim:)
/3 lata temu
@gfvd masz całkowitą rację, też tak robiłam. specjalista nauczył mnie zakładania soczewek.
/3 lata temu
hej, tez mam soczewki z www.nemezis.net.pl i musze przyznac, ze naprawde warto kupować w salonach optycznych:) doradzą i podpowiedza co i jak :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)