POLECAMY

Skrzywienie przegrody nosowej – kiedy operacja?

Operacja przegrody nosowej to ostateczne rozwiązanie problemu krzywej przegrody nosa. Skrzywienie przegrody nosowej nie musi być widoczne na zewnątrz, nos może być symetryczny. Idealnie prosta przegroda nosa to rzadkość, ale jej drobne niedoskonałości nie zawsze wymagają pomocy lekarza. Gdy objawy skrzywienia przegrody są znaczne, można się zastanawiać nad zabiegiem.
Skrzywienie przegrody nosowej – kiedy operacja?

Skąd to skrzywienie?

Przegroda nosa jest zbudowana z części miękkich i kostnych, a skrzywienie może dotyczyć każdej z nich. Innym rodzajem zmian w przegrodzie nosa, które dają objawy skrzywionej przegrody nosowej, są listwy lub kolce. Najczęściej do skrzywienia przegrody nosa dochodzi w wyniku urazu. Jednak niekoniecznie musi to być „nos boksera”. Czasem nawet dawno doznane uszkodzenia okolicy nosa mogą po wielu latach skutkować skrzywieniem przegrody dającym uciążliwe objawy. Poza tym, skrzywiona przegroda może być po prostu dziedziczna. Kolejną, znacznie rzadszą przyczyną tej dolegliwości, mogą być choroby zapalne lub układowe zapalenia naczyń, jak np. ziarniniakowatość Wegenera.

Jakie są objawy, czyli kiedy skrzywienie przegrody zaczyna przeszkadzać?

Drobne skrzywienia przegrody nosowej przeważnie nie dają żadnych objawów i nie jest konieczna żadna interwencja. Bywa jednak, że skrzywienie staje się przyczyną uciążliwych dolegliwości. Najczęściej są to stany związane z upośledzoną drożnością nosa. Dokucza wtedy uczucie zatkania nosa, po jednej lub obydwu stronach. Często nasila się ono w nocy i znacznie pogarsza jakość snu. Innym uciążliwym objawem mogą być częste zapalenia zatok – skrzywiona przegroda i powiększone przez to małżowiny nosa, utrudniają opróżnianie wydzieliny z zatok przynosowych, co skutkuje zakażeniem. Kolejnym powikłaniem skrzywionej przegrody mogą być krwawienia z nosa, zapalenia ucha środkowego czy dróg łzowych (które też mają ujście w jamie nosowej). Poza tym, bardzo istotnym objawem skrzywionej przegrody nosa, staje się zmiana barwy głosu na „nosowy” oraz uciążliwy katar.

Czytaj też: Zapalenie zatok przynosowych

Jak wykrywa się skrzywienie przegrody nosowej?

Jeśli występują powyższe objawy i mamy podejrzenie skrzywienia przegrody nosowej, trzeba udać się do lekarza laryngologa. On najlepiej oceni, czy występuje skrzywienie i jakiego stopnia. Można to zrobić za pomocą badania endoskopowego – fiberoskopii oraz, także użytecznej, tomografii komputerowej okolicy nosa. Nierzadko skrzywienie przegrody nosa jest wykrywane przypadkowo, właśnie podczas przeprowadzania wymienionych badań z innych wskazań.

Jakie jest leczenie?

Gdy objawy wynikające ze skrzywienia przegrody nosowej są znaczne, jedynym skutecznym leczeniem jest plastyka chirurgiczna. Mimo że nie jest to bardzo inwazyjny zabieg – przeprowadzany jest przez naturalny otwór nosowy, należy pamiętać, że jest to operacja i mogą wystąpić powikłania. Operacje w obrębie nosa niosą za sobą ryzyko krwawienia, ponieważ jest to region silnie ukrwiony oraz nierzadko wymagają znieczulenia ogólnego. Szczególną sytuacją jest korekcja skrzywienia przegrody u dzieci, u których należy dodatkowo zadbać, aby przeprowadzany zabieg nie wpłynął na dalszy rozwój jamy nosowej i twarzy.

Polecamy: Ratunku! Nie chcę być jak Pinokio...

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
Witam. Miałam operacje 28 maja. Gdy zgłaszałam się do szpitala byłam już kilka dni po zakończeniu się miesiączki. Kolejną dostałam w dzień operacji wieczorem, bądź dzień po i od tamtej pory mam 2-3 dniowe miesiaczki z przerwami tygodniowymi (2-3 dni miesziaczka, 7-8 dni spokoju i znowu..). Zaczynam się martwić. Gdy poinformowałam o tym w szpitalu pielęgniarkę to nie zwróciła na to uwagi, nic nikt nie mówił, więc myślałam, że to normalne, ale teraz zaczynam się bać.
/5 lat temu
dzien dobry bede mial robiony zabieg na przegrode nosa boje sie pomozcie
/5 lat temu
Jestem po operacji przegrody nosowej, przed 40 laty i od 38 lat mam ponownie złamaną. Otwieram buzię (karp)przy wysiłku. Idż na operację, żadne maści!!!! Adam, Kosmonauta
POKAŻ KOMENTARZE (1)