POLECAMY

Pielęgnacja skóry zimą – obalamy mity

Istnieje wiele mitów na temat pielęgnacji skóry zimą. Obalamy je! Dowiedz się, dlaczego to, co wydaje nam się niezdrowe dla naszej skóry, tak naprawdę takie nie jest!
Pielęgnacja skóry zimą – obalamy mity fot. Fotolia

Mity dotyczące pielęgnacji skóry zimą obala dermatolog i ekspert medycyny estetycznej WellDerm dr Agnieszka Bliżanowska.

Nawilżanie skóry zimą jest niebezpieczne

To nieprawda! Zimą skórze bardzo chce się pić. Można to rozpoznać po przesuszonym, wręcz czasem miejscowo łuszczącym się naskórku, siateczce zmarszczek, zaczerwienieniach i silniejszej niż zwykle reakcji na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Przesuszona skóra gorzej radzi sobie z wiatrem, zimnem, zmianą temperatur i zaczyna reagować na nie dość histerycznie – wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska specjalista dermatolog i ekspert medycyny estetycznej z Centrum WellDerm. Taka skóra wymaga nawilżenia i to intensywnego! – Ale najpierw należy odbudować płaszcz wodno-lipidowy, bo to właśnie on chroni nas przed zbyt dużą utratą wody. Jeśli jest uszkodzony, woda szybko odparowuje i nawet najlepsze kremy nawilżające nie pomogą – tłumaczy dr Bliżanowska i poleca sposób na zimową pielęgnację: nawilżanie przez natłuszczanie. Wybranie kremu o bogatszej, tłustszej formule sprawia, że płaszcz hydro-lipidowy uszczelnia się, a tym samym naskórek nie będzie tracił tak szybko wody.

A co z kremami nawilżającymi, można z nich korzystać zimą? – Jeśli zima aura jest łagodna, możemy z powodzeniem je stosować, jeśli skóra nie daje nam sygnałów, które mogłyby świadczyć, że mamy uszkodzony płaszcz lipidowy. Jeśli jednak jest mroźno, zdecydowanie polecam przejść na preparaty przeznaczone właśnie na taką pogodę: o cięższej konsystencji, nie zawierające wody lub substancji wiążących wodę np. kwasu hialuronowego – tłumaczy ekspert. Najlepszym sposobem na zbudowanie rezerwuaru wody głęboko w skórze jest mezoterapia. – Jest tańsza niż większość kremów z wyższej półki, a daje natychmiastowe efekty – podkreśla dr Bliżanowska

Rada eksperta: na zimę wybierz na dzień krem z lipidami, ceramidami, zawierający oleje roślinne i woski – w ten sposób uszczelnisz warstwę hydro-lipidową skóry. Na noc stosuj krem silnie nawilżający z kwasem hialuronowym, który pomoże związać wodę w skórze.

Zimą lepiej nie używać peelingów

Kolejny mit! Skóra, także zimą potrzebuje pobudzenia do regeneracji, usunięcia martwego naskórka, oczyszczenia. Tym bardziej, że to przecież nie wszystkie możliwości peelingów – za ich pomocą można skutecznie wesprzeć walkę z wieloma niedoskonałościami np. przebarwieniami, trądzikiem dorosłych, trądzikiem różowatym, rumieniem, nierównym kolorytem. Dlaczego więc mielibyśmy zimą nie korzystać z ich dobrodziejstw?

Jeśli pogoda jest umiarkowana, a w przypadku minusowych temperatur pacjentka sporadycznie przebywa na mrozie, to wykonujemy nawet intensywnie złuszczające peelingi - mówi ekspert i dodaje, że przeciwwskazaniem do peelingów złuszczających jest wysoki mróz około -15°C i tylko wtedy, gdy przebywa się na nim dłużej – przejście z domu do samochodu i z samochodu do biura nie zakłóci terapii. Co więcej, są peelingi całoroczne, którym zima nie straszna! Nie powodują widocznego złuszczania, lub minimalne, a pobudzają skórę do regeneracji, napinają, nawilżają, rozświetlają. Należą do nich peeling z kwasem ferulowym, migdałowym, azelainowym i mlekowym.

Rada eksperta: nie rezygnuj z peelingów zimą! A jeśli decydujesz się na peeling złuszczający, pamiętaj o wysokim filtrze UV i kremie, który skutecznie zabezpieczy twoją skórę przed zimnem.

Fot. Fotolia

Zimą zapominamy o zabiegach igłowych

Bardzo niskie temperatury rzeczywiście mogą niekorzystnie wpłynąć na proces regeneracji skóry po zabiegach igłowych. Ale kiedy ostatnio gościliśmy u siebie prawdziwą zimę z porządnym mrozem? - Przy takich zimach, jakie mamy obecnie, nie widzę przeciwwskazań do mezoterapii, czy zabiegów z użyciem wypełniaczy – mówi dr Bliżanowska. Co więcej, mezoterapia może rewelacyjnie wspomóc twoją skórę w radzeniu sobie ze zmiennymi temperaturami, ogrzewanymi pomieszczeniami, wiatrem, a mezobotoks uchroni cię przed zmarszczkami mimicznymi spowodowanymi nadmiernym mrużeniem oczu przez wiatr i słońce.

Rada eksperta: zdecydowałaś się na zabieg igłowy zimą – zatroszcz się o swoją skórę – zabezpieczaj ją kremem o cięższej konsystencji, unikaj wychodzenia na dwór w przypadku bardzo wysokich mrozów.

Zimą nie wolno wykonywać zabiegu zamykania naczynek

Zamykanie naczynek przy użyciu laserów to w zasadzie jedyne zabiegi, których zimą specjaliści nie polecają – Zamykanie naczynek podczas dużych mrozów może skończyć się porażką. Zasklepione naczynia pod wpływem nawet nie tak dużych zmian temperatury, szybko mogą zareagować i otworzyć się na nowo. A to może oznaczać brak efektu i stratę pieniędzy - mówi ekspert. Najdogodniejsze warunki do regeneracji skóry po zabiegach niwelujących rumień mamy wiosną i jesienią. Terapia wymaga kilku powtórzeń w miesięcznych odstępach, dlatego warto zacząć ją pod koniec lutego (lub pod koniec września).

Rada eksperta: zimą szczególnie dbaj o skórę naczynkową, zabezpieczaj ją przed mrozem, używaj preparatów wzmacniających naczynka. Warto też łykać suplementy przeznaczone dla osób z rumieniem. Wszystko po to, żeby nie pogorszyć sprawy, a wczesną wiosną zabrać się za niwelowanie problemu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Ciekawy materiał :) Zimą powietrze jest bardzo suche, to również wysusza naszą skórę, dobrze mieć w pokoju na grzejniku jakiś nawilżacz. W dodatku, gdy ma się suchą i wrażliwą skórę, tak jak jest to w moim przypadku, lepiej używać kremów o prostym składzie, ryzyko uczuleń jest wtedy znikome. Ja używam kremu z apteki linourea, któy jest z mocznikiem i świetnie nawilża skórę.