Dr n. med. Danuta Nowicka

Skóra po lecie…

Słońce, plaża, częste kąpiele w chlorowanej wodzie wszystko co sprawia nam przyjemność w czasie urlopu i za czym tęsknimy przez cały pracowity rok, nie zawsze pozytywnie odbija się na stanie naszej skóry.
/ 23.05.2008 09:49
Dr n. med. Danuta Nowicka
Słońce, plaża, częste kąpiele  w chlorowanej wodzie wszystko co sprawia nam przyjemność w czasie urlopu i za czym tęsknimy przez cały pracowity rok, nie zawsze pozytywnie odbija się na stanie naszej skóry.

Jesień to najlepszy czas aby zadbać o skórę twarzy i całego ciała i naprawić szkody wywołane przez beztroskie korzystanie z uroków wakacji.

Należy zacząć od specjalistycznej oceny wszystkich znamion barwnikowych, zwłaszcza tych obecnych na odsłoniętych częściach ciała. Słońce jest bardzo częstym czynnikiem wyzwalającym transformację nowotworową zmian barwnikowych. Wszystkie cechy podrażnienia zmian: świąd, pieczenie, zmiana koloru, gwałtowne powiększenie jej rozmiarów, jak również zatarcie granicy ze skórą otaczającą są wskazaniami do chirurgicznego usunięcia znamienia i następczego poddania go badaniu histopatologicznemu. Tylko to badanie przeprowadzone w rekomendowanym ośrodku odpowie czy usunięta zmiana miała cechy zmiany złośliwej oraz czy usunięto ją w całości. Specjalista dermatolog w badaniu dermatoskopowym pomoże nam wytypować znamiona, które bezwzględnie należałoby usunąć.
Skóra poddana działaniu promieni słonecznych i chlorowanej wody traci powierzchowną warstwę ochronną zwaną płaszczem wodno-tłuszczowym, która gwarantuje ochronę przed nadmierną utratą wody z głębszych warstw naskórka, a co za tym idzie wysuszeniem skóry i naskórka.

W pielęgnacji takiej skóry należy uwzględnić codzienne stosowanie preparatów zawierających:

- Składniki naturalnego czynnika nawilżającego, a więc mocznik, glukozę, aminokwasy hydrofilowe
- Składniki uzupełniające struktury lipidowe skóry: ceramidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, skwalen
- Składniki wiążące i utrzymujące wodę w naskórku: gliceryna, glikole, sorbitol
- Białka o budowie włókienkowej, będące najskuteczniejszymi nośnikami wody do głębszych warstw naskórka: kolagen, elastyna
- Glikoaminoglikany w tym kwas hialuronowy, będące składnikiem substancji międzykomórkowej
- Witaminy regulujące gospodarkę wodną i tłuszczową naskórka: witaminę A, E, H, prowitamina B5
- Substancje o charakterze łagodzącym, przyspieszającym regenerację naskórka: alantoina

Każdorazowe nałożenie balsamu do ciała należy poprzedzić peelingiem, najlepiej ziarnistym, który usunie pokłady martwej warstwy rogowej naskórka.
Dla osób chcących na dłużej zatrzymać słoneczny odcień skóry godne polecenia są doustne preparaty zawierające beta-karoten, nadający lekko opalony koloryt naszej skórze. Przyjmując te preparaty należy trzymać się ściśle określonych dawek, równocześnie ograniczając produkty spożywcze zawierające witaminę A  i jej pochodne (jaja, wątróbka, masło, marchew, papryka czerwona). Przedawkowanie witaminy A może spowodować uszkodzenie wątroby i być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Dobrą metodą na pogłębienie i utrwalenie opalenizny jest stosowanie balsamów brązujących i preparatów samoopalających zawierających dihydroksyaceton (DHA), który w połączeniu z białkami warstwy rogowej naskórka tworzy żółtobrązowe zabarwienie.

Medycyna estetyczna posiada coraz doskonalsze metody walki z uszkodzeniami posłonecznymi skóry, przywracające jędrność i elastyczność nawet bardzo wysuszonej skórze.

Godna polecenia, wskazana nawet dla osób bardzo młodych jest mezoterapia z zastosowaniem preparatów kwasu hialuronowego. Substancja ta wprowadzana bezpośrednio za pomocą licznych zastrzyków na głębokość paru milimetrów gwarantuje głębokie nawilżenie naskórka i utrzymanie sprężystości naskórka przez dłuższy czas. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii zabiegów (minimum 4 zabiegi w odstępach 20-30 dniowych). Nowoczesne preparaty zawierają oprócz kwasu hialuronowego również glicerynę potęgującą zdolności wiązania wody.

Dla osób u których podczas ekspozycji na słońce pojawiły się zmarszczki mimiczne wokół oczu czy na czole przeznaczony jest zabieg wykorzystujący działanie toksyny botulinowej. Popularny botox blokuje przewodzenie bodźców z nerwów do drobnych, odpowiedzialnych za mimikę twarzy, mięśni. To zapobiega skurczowi tych mięśni, a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry, a więc utrwalaniu i pogłębianiu się zmarszczek. Botox działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W efekcie wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast zanikają zmarszczki. Zabieg ten przeznaczony jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, równie dobrze sprawdza się u osób młodych a także dojrzałych.

Nowością w niektórych gabinetach dermatologii estetycznej jest zabieg wykorzystujący równocześnie działanie kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej tzw. Botoxlift czy Mezobotulina. Zabieg ten przeznaczony jest dla osób o skórze suchej pokrytej siecią drobnych mimicznych zmarszczek. Wprowadzając wzdłuż linii bruzd mieszaninę toksyny i kwasu hialuronowego uzyskujemy równoczesne wygładzenie i wypełnienie zmarszczek. Skóra nabiera jędrności, blasku, staje się elastyczna i „wypoczęta”.
Pielęgnacja skóry po lecie powinna obejmować dobrą diagnostykę uszkodzeń posłonecznych, właściwie dobraną pielęgnację codzienną oraz zabiegi dermatologii estetycznej oparte na działaniu nawilżającego kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej, wygładzającej zmarszczki mimiczne.

Postępowanie to należy oddać w ręce osobom doświadczonym, specjalistom z zakresu dermatologii estetycznej i pielęgnacyjnej.


Dr n. med. Danuta Nowicka