Skóra o włos od ideału

Wystarczy kilka minut i skóra stanie się gładka jak u niemowlaka. Aby taka pozostała, depilację trzeba powtarzać co dwa dni, co tydzień lub miesiąc.
/ 09.07.2007 11:46
Wszystko zależy od metody. Wybierając ją, weź pod uwagę: podatność skóry na podrażnienia, twoją odporność na ból i zasobność portfela. I przystąp do dzieła, bo kostium kąpielowy już czeka.

WOSKOWANIE
Usuwa włoski wraz z większością cebulek. Wystarcza na 4–5 tygodni. Przy częstym stosowaniu część włosów w ogóle nie odrasta, a pozostałe stają się cieńsze i delikatniejsze. Włoski powinny mieć długość co najmniej 7 mm.

Najlepsze, gdy:
- Nie jesteś wrażliwa na ból i masz "pewną rękę" – plaster trzeba oderwać jednym ruchem.
- Chcesz mieć gładką skórę przez miesiąc.
- Jesteś brunetką i odrastające ciemne włoski są wyraźnie widoczne.

Jak to zrobić?
- Wybierz gotowe plastry woskowe, które ogrzejesz w dłoniach. Są najwygodniejsze w użyciu.
- Przyklej plaster na suchą skórę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Wygładź go i dociśnij, a potem zerwij energicznym ruchem w przeciwną stronę.
- Pozostałość wosku usuń oliwką dołączoną do opakowania lub zwykłą, kosmetyczną.

Nasz HIT
Plastry do depilacji nóg, pach i okolic bikini Comfort Sensual Joanny. Superelastyczne i miękkie, łatwo dopasowują się do ciała i dokładnie łapią każdy włosek. Koją skórę wyciągiem z aloesu.12 pojedynczych plastrów do depilacji nóg, pach i okolic bikini – Joanna, cena 9 zł


GOLENIE
To najszybszy, tani i bezbolesny sposób usuwania zbędnych włosków. Możesz zgolić je tak, by skóra była idealnie gładka, bez skaleczeń i otarć. Zabieg trzeba, niestety, powtarzać co 2 dni, bo włoski szybko odrastają, są wtedy ostre i kłujące.

Najlepsze, gdy:
- Bardzo się spieszysz, np. przed spontanicznym wypadem na basen.
- Jesteś wrażliwa na ból.
- W miejscach depilowanych nie masz żadnych znamion. Podrażnione goleniem pieprzyki i plamy mogą stać się niebezpieczne dla zdrowia.

Jak to zrobić?
- Mocz włoski w ciepłej wodzie, najlepiej przez 3 minuty. Tak zmiękczony włos łatwiej zgolić tuż przy skórze. Nie siedź w wodzie dłużej, bo rozpulchnisz skórę i nie dotrzesz ostrzem maszynki do podstawy włosa.
- Zamiast wysuszającego skórę mydła stosuj żele lub pianki do golenia, które utrzymują odpowiednie nawilżenie włosków i umożliwiają maszynce delikatne prześlizgiwanie się po skórze.
- Użyj maszynki do golenia przeznaczonej specjalnie dla kobiet. Te dla panów nie nadają się, bo mogłabyś się zaciąć; męski zarost jest twardszy.

Nasz HIT
Maszynka do golenia Venus Passion. Jej potrójne ostrze przycina tuż przy skórze nawet najkrótsze włoski. Wyposażona jest w pasek nawilżający z aloesem i witaminą E. Ma także dwa zapasowe wkłady z ostrzami.Maszynka do golenia dla kobiet Venus Passion, cena 36,58 zł


KREM, ŻEL, PIANKA
Po nałożeniu w ciągu 3–5 minut keratyna włosów ulega rozpuszczeniu i łatwo je usunąć dołączoną do opakowania szpatułką. Zaczynają odrastać po 5–7 dniach, ale przy systematycznym stosowaniu kosmetyku stają się cieńsze i słabsze.

Najlepsze, gdy:
- Masz normalną skórę. Wrażliwą środki chemiczne mogą podrażnić. Przed użyciem preparatu zrób próbę uczuleniową.
- Masz pękające naczynka lub żylaki. Rozpuszczanie włosków nie naciąga skóry.
- Jesteś wrażliwa na ból.

Jak to zrobić?
- Nakładaj preparat na suchą, nieposmarowaną balsamem skórę – włoski dokładniej się rozpuszczą.
- Poczekaj, aż zacznie działać, ale nie przekraczaj czasu podanego przez producenta.
- Dokładnie zbierz kosmetyk szpatułką lub jeśli tak jest podane w informacji, spłucz pod prysznicem.
- Wybieraj preparaty do depilacji z substancjami łagodzącymi podrażnienia: rumiankiem, aloesem, witaminą E, pantenolem.

Nasz HIT
Złoty żel do depilacji Tanita. Jedwabisty i gęsty, łatwo się rozprowadza, nie ścieka. Nie trzeba go zbierać szpatułką, spłukuje się razem z włoskami strumieniem wody z prysznica.Żel do depilacji pod prysznicem Tanita, cena 8,49 zł


DEPILATOR ELEKTRYCZNY
Wyposażony w obrotowe sprężynki, które jak pęsety chwytają i usuwają włoski wraz z większością cebulek na blisko 4 tygodnie.

Najlepsze, gdy:
- Włoski mają długość ok. 5 mm. Depilator lepiej radzi sobie z włoskami krótkimi i cienkimi.
- Masz skórę bez podrażnień.
- Stać cię na duży wydatek.

Jak to zrobić?
- Zmiękcz włoski w kąpieli i "podnieś" je. Depilator łatwiej je złapie.
- Wykonuj małe okrężne ruchy, nie przyciskając mocno do skóry.

Nasz HIT
Depilator Silk-épil Xelle: fioletowy do miejsc wrażliwych, zielony dla kobiet rozpoczynających deplilację, różowy do przyzwyczajonej skóry, błękitny do przycinania. Po depilacji skóra jest prawie pozbawiona warstwy ochronnej. Musisz ją wzmocnić natłuszczającymi kremami lub mleczkiem do ciała o właściwościach kojących. Możesz też używać balsamów ze składnikami, które sprawiają, że odrastające włoski są bardziej miękkie i cieńsze, a przez to mniej widoczne, np. Eveline Cosmetics. Ponieważ włosy po depilacji często wrastają w skórę, użyj preparatu, który temu przeciwdziała – zmiękcza skórę i zapobiega podrażnieniom.Depilator Silk-épil Xelle Braun, z nakładką masującą, cena 419 złKrem przeciw wrastaniu włosków Veet, cena 24,99 zł


WASZYM ZDANIEM

Czy warto korzystać z zabiegów depilacyjnych proponowanych przez gabinety kosmetyczne?


1. Poddałam się zabiegowi elektrolizy na wąsiki nad górną wargą. Bardzo boli, bo trzeba wkłuć igłę w cebulkę każdego włosa. Zniszczenie jednej kosztuje 2 zł. Po czwartej wizycie w gabinecie meszek, choć odrósł, był dużo rzadszy.
Edyta Grzeszczyk, Poznań

2. Na laserowe usuwanie włosów z nóg chodziłam aż 5 razy i wydałam majątek – jedna wizyta kosztowała 800 zł. Ale opłaciło się! Bo choć sam zabieg nie był zbyt przyjemny, to od pół roku nie zauważyłam ani jednego włoska.
Bożena Ślusarska, Wieliczka

3. Na depilacji byłam 3 razy. Kosmetyczka depilowała mi nogi woskiem. Potem za pomocą ultradźwięków wprowadzała preparat z enzymami niszczącymi cebulki. Po miesiącu włosy odrosły jak zwykle. Wydałam 280 zł. Nie było warto.
Teresa Drabarz, Katowice

Elżbieta Szczurowska