POLECAMY

SkinPlan – Zaopiekuj się swoją skórą po szwedzku

Rozmowa z Martiną Richter – inicjatorką SkinPlanu - szwedzkiego systemu analizy stanu skóry oraz jej kompleksowej pielęgnacji.
SkinPlan – Zaopiekuj się swoją skórą po szwedzku


Kamila Caraballo Cortés

- Proszę naświetlić naszym Czytelnikom, czym jest SkinPlan ?
Dostępne na rynku kosmeceutyki są dobierane na podstawie kryteriów takich jak ogólny wygląd skóry w zależności od tego czy jest: sucha, tłusta, wrażliwa, naczyniowa, starzejąca się, itp. Jednak kondycja skóry łatwo ulega zmianie na skutek takich czynników jak zimno, wiatr, wilgotność powietrza, działanie słońca, stres czy przebyta choroba. Wówczas preparat, który stale stosujemy, nie będzie już efektywny.
Zaczęliśmy się więc zastanawiać, jak mierzyć kondycję skóry „na bieżąco”, aby możliwe było dobranie odpowiedniego preparatu, który zapewni najkorzystniejszy w danym momencie efekt pielęgnacyjny.
SkinPlan jest zindywidualizowanym systemem kompleksowej analizy oraz pielęgnacji skóry poparty 25 latami pracy naukowej specjalistów z dziedziny biochemii, biomateriałów oraz dermatologii. Bazując na ich osiągnięciach stworzyliśmy analizator stanu skóry mający status urządzenia medycznego. W dalszym etapie zastosowanie analizatora  pomogło nam dobrać cenne składniki  aktywne, które kompensowały zły stan skóry.


- Co jest wyznacznikiem stanu skóry?
Zadaniem skóry jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Podstawową funkcję ochronną skóry pełni warstwa rogowa naskórka, której cechy takie jak zdolność zatrzymywania wody oraz produkcja sebum przeciwdziałającego parowaniu wody z powierzchni skóry decydują o jej zdolności ochronnej.
Z kolei złe funkcjonowanie warstwy rogowej naskórka jest powodem pogorszenia funkcjonowania macierzy międzykomórkowej - tkanki otaczającej oraz scalającej komórki naskórka, będącej „cementem” dla skóry, który przeciwdziała utracie wody.

 
- Jak wygląda metoda pomiaru stanu skóry?
Pomiar jest dokonywany przez aparat składający się z dwóch modułów. Każdy moduł mierzy jeden parametr określający zdolność skóry do pełnienia funkcji ochronnych a więc zawartość wody w warstwie zrogowaciałej naskórka oraz ilość łoju skórnego. Badania dokonuje się przykładając do powierzchni skóry czujnik. Jeden z nich mierzy stan uwodnienia skóry a drugi ilość łoju na powierzchni skóry. Odczyt pojawia się na ekranie analizatora. Łączny czas dokonania pomiaru obu parametrów wynosi około trzech minut i jest przeprowadzany w trzech punktach twarzy a wynik zostaje uśredniony . Korzystając z tabeli zawierającej przedziały wartości badanych parametrów, dobierane są odpowiednie kosmeceutyki zawierające substancje aktywne, które wyrównują stan skóry do pożądanych wartości.


- Proszę przedstawić wsparcie naukowe projektu.

Przede wszystkim współpracujemy z ekspertami z dziedziny biomateriałów:  wiele lat pracowaliśmy z prof. Schneiderem oraz dr Sacherem, dziś o stronę naukową dba dr Laurence Hermitte, uznana ekspert w rozwoju produktów ochrony zdrowia oraz estetyki. Jej wiedza na temat kwasu hialuronowego i możliwości jakie daje w odmładzaniu skóry jest olbrzymim krokiem w przyszłość SkinPlanu  w dziedzinie technologii estetycznej.

- Jakie rodzaje kosmeceutyków będą dostępne dla Klientów?
Linia produktów SkinPlan składa się z 21 kosmeceutyków odpowiednich dla różnych stanów skóry. Wśród nich będą zmywacze do twarzy, toniki, kremy nawilżające, sera oraz maseczki. W naszej ofercie znajdować się będą również doustne preparaty w postaci kapsułek poprawiających kondycję skóry.

- Jakie składniki aktywne zostały wykorzystane przez Państwa w kosmeceutykach SkinPlanu?
Używamy wysokiej jakości składników aktywnych takich jak ceramidy, kwas hialuronowy, kwasy tłuszczowe, kwas linolenowy lub glikozoaminoglikany. Niektóre komponenty, które stosujemy, naśladują  naturalny skład ludzkiej skóry – reprezentują je: olej kokosowy, olejek i wosk jojoba, lanolina, lecytyna, oliwa z oliwek, olejek z rośliny Carthamus  tinctorius ( ang. safflower oil), olej sezamowy, masło shea, olej sojowy oraz skwalen. Stosujemy również substancje wzmacniające oraz stabilizujące macierz międzykomórkową komórek naskórka.
Bardzo wartościową substancją, z której jesteśmy najbardziej dumni, że znajduje się w naszej ofercie kosmeceutyków jest olejek z ogórecznika (Borago officinalis) będący bardzo bogatym źródłem kwasu gamma linolenowego. Olejek okazał się skuteczny w doustnym leczeniu zapalenia skóry u dzieci, co potwierdziły wyniki badan klinicznych opublikowane w 2007 roku w Journal of Dermatology. Olejek będzie dostępny  w postaci kapsułek  mających zastosowanie w pielęgnacji skóry odwodnionej oraz z niską zawartością sebum.
Wszystkie nasze preparaty są wytwarzane w zgodzie z obowiązującymi standardami farmaceutycznymi a dobierane składniki spełniają rygorystyczne normy produkcyjne określone przez Europejską Farmakopeę, co czyni je wysoce skutecznymi.
Dobór składników w preparatach jest dla nas również bardzo ważną kwestią: w składzie produktu stawiamy raczej na małą ilość bardzo aktywnych substancji, które nie niosą z sobą dużego ryzyka podrażnienia skóry, jak to może mieć miejsce w przypadku „przeładowania” preparatów ich wielką ilością.- Czy przeprowadzaliście Państwo próby kliniczne dla składników Państwa kosmeceutyków?
Jak dotychczas przy doborze składników aktywnych korzystaliśmy z wyników prób już wcześniej dokonanych oraz wiedzy zawartej w publikacjach naukowych. Naszym sukcesem jest niewątpliwie odkrycie doskonałych  właściwości kilku substancji czynnych, np. ekstraktu z imperaty cylindrycznej (Imperata cylindrica) , której działanie kosmetologiczne nie były wcześniej poparte żadnymi badaniami naukowymi.

- A leczenie i diagnoza skóry chorej, z alergiami lub atopowej – czy jest możliwe wykorzystanie SkinPlanu w tych obszarach?

Nie jesteśmy firmą produkującą wyroby medyczne, w naszej ofercie znajdują się kosmeceutyki, które nie leczą, tylko dbają o skórę. Natomiast urządzenie medyczne SkinPlan może być przydatne do diagnozy skóry chorej – np. zapalenia skóry lub skóry skrajnie suchej.

- Brzmi innowacyjnie, ale czy jest to zupełne novum na rynku?

Bywają  systemy analizy skóry wśród konkurencji, natomiast tylko my dysponujemy analizatorem, który został opracowany bazując na udokumentowanym dorobku naukowym.
Dodatkowo, jako jedyni oferujemy możliwość ponownego zbadania stanu skóry klienta po trzech tygodniach stosowania dobranych przez nas preparatów,  będąc tym samym bardziej wiarygodnymi na rynku.

- Czy SkinPlan ma szansę zrewolucjonizować dotychczasowe podejście do kwestii pielęgnacji skóry?
Zdecydowanie. Przeprowadziliśmy liczne badania opinii konsumentów na temat stanu zadowolenia z kondycji skóry i 80 % respondentów uznało swój stan skóry za nie satysfakcjonujący. Producenci preparatów dostępnych na rynku przeważnie jedynie zapewniają klientów o działaniu swoich produktów, ale tylko my w sposób całkowicie uczciwy oraz naukowy możemy o nią zadbać.

- Jak długo pracują Państwo używając omawianego systemu?

Od ośmiu lat pracujemy z tym systemem, lecz od dwóch lat wykorzystujemy go w sposób naprawdę intensywny. W kwietniu mamy zamiar zaprezentować SkinPlan na światowych targach kosmetycznych odbywających się w Paryżu  (AMWC Anti-Aging Medicine World Congress), będzie to również początek obecności naszej marki na rynku.

- Czy system analizy skóry oraz produkty marki SkinPlan Systems będą dostępne w Polsce?
Tak. Od lutego trwają przygotowania do dystrybucji zestawów SkinPlan w Polsce. Wyłącznym dystrybutorem marki będzie firma Croma-Pharma Polska Sp. z o.o.

- Jak będzie wyglądał dostępny zestaw?
Zestawy będą zawierać analizator do pomiaru stanu skóry wraz z testerami produktów oraz instruktażem, które będą wyeksponowane na specjalnym standzie. Zestaw będzie mógł wzbudzić zainteresowanie klientów tuż po wejściu do kliniki, natomiast samego badania będzie mógł dokonać tylko lekarz.
Zauważyliśmy, że wprowadzenie do kliniki systemu SkinPlan spowodowało średnio dwudziestopięcioprocentowy wzrost wygenerowanych obrotów ze względu na zbudowanie dobrych relacji z klientem, popartych naukowo potwierdzoną skutecznością produktów oraz możliwością bezpłatnej stałej kontroli stanu skóry.

- Gdzie będzie można przeprowadzić test oraz zakupić kosmeceutyki?
Całe zestawy będą dostępne w klinkach dermatologii estetycznej, gdzie klienci będą korzystać z pomiaru oraz nabywać odpowiednie produkty zalecone przez specjalistę. Pomiar będzie można powtarzać w klinice, śledząc przy tym na bieżąco ogólny stan skóry oraz, w razie potrzeby,  zmieniać preparaty. Zalecany jest trzytygodniowy okres pomiędzy kolejnymi wizytami kontrolnymi.
Dodatkowo będzie istniała możliwość zapisywania wyników przeprowadzonych analiz stanu skóry na specjalnej karcie chipowej. Kartę taką będzie okazywał klient specjaliście przy każdorazowej wizycie w klinice. Wprowadzimy również system powiadamiania klientów o zbliżającej się dacie analizy stanu skóry poprzez wiadomość SMS. Tymi działaniami pragniemy zbudować możliwie najlepsze relacje z  klientem, poprzez dbanie o wysokie poczucie zadowolenia, że jego skóra znalazła się w naprawdę dobrych rękach. Ponadto zostanie przez nas uruchomiony system informacji dla specjalistów, którzy pod adresem  press@skinplan.com będą mogli zasięgnąć profesjonalnych porad w kwestii SkinPlanu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)