POLECAMY

Skąd się biorą przebarwienia skóry, zębów i paznokci?

Opalanie uznaje się za główną przyczynę powstawania przebarwień skóry. A co z przebarwieniami zębów i paznokci? Skąd się biorą przebarwienia? Na które leki uważać? Zobacz!

przebarwienia

fot. Fotolia

Przebarwienia skóry, zębów i paznokci a uroda

Sezon wiosenny zachęca do eksponowania walorów naszego wyglądu. Cieplejsze dni wzmagają produkcję endorfin, przekładają się na lepsze samopoczucie i dają więcej powodów do uśmiechu. Jednak przyjemności z uśmiechania się mogą szybko pozbawić nas przebarwienia na zębach. Podobnie przebarwienia skóry czy paznokci potrafią negatywnie odbić się na naszym poczuciu atrakcyjności. Tego rodzaju zmiany można jednak skutecznie usunąć, a przynajmniej znacznie zredukować. Trzeba tylko poznać ich charakter, skorzystać z pomocy specjalisty lub samemu sięgnąć po odpowiednie środki.

Przebarwienia skóry – skąd się biorą?

Tam, gdzie skóra zmienia – punktowo lub na znacznym obszarze – swój naturalny koloryt, mamy do czynienia z przebarwieniami (hiperpigmentacją). Uważa się je za duży problem estetyczny, jak też często mogą sygnalizować stan chorobowy. Ostuda (melasma) uwidacznia się m.in. u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania, pracy tarczycy, zażywających środki antykoncepcyjne, w ciąży i podczas menopauzy.

Zobacz także: Na czym polega zabieg usuwania przebarwień?

Zmiany barwnikowe mogą współwystępować z chorobami zapalnymi skóry (trądzik, łuszczyca, AZS) lub ogólnoustrojowymi (schorzenia wątroby, niewydolność nerek). Bywają też skutkiem przyjmowania leków, głównie tetracyklin. Nadmierne promieniowanie słoneczne nasila niemal wszystkie rodzaje przebarwień, a szczególnie piegi.

Również plamy soczewicowate powstają (ale nie ciemnieją jak piegi) pod wpływem silnego nasłonecznienia. Wszystkie te przypadłości są wynikiem nadprodukcji melaniny – naturalnego pigmentu skóry, włosów i tęczówek oczu.

Ciemne plamy obejmują zwykle twarz, ale i dłonie, ramiona, plecy, kark oraz klatkę piersiową. Do ich powstania szczególnie predysponuje nas jasna karnacja.   

Przyczyny przebarwień zębów   

Zdrowe, białe zęby od wieków postrzegano jako atrybut urody, zdrowia i wysokiej pozycji społecznej. Przebarwienia w ich obrębie nie tylko obniżają atrakcyjność uśmiechu, ale też negatywnie wpływają na ogólną aparycję. Mogą być one skutkiem odkładania się złogów na powierzchni zęba. Dzieje się tak, gdy spożywamy koloryzujące pokarmy (kawa, herbata, coca-cola, czerwone wino, jagody, buraki), palimy tytoń lub gdy w wyniku mikrourazów szkliwa barwniki wnikają w powstałe mikroszczeliny.

Gdy przebarwienia to skutek chorób ogólnoustrojowych lub przebytego leczenia (antybiotykoterapii, chemioterapii, leczenia chorób miazgi zęba, suplementacji żelazem), cząsteczki barwników są wbudowywane w wewnętrzne struktury zęba.

Na powstanie przebarwień niemały wpływ mają też procesy starzenia i towarzyszące im ścieranie się wierzchniej warstwy szkliwa oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Przebarwienia paznokci 

Zadbane i piękne paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Gdy po zimie zrzucamy rękawiczki i pełne obuwie, szpecące je przebarwienia wychodzą na światło dzienne. Zmiany naturalnego zabarwienia płytki paznokcia to cała paleta możliwych barw, a także szeroki wachlarz przyczyn za nimi stojących. – Żółte przebarwienia dotykają chorych na grzybicę, łuszczycę, palaczy bądź osoby stosujące ciemne lakiery bez nałożenia bazy. Sine zabarwienie płytki może wynikać z zaburzeń krążenia, zielone z zakażeń bakteryjnych, a brązowe – z silnych urazów skutkujących wylewem pod paznokciem. Natomiast drobne, białe punkciki, czyli leukonychia, to głównie wynik urazu łożyska paznokcia.

"Przyczyn tej przypadłości upatruje się też w niedoborach cynku, żelaza i wapnia. Wówczas zmianom w obrębie paznokci towarzyszy wypadanie włosów i ogólne osłabienie odporności. Leukonychia może być uwarunkowana genetycznie lub wynikać z zaburzeń metabolicznych czy endokrynologicznych" – wskazuje kosmetolog, właścicielka studia kosmetycznego Beauty Case, Izabela Rospond.

Źródło: Materiały prasowe Eagle Way

Zobacz także: Jak usunąć przebarwienia?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)