POLECAMY

Skąd się biorą przebarwienia po opalaniu?

Smugi, plamy i nieestetycznie wyglądające zacieki, niczym po użyciu samoopalacza są zmorą plażowiczek spragnionych efektu nienagannej opalenizny. Co leży u podstaw powstawania przebarwień po opalaniu i jak im zapobiec?
Skąd się biorą przebarwienia po opalaniu?

Jak powstają przebarwienia?

Są konsekwencją nierównomiernego rozprowadzenia barwnika na opalanej skórze. Różne czynniki, opisane poniżej powodują, że słońce nie rozkłada się jednakowo na całej powierzchni skóry. Przebarwienia poza defektem estetycznym nie są powodem żadnej choroby. Jednak jeśli Twoje przebarwienia nie pasują do powyższego opisu i Twoja skóra nadal opala się z wytworzeniem ciemno-jasnych plam i smug, skontaktuj się z lekarzem dermatologiem, który zaleci odpowiednie badania. Przebarwienia mogą być pierwszym objawem nieprawidłowości hormonalnych lub chorób skóry.

Polecamy: Przebarwienia na twarzy

Przyjmowanie preparatów hormonalnych lub ciąża

Hormony stanowią dodatkowy czynnik, który wpływa na szkodliwe działanie promieni słonecznych szczególnie w kontekście przebarwień na skórze, ale także oparzeń lub wystąpienia uczulenia na słońce (szczególnie wysokie ryzyko występuje w ciąży). Ingerencja w gospodarkę hormonalną powoduje częściową zmianę warunków metabolicznych, w jakich znajduje się ciało i może powodować ujawnienie się chorób predysponujących do wystąpienia nie tylko przebarwień, ale też innych skórnych „sensacji” takich jak wysypka, krostki i zaczerwienienia (nawet jeśli wcześniej nie występowały).

Przyjmowanie leków

Większość leków przepisywanych przez lekarza na receptę w mniejszy lub większy sposób wpływa także na możliwość występowania przebarwień lub podrażnień. Jeśli planujesz intensywne opalanie, zapytaj swojego lekarza przed przyjęciem leku, czy można bezpiecznie go stosować w trakcie słonecznych seansów. Podobnie w przypadku leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty – one także mogą stanowić ryzyko występowania plam i smug w trakcie opalania.

Alkohol – zarówno spożywczy, jak i ten w perfumach

Podczas opalania zabronione jest picie alkoholu nie tylko ze względu na ryzyko przegrzania, większych problemów z tolerancją alkoholu i gorszym samopoczuciem, ale także – ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień. Podobnie jest z alkoholem stosowanym miejscowo na skórę. Perfumy czy bardzo intensywnie pachnące perfumowane kremy i balsamy są absolutnym wrogiem równomiernej opalenizny.

Zobacz także: Lato bez przebarwień

Choroby skóry

W niektórych chorobach skóry takich jak na przykład łuszczyca, opalanie jest mocno wskazane ze względu na fakt, iż światło słoneczne łagodzi powstające zmiany skórne. Ale za to w innych (na przykład toczeń skórny i układowy) słońce szkodzi, wzmaga występowanie przebarwień, rumieni lub wysypek. Jeśli więc cierpisz na chorobę skóry i nie jesteś pewien, w jaki sposób działa na nią słońce, zapytaj swojego dermatologa, czy możesz bezkarnie poddawać się kąpielom słonecznym.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/11 miesięcy temu
Moje plamy po opalaniu nie są chorobowe , nie jest to bielactwo i nie wynikają one z nierownomiernego nakładania kremów (nie używam żadnych). Mój problem polega na tym , że opalenizna jest w różnych miejscach inna. Nie mam tu na myśli partii ciała np. Nogi bardziej , brzuch mniej , ale potrafi mi się zrobić czerwona opalenizna na brzuchu , a obok niej brązowa , obok "plama" skory w ogóle nie opalona. Ktoś wie co to może być ? Powtarzam : jest to opalenizna nie zmiany chorobowe.
/5 lat temu
Ja moge polecic równiez Grape Seed Extract , zwłaszcza teraz przed latem zeby profilaktycznie zadziałac na naszą skóre i zapobiegac pajączkom i przebarwieniom.
/5 lat temu
Podobnie jak jedna z poniższych osób zdecydowanie polecam Cosmelan. Mój chłopak miał problem z przebarwieniami na plecach, które dopiero usunął właśnie ten produkt. Wiem, że w Poznaniu oferuje go gabinet Derma Solutions, bo tam byliśmy. Jeżeli, ktoś ma problem z przebarwieniami i nie chcą zejść to polecam tylko to :)
POKAŻ KOMENTARZE (3)