Dr Izabela Lenartowicz

Sekrety intymnego szczęścia

Wygląd zewnętrzny, ładna sylwetka, zadbana skóra twarzy i całego ciała jest istotnym aspektem w życiu każdej kobiety
/ 08.09.2009 13:21
Dr Izabela Lenartowicz
Zabiegi kosmetyczne oraz coraz bardziej popularne i dające spektakularne efekty zabiegi medycyny estetycznej pozwalają zachować młody i zdrowy  wygląd. To jak wyglądamy ma wpływ na nasze życie, psycholog Nency Etcoff twierdzi , że „przetrwają najpiękniejsi”.  Zadowolenie z  wizerunku zewnętrznego dodaje nam pewności siebie, pomaga w życiu zawodowy jak również w towarzyskim czy seksualnym. Ostatnie lata pokazują, że do tego ostatniego nie liczy się tylko ogólny wygląd, wśród kobiet i mężczyzn coraz bardziej popularna stałą się dbałość o intymne części ciała. Czas, tryb życia, zmiany hormonalne, ciąża pozostawiają trwałe ślady w całym organizmie, dotyczy to również okolic intymnych naszego organizmu. 

Ginekologia estetyczna nowy dział w medycynie oferuje zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej jak również mniej inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Jest to zbiór procedur mających na celu poprawę wyglądu i atrakcyjności żeńskich zewnętrznych narządów płciowych oraz poprawienie ich funkcji seksualnej. Działania te zwiększają poczucie własnej atrakcyjności jak również komfortu psychicznego leczonych kobiet. Kandydatkami zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej są:
- nie w pełni  usatysfakcjonowane, z wyglądu swoich narządów płciowych, kobiety;
-  kobiety po licznych, często trudnych porodach;
- kobiety, które chcą podnieść swój komfort seksualny.

Sposobów upiększenia intymnych części ciała jest coraz więcej. Wargi sromowe większe otaczające wargi sromowe mniejsze łechtaczkę oraz łechtaczkę i ujście pochwy są częstą przyczyną niezadowolenia kobiet, gdyż ich kształt jest szczególnie istotny dla wyglądu całych narządów płciowych. Chcąc je powiększyć lub zmienić kształt oraz ujędrnić  stosuje się zastrzyki z kwasu hialuronowego lub tłuszczu pobranego z pośladków czy ud pacjentki. Minimalna modyfikacja cząsteczki tego kwasu powoduje, że jest ona biokompatybilna i nie wywołuję szybkiej odpowiedzi układu immunologicznego. W świecie  medycyny estetycznej coraz częściej mówi się o gamie Princess – preparatach , które stosowane są do niechirurgicznego powiększania i konturowania różnych okolic twarzy , a również warg sromowych. Ze względu na bardzo dużą wrażliwość tych okolic pacjentkę przygotowuje się podając znieczulenie „dentystyczne” - lignokainę a igły do zabiegu są bardzo cieniutkie.  Preparat wstrzyknięty w wargi sromowe po pewnym czasie ulega biodegradacji- samoistnemu rozpadowi i eliminacji z miejsca podania. Po zabiegu ryzyko powikłań jest niewielkie, ale może obejmować krwawienie, zakażenie lub bliznowacenie.  W organizmie utrzymuje się ok. 18 miesięcy, więc w celu utrzymania efektu ujędrnienia i powiększenia należy powtórzyć zabieg. Podobną technikę wykorzystuje się przy eksponowaniu, ujędrnieniu i powiększeniu punktu G. W tym celu używa się rekombinowany kolagen, który jest białkiem występującym w organizmie człowieka. Wielkość oraz umieszczenie punktu G jest różna u kobiet, z reguły znajduje się na przedniej ścianie pochwy (ok. 5cm od wyjścia) za kością łonową. Odpowiednie ostrzyknięcie wrażliwej na bodźce okolicy punktu G przy użyciu tej substancji pozwala na okresowe zwiększenie doznań seksualnych. Kobiety, które podczas stosunku doświadczyły tylko orgazm łechtaczkowy mogą dzięki zabiegowi doświadczyć orgazm waginalny, natomiast te  Panie, które taki orgazm przezywają mogą go spotęgować. Jest to zabieg łatwy, ambulatoryjny, przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Trzeba pamiętać, aby po zabiegu przez 3 tygodnie zachować abstynencję płciową.

Tak, jak przy pielęgnacji innych części ciała tak samo pielęgnacja  intymnej strefy wymaga stosowania odpowiednio dopasowanych środków, wśród których coraz bardziej popularne stają się kremy witalizujące i ujędrniające wargi sromowe.