Pora pozbyć się pora

Straszą niczym małe kratery unicestwiając marzenie o gładkiej skórze. Jakby tego było mało są pierwszym zwiastunem pryszczów…

Straszą niczym małe kratery unicestwiając marzenie o gładkiej skórze. Jakby tego było mało są pierwszym zwiastunem pryszczów…

Rozszerzone pory

depositphotos.com

Ponoć co najmniej jedna na pięć kobiet skarży się na problem rozszerzonych porów. Jest to nie tylko defekt estetyczny oznaczający nierówną, mało atrakcyjną skórę ale także potencjalne środowisko do powstawania zmian zapalnych, które, w natężeniu, mogą pokryć trądzikiem spore porcje twarzy. Na szczęście, istnieją metody aby rozszerzonym porom zaradzić…

Por porowi nierówny
Skóra twrazy składa się z około trzystu tysięcy porów, które umożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie wyprowadzając na wierzch pot, łój, toksyny i pozwalając cerze oddychać. Niestety, nadmiar kosmetyków lub nieprawidłowe złuszczanie martwego naskórka powodują zapchanie porów, które rozszerzają się i gromadzą w sobie brud i martwe komórki skóry. W lusterko powiększającym wygląda to często jak powierzchnia księżyca pełna małych kraterów i wzgórków, powstałych z nagromadzonych już złogów. Wszędzie gdzie dochodzi do zatykania gromadzą się też oczywiście bakterie, którym nie potrzeba wiele czasu aby wywołać zapalenie, zaczerwienienie oraz wykwit znany nam jako pryszcz. Objawami zatkanych porów są również czarne wągry i białe zaskórniki.

Winą za zatykanie porów można obciążać miłość do kosmetyków oraz słabe oczyszczanie twarzy, ale niestety sprzyjają im też inne czynniki takie jak:

 • Zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania, cyklem miesiączkowym, ciążą czy karmieniem piersią.
 • Skłonności genetyczne wpływające m.in. na rozmiar porów oraz układ wydzielniczy.
 • Wpływ otoczenia, zwłaszcza upały oraz zanieczyszczenie powietrza.


Jak odetkać problem
Rozszerzony pory wymagają podejścia całościowego, które obejmie nie tylko ich „zamykanie” ale tez zapobieganie powtarzania się procesu w przyszłości. Oto kompletny poradnik jak poradzić sobie z porowatą cerą…

 • Regularne czyszczenie twarzy jest podstawowym warunkiem ograniczenia zastojów w porach. Chodzi nie tylko o zmywanie makijażu i brudu z twarzy, ale przede wszystkim o pozbywanie się martwego naskórka. Delikatny żel czyszczący, tonik oraz peeling enzymatyczny to trio które musisz posiadać… i stosować!
 • Specjalne kosmetyki pozwalają odblokować pory i złuszczyć nagromadzony w nich materiał jednocześnie ściągając je i chroniąc. Do legend należy tutaj mająca już ponad dekadę linia Pore Minimizer (dzisiaj Pore Solutions) firmy Clinique, która zebrała na całym świecie okrzyki zachwytu. Wśród tańszych marek znajdziemy m.in. Avene Diacneal, Bioderma Sebium Pore Refiner oraz AA Prestige Wygładzający Eliksir Zwężający Pory.
 • Podczas upałów regularnie kładź na twarz zimny kompres, spryskuj cerę lodowatą wodą lub masuj kostkami lodu – to pozwala zapobiegać rozszerzeniu się porów.
 • W żadnym razie nie czyść skóry mechanicznie – wyciskanie może powiększyć pory i pozostawić na twarzy brzydkie blizny.
 • Picie dużych ilości wody, zwłaszcza z dodatkiem octu jabłkowego, pomaga przyspieszyć proces oczyszczania się naskórka.
 • Glinkowe maseczki używane 1-2 razy w tygodniu pomagają pięknie zwęzić pory.
 • Unikaj tłustych podkładów, ciężkich kremów oraz niedostosowanych do potrzeb twojej cery filtrów przeciwsłonecznych.
 • Dbaj o prawidłowe nawilżenie skóry – suchość prowokuje gruczoły do nadprodukcji sebum, które z kolei zapycha pory.
 • Rozszerzone pory

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)