POLECAMY

Rozstępy - czy można im jakoś zaradzić?

Skąd się biorą rozstępy? Wiele z nas boryka się z problemem rozstępów. Nie ważne czy jesteśmy już dojrzałymi kobietami, czy młodymi dziewczynami. Problem tych niechcianych linii podobnych do blizn na ciele czyli rozstępów coraz częściej dotyka młodsze kobiety, bywa, że i nastolatki. Mężczyźni nie są również pozbawieni rozstępów.
Rozstępy - czy można im jakoś zaradzić? fot. Fotolia

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy tworzą się pod wpływem szybkiego, mocnego i gwałtownego rozciągania się skóry np. przy szybkim wzroście kości, na skutek przyrostu tkanki tłuszczowej, ciąży czy naprzemiennego tycia i chudnięcia, a także jeśli stosujemy anaboliki.

Jak pozbyć się rozstępów?

Na pewno nie jest to łatwe. Na rynku reklamowane są nowe metody - od kosmetyki domowej i profesjonalnej, po rozwiązania typu laser czy mikrodermabrazja. Wybierając metodę dla siebie każdy musi być ostrożny i świadomy skutków ubocznych. O ile preparaty kosmetyczne do użytku domowego jako skutek uboczny „przedstawiają” brak efektu lub mogą uczulić, laser i mikrodermabrazja wymagają szczególnej ostrożności i wiedzy od osoby, która ich używa.

Zobacz także: Jak walczyć z cellulitem?

Laser redukuje rozstępy jedynie na powierzchni skóry, co nie oznacza, że kolejne rozstępy mogą pojawić się tuż obok! Co więcej konsekwencją używania lasera może być melanoma w przyszłości. Nie mniej jednak dla tzw. „starych” rozstępów taka ingerencja może być pomocna. Nie można jednak zagwarantować efektu końcowego w 100%, ale zabieg na pewno wygładzi skórę i spłyci rozstęp.

Kosmetyczna pielęgnacja gabinetowa

Pamiętajmy, że wymaga ona czasu, cierpliwości i funduszy (niestety). Efekty są jednak bardzo wymierne, szczególnie przy „świeżych” rozstępach np. po ciąży lub jeszcze lepiej jako pomoc przy kuracjach odchudzających czy jeszcze w trakcie ciąży.

Kosmetyka naturalna w walce z rozstępami

Dużo słyszymy o kosmetykach naturalnych tzn. bez konserwantów. Nie do końca kosmetyki są w pełni naturalne. Każdy kosmetyk musi zawierać pewne substancje konserwujące, inaczej nie byłby zdatny do użytku. Istotny jest jednak rodzaj i ilość tych środków. Powszechnym środkiem konserwującym są parabeny. Wielu ludzi unika ich z powodu raportów, mówiących że zbyt duża liczba tych chemikaliów może negatywnie wpływać na skórę.

Zobacz także: Jak pozbyć się rozstępów?

Parabeny łączy się również z pewnymi formami raka, nie ma jednak na to wiarygodnych dowodów. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na składniki zawarte w kosmetykach, należy unikać tych kremów, które zawierają 25% parabenów w swojej formule. Większość producentów kosmetyków używa 5% koncentracji (to w zupełności wystarcza do zakonserwowania kremu). Niektórzy producenci używają wyższej koncentracji w zależności od oczekiwanego progu sprzedaży i przewidywanego okresu ważności kosmetyków.

Zawsze pamiętajmy o tym, że kosmetyka naturalna to taka, która zawiera tylko niezbędną dozę środków konserwujących. Kosmetyka naturalna jest dobrym wyjściem dla alergików czy osób nadwrażliwych. Na rynku dostępne są np. żel-kremy, które wchłaniają się do skóry właściwej i tam działają na zaczątki lub już uformowane rozstępy. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ kosmetyki te działają od środka, czyli tam gdzie problem z rozstępami się zaczyna.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/4 lata temu
nie sądzę żeby rozstępy można było usunąć całkowicie. Mi bardzo pomogły masaże bańką chińską. Skóra stała się jędrniejsza i rozstępy mniej widoczne. Dobre zabiegi ujędrniające robią w tuanclub.pl. Polecam ich masaż limfatyczny.
/4 lata temu
moim zdaniem można, a najbardziej skuteczne będą zabiegi w dobrym salonie. W Good Time Day Spa mają super ofertę. No i dość często promocje, więc się nie wyda majątku.
/5 lat temu
oj to jest bardzo uciążliwy problem szczególnie dla kobiet. Na pewno kosmetyki, masaże pomagają w tym, żeby się tego kłopotu pozbyć, ale w niektórych sytuacjach nie ma wyjścia i trzeba się udać do specjalisty. A z tego co wiem to ta klinika http://triclinium.pl/pl ma bardzo ciekawe zabiegi, które pomagają w pozbyciu się kłopotu z rostępami.
POKAŻ KOMENTARZE (4)