POLECAMY

Rogowacenie okołomieszkowe skóry - jak zwalczyć?

"Gęsia skórka" lub "tarka na skórze" to potoczne określenia na rogowacenie okołomieszkowe skóry. Jak pozbyć się problemu suchej i szorstkiej skóry? Jakie są przyczyny? Czy na nieprawidłowe rogowacenie naskórka są skuteczne metody?

rogowacenie okołomieszkowe

fot. Fotolia

Rogowacenie okołomieszkowe skóry (tzw. keratosis pilaris) jest łagodną, choć uciążliwą jednostką chorobową, której przyczyną jest nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Powstające czopki rogowe, przypominające wyglądem „gęsią skórkę”, w największym nasileniu pojawiają się na udach i ramionach, choć osoby dotknięte tą dolegliwością mogą odczuć zmiany także na twarzy, policzkach, w okolicach brwi, przedramionach czy nawet pośladkach. Objawem jest nieestetycznie wyglądająca, zaczerwieniona skóra, dla wielu stająca się wstydliwym problemem, który nie zawsze da się ukryć np. pod ubraniem - zresztą, jak tłumaczy lekarz dermatolog Marek Lewandowski, konsultant medyczny firmy farmaceutycznej Lefrosch - nie to stanowi receptę na to zaburzenie.

Zobacz też: Zainwestuj w urodę - idź do gabinetu kosmetycznego

Skąd się bierze okołomieszkowe rogowacenie skóry?

Najczęściej rogowacenie związane jest z nadmiernym wysuszeniem skóry, co w gruncie rzeczy stanowi naturalny proces dokonujący się w organizmie. Problem pojawia się, gdy obumarłe komórki nie ulegają złuszczeniu, lecz zalegają na skórze. Mimo że oprócz estetyki, zmiany chorobowe na ogół nie powodują żadnych dolegliwości, czasem jednak mogą być przyczyną uporczywego świądu i pieczenia. Wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z rogowaceniem mieszkowym, którego nie warto ignorować.

- Keratosis pilaris traktuje się jako jednostkę chorobową, mimo że nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i może ustąpić samoczynnie. W przypadku, gdy zauważamy nasilone objawy lub pragniemy szybko pozbyć się tego problemu, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty kosmetyczne lub zasięgnąć porady dermatologa – radzi dr Marek Lewandowski.

Rogowacenie okołomieszkowe najczęściej przekazywane jest genetycznie i wiąże się z nieprawidłowym wchłanianiem witaminy A do organizmu. Niemniej rogowacenie może być również nabyte, co spowodowane jest w głównej mierze suchością powietrza.

Witamina A, C i dobry krem

Na pewno w walce z rogowaceniem skuteczne okaże się uzupełnienie niedoborów witaminy A i C. Warto wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak marchewka, szpinak, kalafior, śliwki, brzoskwinie czy truskawki i cytryna. Znaczną poprawę stanu skóry można także uzyskać dzięki stosowaniu peelingów czy masaży szorstką rękawicą, jednak w momencie, gdy w sposób mechaniczny uszkodzimy zmiany skórne (np. wyskubując czopki rogowe) możemy doprowadzić do nasilenia dolegliwości i pojawienia się blizn.

Uwaga! Wymienionych powyżej zabiegów nie stosujemy, gdy zmiany znajdują się w stanie zapalnym!

Skuteczniejszym sposobem staje się zatem stosowanie kosmetyków przeznaczonych specjalnie na tę dolegliwość, których głównym atutem jest działanie nawilżające i przeciwzapalne.

Kosmetyki na rogowacenie okołomieszkowe

Kosmetyków nawilżających na rynku jest cała masa. Pamiętajmy jednak, że nie każdy z nich upora się z problemem rogowacenia skóry, a jednocześnie będzie skutecznym środkiem w walce z szorstkością, tak często występującą przede wszystkim na łokciach czy piętach. Dlatego wybierając kosmetyk dla siebie, warto dokładnie zapoznać się z ulotką, przede wszystkim składem danego preparatu.

Zobacz też: Piękne piersi po porodzie? To możliwe

Dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry i walczące z rogowaceniem mogą zawierać różne substancje. Należy zastosować np. kremy, w składzie których znajdziemy:

  • kwas salicylowy o stężeniu 2%,
  • 20% mocznik,
  • panthenol,
  • alantoinę,
  • masło shea.

Dlatego to takie ważne? – Kwas salicylowy o stężeniu 2% ułatwia oddzielanie się nawarstwionych rogowaceń, z kolei 20% mocznik intensywnie nawilża i zwiększa elastyczność warstwy rogowej naskórka. Alantoina będzie działała regeneracyjnie – przyspieszając gojenie uszkodzonej skóry. Na pewno warto też zwrócić uwagę na obecność panthenolu, który skutecznie złagodzi wszystkie podrażnienia – radzi dr Marek Lewandowski.

Zobacz też: "Piękna bo zdrowa" - kampania z udziałem gwiazd

Taki skład zagwarantuje, że zastosowany kosmetyk nie tylko stanie się sposobem na pielęgnację nadmiernie suchej skóry, ale dodatkowo będzie działał jako środek tonizujący zalecany do stosowania po depilacji czy epilacji. Dodatkowo zawarte w składzie masło shea doda skórze delikatności oraz będzie chronić przed szkodliwym działaniem zimna, wiatru czy promieniami słońca.

Obecne w maśle shea kwasy tłuszczowe, a także kwas oleinowy, stearynowy, palmitynowy i linolenowy są niemal identyczne z kwasami tłuszczowymi znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka, zatem to naturalna ochrona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Rogowacenie to najczęściej defekt kosmetyczny, który nie wymaga konsultacji lekarskiej. W łagodnych zmianach wystarczy poradzić się kosmetologa lub farmaceuty, który zaleci odpowiedni krem i właściwą pielęgnację. Przed zakupem warto upewnić się, czy proponowany kosmetyk zawiera wszystkie niezbędne składniki, dzięki czemu będzie w skuteczny sposób zapobiegał nadmiernemu rogowaceniu skóry, działał nawilżająco i przeciwzapalnie, a jednocześnie przyspieszał regenerację uszkodzonych partii naskórka.

Zobacz też: Pielęgnacja skóry po 20-tce, 30-tce i 40- tce

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/rok temu
Rogowacenie okołomieszkowe miałam praktycznie od urodzenia. Całe życie walczyłam z tarką na nogach, żadne kuracje i kremy nie pomagały. Dziś mam 33 lata. Od 3 lat jestem na diecie m.in. bez nabiału z powodu Hashimoto. Nieoczekiwanym efektem ubocznym było całkowite zniknięcie rogowacenia okołomieszkowego. Kazeina zawarta w mleku jest białkiem odpowiedzialnym za wytwarzanie rogów i kopyt u cielaków. W mleku człowieka jej niemalże nie ma. Ot cała filozofia. Pamiętajcie, że wszelkie problemy skórne pochodzą z wnętrza organizmu. Nie da się ich wyleczyć nie usuwając przyczyny.
/2 lata temu
cerko derm 15 lub 30- poprawa juz po 2 dniach
/3 lata temu
Na pewno w walce z rogowaceniem skuteczne okaże się uzupełnienie niedoborów witaminy A i C. Warto wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak marchewka, szpinak, kalafior, śliwki, brzoskwinie czy truskawki i cytryna. Ale odpowiednia suplementacja kapsułkami z nutreca com tez jest wskazana.
POKAŻ KOMENTARZE (6)