Resurfacing – sposób na rozstępy

Zauważyłaś na swoim ciele różowe, czerwone lub białe prążki? Nieestetyczne paseczki pojawiły się na udach, brzuchu lub biuście? To rozstępy. Nie załamuj rąk – są na nie sposoby! Jednym z nich jest resurfacing – zabieg dostępny w salonach medycyny estetycznej.
/ 11.07.2013 13:36

Rozstępy pojawiają się też na skórze mężczyzn

Rozstępy mogą pojawić się wskutek działania wielu czynników, a także poprzez indywidualne predyspozycje.

Problem ten dotyka nie tylko kobiety w ciąży, osoby w okresie dojrzewania czy takie, które zmagają się z częstym wahaniem wagi –  pojawiają się  także u osób, które często przechodzą na niskokaloryczną dietę, przyjmują leki steroidowe lub mają predyspozycje genetycznie – wtedy nadnercza produkują więcej hormonu stresu (kortyzolu). Zbyt duża ilość kortyzolu wpływa na złe funkcjonowanie fibroblastów, produkujących kolagen i elastynę, które odpowiedzialne są za elastyczność i sprężystość skóry. Uszkodzone włókna, jako że są słabe i mają mniejszą podatność na rozciąganie, rozrywają się, a w efekcie powstają rozstępy.

Jednak rozstępy to problem nie tylko kobiet. Także mężczyźni, którzy w swoim życiu odnotowali szybki „skok wzrostu” lub trenują intensywnie na siłowni, zauważają na plecach czy ramionach nieestetyczne prążki.

Jak powstają rozstępy?

Możemy wyróżnić dwa etapy powstawania rozstępów.

W początkowej zapalnej fazie prążki mają zabarwienie różowe, czerwone lub fioletowe – jest to okres, w którym możemy jeszcze sami interweniować.

Nawilżanie skóry odpowiednimi preparatami poprzez masowanie pomoże rozjaśnić blizny, a także pobudzić powstawanie nowych włókien kolagenu i elastyny. 

Kolejny etap, zwany zanikowym, to czas, gdy rozstępy co prawda stają się jaśniejsze, ale już trudniej je zlikwidować – nie pomogą już nawet najdroższe kosmetyki. Z pomocą przychodzi jednak medycyna estetyczna – do wyboru mamy szereg zabiegów. Który więc skutecznie usunie te niedoskonałości?

Zobacz też: Jak wymodelować pośladki?

Czym jest resurfacing i jak wygląda zabieg?

W gabinetach kosmetyki laserowej największą popularnością cieszy się metoda resurfacingu. Nic dziwnego – jest bardzo skuteczna, a już po pierwszym zabiegu można zauważyć efekty.

Resurfacing to nieinwazyjny sposób na wygładzanie naskórka. Laser frakcyjny CO2 wytwarza mikroskopijne uszkodzenia sięgające skóry właściwej oraz odparowuje kolumny komórek naskórka, pobudzając w ten sposób produkcję nowego kolagenu.

Podczas zabiegu, który trwa 10-25 minut, poddaje się naświetleniu około 15-25% powierzchni leczonej skóry.

Technologia ta polega na precyzyjnym zastępowaniu jednej wiązki laserowej zespołem mikrowiązek. W tej technologii nowością są dwie małe rolki, umieszczone na końcu modułu, które umożliwiają w ten sposób równomierny i bardziej precyzyjny ruch końcówki lasera.

Podczas zabiegu pacjent może odczuwać delikatne pieczenie, jednak zastosowanie specjalistycznego sprzętu chłodzącego minimalizuje to uczucie. Wysoka moc lasera frakcyjnego nie tylko pozwala na zwiększenie strefy termicznej oraz ablacji dookoła mikrourazu skóry, ale także na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów.

Rekonwalescencja po zabiegu trwa bardzo krótko, a terapia należy do jednej z najbardziej bezpiecznych metod.

Aby trwale usunąć rozstępy, specjaliści zalecają wykonanie 4-5 zabiegów w odstępie co 2-4 tygodnie.

Zobacz też: Jak pozbyć się blizn na skórze?