Regeneracja skóry komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste to krok milowy w pielęgnacji anti-aging – przyznają lekarze i naukowcy – który wyznacza nowe kierunki w kosmetologii. W jaki sposób one działają?
/ 11.10.2013 09:23

W przeciwieństwie do pozostałych komórek organizmu komórki macierzyste przez długi czas zachowują zdolność do aktywnego dzielenia się. Dzięki zawartym w nich czynnikom wzrostu mobilizują inne komórki do odnowy. Takie działanie może polegać m.in. na naturalnym pobudzaniu regeneracji komórek skóry. Pozwala to naprawić powstałe uszkodzenia, regenerować tkanki i normalizować procesy wewnątrzkomórkowe.

Stymulują do odbudowy

Przełomowe działanie komórek macierzystych to odpowiedź na zmiany, które zachodzą w naszej skórze wraz z wiekiem. Z każdym rokiem w komórkach naszego ciała zwalniają bowiem procesy metaboliczne, co przekłada się na spowolnioną odbudowę i regenerację. Procesy te nasilają promienie UVA i coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Naturalne rusztowanie skóry (zbudowane z włókien kolagenu i elastyny) zostaje uszkodzone, przez co spada jej jędrność i napięcie.

Warto wiedzieć: Czy komórki macierzyste staną się lekiem przyszłości?

Komórki macierzyste odzwierzęce

Budowa popularnych komórek macierzystych roślinnych znacznie różni się od budowy komórek ludzkich i zwierzęcych. W roślinnych znajdziemy m.in. fitohormony – sprawdzą się one w stymulacji rozwoju rośliny, jednak ich wpływ na ludzką skórę ogranicza się tylko do… antyoksydacji.

Jak zgodnie twierdzą naukowcy, to komórki macierzyste odzwierzęce produkują czynniki wzrostu, które naturalnie i bezpiecznie stymulują komórki ludzkiej skóry do regeneracji.

– Unikatem są odkryte przez polskich naukowców komórki macierzyste MIC-1. Homologia, czyli podobieństwo ich białek do białek ludzkich, gwarantuje efektywność ich działania – mówi Paulina Bugno, koordynator ds. biodermokosmetyków w laboratorium Revitacell, zawierających komórki macierzyste MIC-1.

Komórki macierzyste MIC-1

– Świat pokochał komórki macierzyste. Również polscy naukowcy mają swój wkład w tej nowatorskiej metodzie anti-aging. Przykładem są komórki macierzyste MIC-1 – pochodzące z poroża jelenia szlachetnego, które opatentowali badacze z wrocławskiego laboratorium Revitacell. Stymulują one inne komórki do proliferacji (dzielenia się) i produkcji białek m.in. kolagenu. Dzięki temu preparaty bazujące na ich odkryciu, czyli mające innowacyjny kompleks NHAC Biocervin MIC-1, regenerują skórę, likwidują podrażnienia, stymulują skórę do regeneracji, odbudowują barierę ochronną naskórka, zabezpieczają przed działaniem czynników zewnętrznych, a także przedłużają i wzmacniają efekty zabiegów dermatologicznych – tłumaczy dermatolog dr Edyta Engländer. I dodaje: – Mogą one skutecznie wspierać terapię konkretnych problemów: trądziku, nadreaktywności skóry, atopii, przesuszenia i spadku jędrności.

Polecamy: Komórki macierzyste – jak wykorzystuje je dermatologia?

Źródło: PR Expert/ Laboratorium Revitacell/ mk