Może Twój nos jest nieładny tylko w Twoim wyobrażeniu?/fot. Fotolia

Ratunku! Nie chcę być jak Pinokio...

Nosa nie ukryjesz - to dla niektórych smutna prawda. Co zrobić, jeśli jego szpecący wygląd jest źródłem kompleksów? Może warto pomyśleć o zabiegu chirurgicznym?
/ 18.10.2010 18:36
Może Twój nos jest nieładny tylko w Twoim wyobrażeniu?/fot. Fotolia

Problemy z odpowiednim kształtem nosa dotyczą w tym samy stopniu kobiet jak i mężczyzn, a jednak to kobiety częściej decydują się na jego operację.

Najczęstsze wady to:

  • asymetria,
  • krzywa przegroda,
  • zbyt mocno uwydatniona kość nosowa (garb),
  • zniekształcenie w kształcie siodła,
  • szpiczasty lub zbyt gruby koniec.

Te wszystkie niedoskonałości mogą być dla wielu osób barierą w nawiązywaniu nowych kontaktów interpersonalnych, są przyczyną niskiej samooceny, a co gorsza mogą być powodem drwin i naśmiewań ze strony innych ludzi. To są właśnie główne przyczyny, które skłaniają do udania się do chirurga plastycznego. Dzięki zabiegowi pacjenci nabywają pewności siebie, chętniej kontaktują się z innymi osobami, a obraz ich własnego wyglądu ulega znacznej poprawie.

Zobacz też: Zanim wejdziesz do gabinetu chirurga plastycznego

Przed zabiegiem

Bez względu na rodzaj wady należy najpierw udać się na wizytę kwalifikującą do zabiegu. W rozmowie między lekarzem a pacjentem zostają omówione wszelkie wątpliwości dotyczące techniki operacyjnej oraz ustalone wszelkie szczegóły (kształt, długość szerokość, zakończenie oraz rozmiar skrzydełek), co do ostatecznego wyglądu nosa.

Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić wszystkie leki przeciwkrzepliwe (w tym także NLPZ, czyli popularne środki przeciwbólowe). Wykonywane są także badania krwi (morfologia, koagulogram). Lekarz ocenia także stan psychiczny pacjenta. Jest to standardowa procedura we wszystkich operacjach polegających na zmianie wyglądu. Depresja i nieakceptacja własnej osoby są czynnikami dyskwalifikującymi z zabiegu!

Jak przebiega zabieg?

W dniu zabiegu pacjent zgłasza się na czczo. Operacje można wykonywać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Cięcia w większości wykonywane są od środka, dzięki czemu pacjent unika jakichkolwiek blizn. Jednak niektóre wady wymagają nacięcia z zewnątrz (wzdłuż przegrody lub w miejscu połączenia skrzydełek nosa z resztą twarzy), o czym pacjent jest poinformowany przed zabiegiem. W takim wypadku mogą pozostać maleńkie, słabo widoczne blizny. Sama operacja nie należy do przyjemnych. Wielokrotnie, aby równo nastawić chrząstki i kości należy wcześniej je połamać. Ponadto należy odseparować skórę od elementów kostno-chrzęstnych, a następnie ponownie ją naciągnąć. Całość trwa od około 1 do 2 godzin.

Zobacz też: 4 zabiegi, które pomogą Ci schudnąć

Po zabiegu

Wymagane jest, aby pacjent pozostał w klinice, co najmniej dobę. Nos jest dość silnie obrzęknięty, zasiniony i bolesny. Uczucie zatkania nosa może powodować dyskomfort, ale ustępuje ono wraz z cofaniem się stanu zapalnego. Początkowo należy nosić specjalne opatrunki, których celem jest podtrzymywanie nadanego podczas operacji kształtu nosa.

Przez okres kilku miesięcy należy unikać intensywnych wysiłków fizycznych, a także chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi(zarówno zimnem jak i gorącem, a szczególności przed słońcem).