Radiofrekwencja igłowa - na co i dla kogo?

Radiofrekwencja igłowa może zastąpić lifting i jest mniej inwazyjna, niż taka operacja plastyczna. Czy przez to lepsza i skuteczniejsza? Nazwa tego zabiegu medycyny estetycznej brzmi dość tajemniczo i niepokojąco. Trochę techniki i kobieta się gubi... Wyjaśniamy na czym polega zabieg radiofrekwencji igłowej. W czym ten zabieg może pomóc naszej urodzie?
/ 12.09.2012 12:13
Urządzenie do radiofrekwencji igłowej /fot. Materiały prasowe Media Kobiet fot. Materiały prasowe Media Kobiet

Klasyczny lifting wiąże się z wieloma niedogodnościami. Znieczulenie ogólne i długi czas gojenia, zniechęcają do tego typu operacji plastycznej. Tymczasem nie musisz od razu decydować się na skalpel, ponieważ na rynku medycyny estetycznej pojawiła się alternatywa w postaci radiofrekwencji igłowej. Sekretem jej przewagi nad innymi mało inwazyjnymi metodami odmładzania skóry jest połączenie działania jednocześnie dwóch zabiegów: radiofrekwencji i mikronakłuwania.

Zobacz też: Jak działa masaż odchudzający?

Drobne zmarszczki, kurze łapki, mało elastyczna, obwisła skóra - to typowe objawy coraz mniejszej ilości kolagenu w organizmie, czyli po prostu oznaki starzenia. W jaki sposób przywrócić skórze młodość? Jak dotąd najbardziej efektywnym zabiegiem odmładzającym był lifting polegający na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry twarzy i szyi. Choć zabieg chirurgii plastycznej co prawda w szybkim tempie odejmuje wizerunkowi operowanej osoby od 5 do 10 lat, to jednak metoda ta jest bardzo inwazyjna, odbywa się najczęściej pod narkozą i związana jest z konieczną rekonwalescencją.

Zobacz też: Jak urządzić sobie SPA w domu?

Młoda twarz

Precyzja i bezpieczeństwo

Na rynku medycyny estetycznej pojawiło się kilka zabiegów odwracających proces starzenia. Należy do nich między innymi radiofrekwencja, która sprowadza się do stymulacji skóry falami elektromagnetycznymi o częstotliwości fal radiowych (RF). Fale radiowe powodują ogrzanie tkanek, a przez to pobudzają komórki do produkcji i regeneracji kolagenu. Inną metodą odmładzania jest mezoterapia, polegająca na wprowadzaniu za pomocą zastrzyków specjalnych substancji czynnych w głąb skóry. Substancje te poprawiają mikrokrążenie w tkance podskórnej, ale już samo nakłuwanie wywołuje pozytywny impuls dla organizmu prowadzący do regeneracji skóry. Na podobnej zasadzie działa roll-cit - czyli specjalnie zaprojektowany, pokryty igiełkami obrotowy wałeczek, służący również do mikronakłuwania skóry. Od niedawna obie metody: mikronakułuwania i podgrzewania, można zastąpić jednym zabiegiem o nazwie radiofrekwencja igłowa (RF igłowa).

Jak tłumaczy dr Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki Triclinium, sekretem RF igłowej jest właśnie jednoczesne nakłuwanie i podgrzewanie skóry, co w efekcie jest o wiele skuteczniejsze, niż potraktowanie twarzy oddzielne obiema tymi metodami: Głowica urządzenia do radiofrekwencji igłowej wyposażona jest w 25 mikroigieł, które po wkłuciu podgrzewane są na całej długości. Oznacza to, że podgrzewana jest nie tyle powierzchnia skóry, ale jej wszystkie warstwy, na głębokość od 0,5 do 3,5 mm. Taka metoda rozwiązuje dotychczasowy problem leczenia za pomocą zwykłej radiofrekwencji, która silnie przegrzewała skórę na zewnątrz, żeby w efekcie ciepło mogło dotrzeć i zadziałać także w jej głębi. W tym momencie wiemy bardzo dokładnie nie tylko to, z jaką temperaturą docieramy do skóry właściwej, ale również, na jaką jej głębokość. To wszystko sprawia, że RF igłowa jest niezwykle precyzyjnym, efektywnym i bezpiecznym zabiegiem.

Radiofrekwencja igłowa - urządzenie

Urządzenie do radiofrekwencji igłowej /fot. Materiały prasowe Media Kobiet

Komfort i skuteczność

Poza tym okazuje się, że RF igłowa jest nieco przyjemniejsza, bo mniej bolesna, niż przykładowo mezoterapia, przy której trzeba wykonać oddzielnie, jeden po drugim, około kilkadziesiąt nakłuć, w momencie, kiedy przy RF igłowej, działając na ten sam obszar skóry, ograniczmy się tylko do kilku strzałów. Jak podkreśla dr Marek Wasiluk zabieg ten można wykonywać zawsze, niezależnie od pory roku, w przeciwieństwie do chociażby innej metody odmładzania jaką jest zabieg laserem frakcyjnym: Metoda odmładzania laserem frakcyjnym jest bardzo skuteczna, ale równocześnie także bardzo silna, bo powoduje odparowanie tkanki, a więc można powiedzieć, że miejscowo zwęgla skórę. Dlatego na odmładzanie za pomocą tego zabiegu można pozwolić sobie jedynie późną jesienią, zimą i bardzo wczesną wiosną. Natomiast w przypadku RF igłowej unikamy efektu martwicy skóry, gdyż działamy bezpośrednio w jej głębi, dlatego ten zabieg można stosować zawsze, także latem, jeśli oczywiście potem będziemy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Co prawda RF igłowa całkiem nie zastąpi działania lasera frakcyjnego, ponieważ przy jej użyciu nie uzyskamy przykładowo efektu złuszczenia, ale za to da lepsze efekty w innych przypadkach. Co więcej, mogę powiedzieć, że oba te urządzenia mogą się świetnie uzupełniać, na przykład usuwając blizny warto najpierw na skórę zadziałać laserem frakcyjnym, miejscowo ją uszkadzając, po to by następnie pobudzić ją do odbudowy RF igłową.

Zobacz też: Jak wykonać masaż tajski krok po kroku?

Radiofrekwencja igłowa daje szybkie efekty w postaci obkurczających się włókien kolagenowych. W dłuższej perspektywie, przez kilka miesięcy następuje stymulacja powstawania nowego kolagenu, skręcania się i zagęszczania jego włókien oraz budowania między nimi nowych wiązań. Tym samym metoda ta ma zastosowanie w usuwaniu drobnych zmarszczek twarzy, szyi i dekoltu, ze wskazaniem na te, które znajdują się w tak zwanych trudnych miejscach, jak na przykład w okolicach oczu i ust. Ponadto RF igłowa daje efekty w postaci podniesienia skóry i poprawy jej elastyczności, skutecznie i trwale usuwa blizny zanikowe i niweluje rozstępy, a także na około pół roku redukuje nadpotliwość.

Źródło: Materiały prasowe Media Kobiet

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/20.07.2014 19:38
Ja robiłam radiofrekwencję we Wrocławiu na Horbaczewskiego, salon się bodajże Belle nazywał. Mnie chodziło głównie o pozbycie się cellulitu, no i mam to, czego chciałam :)
/29.11.2012 11:29
zapomnialam ze czesto robie zabieg mikrodermbrazji w domu kupilam korund http://www.estien.pl/korund-kosmetyczny-p-16.html za kilka zlotych a wystrczylo na kilka zabiegow calego ciała, do tego rozne maseczki z alg i duza ulga ze nie trzeba wydac tyle pieniedzy
/29.11.2012 11:26
ja zakupilam urzdzenie do peelingu kawitacyjnego i jonoforezy ok 270 zl i zestaw roznych surowcow po 2-3 razech bylo iwdac efekty a teraz robie podobne zabiegi przyjacilolka, bo pytaly sie co robie ze wygladam lepiej niz pol roku temu(milam spore juz zmarszczki
POKAŻ KOMENTARZE (1)