kobieta, piersi, biust, modelka fot. FREE

Pytania o operację piersi

Lekarze rozwiewają twoje wątpliwości na temat operacji powiększenia piersi!
/ 29.10.2008 09:48
kobieta, piersi, biust, modelka fot. FREE

1. Czy po operacji będę mogła karmić piersią?
Z całą pewnością. Podczas operacji nie zostają naruszone przewody mlekowe, o ile nie została zastosowana metoda cięcia wokół brodawki – mówi ginekolog Marek Ślusarski.

2. Czy obecność implantów może spowodować raka piersi?
Nie ma dowodów na to, aby sylikon w jakikolwiek sposób zwiększał ryzyko chorób piersi. Problemy mogą się pojawić jedynie w przypadku założenia zbyt dużej wkładki. Nacisk na gruczoł może powodować stwardnienia i torbiele.

3. Czy wszczepiając protezę, można zlikwidować wiotkość skóry?
Nie zawsze. Czasem występuje konieczność połączenia operacji powiększania piersi z zabiegiem liftingu.

4. Jak długo utrzymują się efekty takiej operacji?
Bardzo długo. Oczywiście z biegiem lat skóra wiotczeje, co przyczynia się do opadania piersi. W metodzie „pod mięsień” efekt jędrności utrzymuje się dłużej. – Oczywiście żaden chirurg nie da dożywotniej gwarancji na implanty – mówi chirurg plastyczny Andrzej Sankowski. – Może się zdarzyć, że będzie konieczna ich wymiana lub usunięcie po kilkunastu latach.

5. Czy po operacji będę mogła się opalać?
Ze słońca można korzystać już po mniej więcej miesiącu, pod warunkiem że blizna będzie szczelnie zasłonięta.

Jakie implanty wybrać?
- Najczęściej kobiety decydują się
na wkładki mające 250-350 cm3 sylikonu - powiększają biust jedynie o jeden, dwa rozmiary.
- Najlepiej sylikonowe. Zostały dokładnie przebadane, są bezpieczne i wytrzymałe. Do złudzenia przypominają naturalny gruczoł.
- Wkładki powinny być dobierane wspólnie przez lekarza i pacjentkę (na próbę wkłada się je do stanika). Za ich pomocą można też poprawić asymetrię piersi.
- Dobrze dobrana wkładka powinna być wyczuwalna jako naturalna pierś i niewidoczna.

Jak znaleźć dobrego chirurga?
- Dowiedz się,
czy lekarz ma taką specjalizację. Sprawdź np., czy jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.
- Zachowaj dystans wobec ogłoszeń w prasie i w internecie. Ekspansywna reklama może świadczyć o tym, że klinika ma niewiele pacjentek.
- Wystrzegaj się podejrzanie tanich i wyjątkowo drogich ośrodków.
- Spytaj, czy w cenę są wliczone koszty narkozy i pobytu w klinice, wizyt po operacji, leczenia ewentualnych powikłań.
- Przejrzyj dokumentację fotograficzną.

Techniki operacji

Najczęściej implanty umieszczane są przez niewielkie nacięcie pod piersią. Blizna nie jest mocno widoczna, ale jeśli lubisz latem opalać się topless, warto rozważyć zastosowanie techniki umieszczenia implantu przez cięcie w dole pachowym. Piersi pozostają wówczas nienaruszone.

Po zabiegu

W pierwszych dniach utrzymuje się dosyć silny ból. Pacjentka powinna pozostać w klinice kilka dni po operacji. Szwy zdejmuje się po 10-14 dniach. Stanik uciskowy trzeba nosić stale aż przez 3 miesiące. Niestety, blizny po zmniejszaniu piersi są duże, mogą też występować problemy z gojeniem.