kobieta, ciało, bielizna

Pytania o chirurgię intymną

Ładny wygląd intymnych części ciała jest istotny nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale i dla komfortu życia codziennego i erotycznego. Na najczęstsze pytania o operacje intymne odpowiada ginekolog.
/ 10.12.2008 15:52
kobieta, ciało, bielizna
Dla wielu z nas rozmowa o sprawach intymnych jest niezwykle krępująca i wstydliwa. Nierzadko zwlekamy nawet z wizytą u ginekologa. Skutkiem tego jest życie z kompleksami z powodu nietypowego wyglądu narządów płciowych, braku satysfakcji seksualnej po porodzie lub bolesnych stosunków. Tymczasem istnieją skuteczne i stosunkowo bezpieczne rozwiązania, jeśli chodzi o poprawę wyglądu i funkcji narządów rodnych. A wszystkim tym zajmuje się nowa dziedzina medycyny – kosmetoginekologia.

W czym może pomóc kosmetoginekologia?

Przede wszystkim w odzyskaniu pewności siebie. Strefy intymne, choć zakryte na co dzień, odsłaniane są przecież w sypialni. Nic więc dziwnego, że kobiety mające kompleksy z powodu nieprawidłowości w wyglądzie np. warg sromowych (najczęściej dotyczy to ich przerostu) mają problemy z życiem seksualnym. Często też przerost sromu przeszkadza w normalnych czynnościach, bo jest drażniony przez obcisłe ubrania, boli przy jeździe na rowerze, uniemożliwia noszenie skąpej bielizny. Wiele kobiet z tego powodu unika basenu i nie opala się na plaży. Drugim częstym problemem jest powiększenie pochwy po porodach i w związku z tym zmniejszenie doznań seksualnych.

Na pytania o kosmetoginekologię odpowiada dr n. med. Andrzej Barwijuk.

1. Kto jest najlepszą kandydatką do zabiegu?
Kobiety powyżej 18. roku życia, które odczuwają dyskomfort spowodowany przerostem warg sromowych mniejszych. Ból, niekomfortowe współżycie, wstyd to najczęstsze motywy. Albo fakt, że nie podoba ci się kształt bądź wielkość warg lub chcesz poprawić jakość życia seksualnego.

2. Czy zoperowane wargi mogą się potem zniekształcić?
Nie. Raz skorygowany defekt już nie wróci.

3. Czy każdy defekt można zoperować?
Tak. Praktycznie u każdej pacjentki można uzyskać zadowalający efekt. Oczywiście wszystko zależy też od oczekiwań, bo nie jestem cudotwórcą i czynnik anatomiczny ma tu ogromne znaczenie. Kobiet z nierealnymi oczekiwaniami po prostu nie operuję.

4. Dlaczego takie operacje powinien wykonywać ginekolog, a nie chirurg plastyk?
Bo on ma najlepszą wiedzę i przygotowanie do tego typu zabiegów. Oczywiście chirurg też może dokształcić się z zakresu ginekologii, ale raczej tak się nie dzieje. Skutki ich niewiedzy odczuwają później pacjentki. Okaleczone, ze zbyt mocno wyciętymi wargami przychodzą do mnie z prośbą o pomoc. Dlatego radzę dobrze zastanowić się nad wyborem lekarza i zawsze najpierw wypytać go dokładnie o przebieg zabiegu, technikę operacyjną i poprosić o pokazanie dokumentacji zdjęciowej.

5. Kiedy będę mogła wrócić do pracy?
Zazwyczaj po blisko pięciu dniach (do tygodnia) pacjentki czują się już na tyle dobrze, że mogą wrócić do pełnej aktywności zawodowej.

6. Czy blizny będą widoczne i wyczuwalne?
Technika wykonywania zabiegu nazwana jest bezbliznową nie dlatego, że blizn nie ma, ale dlatego, że są całkowicie niewidoczne i niewyczuwalne.

7. Czy mogę poddać się zabiegowi, jeśli jeszcze nie rodziłam?
Jak najbardziej. Poród nie ma wpływu na wielkość warg sromowych. Nie poleciłbym natomiast plastyki pochwy, bo jej wygląd i stan z całą pewnością ulegnie zmianie po porodzie drogami natury.

8. Raczej poddać się zabiegowi w młodym wieku czy lepiej poczekać?
Labioplastyka może być wykonana już u kobiet, które ukończyły 18 lat. I nie ma powodu, aby zwlekać z operacją, która znacząco wpłynie na jakość życia. Efekty operacji są trwałe i raz zoperowane wargi nie ulegną już deformacji.

9. Czy mój partner odczuje efekt zabiegu?
Doznania partnera w dużej mierze są uzależnione od tego, jak duży miałaś problem. Innymi słowy, jeśli wargi były na tyle duże, że przeszkadzały w stosunku (zasłaniały wejście do pochwy), partner to zauważy.

10. Czy zabieg obejmuje również skórę wokół łechtaczki?
Zdarza się czasem, że wargi zasłaniają łechtaczkę, ograniczając doznania seksualne, i wówczas taka korekta jest wskazana.

11. Czy do operacji używa się szwów rozpuszczalnych?
Tak, najczęściej przy waginoplastyce. W przypadku labioplastyki lepiej sprawdzają się szwy zdejmowane.

Najczęściej wykonywane zabiegi:
- Labioplastyka (plastyka warg sromowych)
— polega na pomniejszeniu warg sromowych mniejszych lub na powiększeniu warg sromowych większych. Zazwyczaj trwa ok. 45 min, kosztuje ok. 3 tys. zł.
- Waginoplastyka (plastyka pochwy) — obejmuje poszerzenie lub zwężenie wejścia do pochwy. Lekarz nacina błonę śluzową i powięź mięśniową, a następnie odpowiednio je zszywa. Koszt: 2–2,5 tys. zł.
- Poprawa jakości współżycia seksualnego — zabieg polega na tzw. odmłodzeniu pochwy, czyli poprawie jej elastyczności i pracy mięśni. Koszt: ok. 4 tys. zł.
- Liporedukcja (odsysanie tłuszczu ze wzgórka łonowego) — nadmiar tkanki tłuszczowej odsysany jest za pomocą sondy. Czas: ok. 30 min, koszt: 2,8 tys. zł.
- Poprawienie blizny po nacięciu krocza — na skutek złego szycia (a czasem też cięcia) po porodzie blizna może "ciągnąć", a czasem nawet powodować ból podczas współżycia.