POLECAMY

Przebarwienia - niechciana pamiątka z wakacji

Wymarzone wakacje na rozgrzanej słońcem plaży mogą się dla nas skończyć przykrą dolegliwością. Mowa o przebarwieniach posłonecznych. Wbrew pozorom nie są tylko błahym problemem estetycznym. Dlatego warto dowiedzieć się, dlaczego powstają, jak im zapobiegać i jak je leczyć.
Przebarwienia - niechciana pamiątka z wakacji

Skąd się biorą przebarwienia?

Pod wpływem słońca nasza skóra produkuje barwnik: melaninę. To ona nadaje opalonej skórze złoto-brązowy kolor. Przebarwienia powstają kiedy melanina gromadzi się nierównomiernie, w postaci złogów, w naskórku lub skórze właściwej. Zmiany barwnikowe skóry powstają zarówno w wyniku działania promieni słonecznych, jak i tych emitowanych przez lampy w solariach.

Opalanie wysokiego ryzyka

Szczególnie narażone na powstanie posłonecznych przebarwień są osoby:

  • w trakcie kuracji hormonalnej, także te przyjmujące pigułki antykoncepcyjne;
  • zażywające leki, zwłaszcza niektóre antybiotyki, leki przeciwmalaryczne, przeciwalergiczne, metforminę, niektóre leki psychotropowe i obniżające ciśnienie tętnicze krwi;
  • stosujące kuracje ziołami, zwłaszcza dziurawcem;
  • stosujące kremy z wysoką zawartością retinolu.

Pamiętaj, że właściwości fotouczulające mają także perfumy!

Polecamy: Tanoreksja - uzależnienie od opalania

Jak zapobiec przebarwieniom?

Aby uchronić skórę przed powstaniem zmian barwnikowych warto zastosować się do kilku prostych zasad:

  • unikaj ekspozycji na słońce, wtedy kiedy operuje ono najmocniej, czyli między godziną 11 a 16;
  • kosmetyki z filtrami UV stosuj przez cały rok, a w lecie dodatkowo wybierz filtr o faktorze SPF powyżej 30 ( tak zwane „blokery”);
  • zaczynając przyjmować nowy lek, zawsze uważnie przeczytaj informacje na ulotce lub poradź się lekarza, czy w trakcie kuracji możesz się opalać.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym i dermatologicznym

Najlepszą porą roku na walkę z przebarwieniami jest jesień i zima. Do domowej pielęgnacji skóry przebarwionej warto zaopatrzyć się w krem z witaminą C i kwasami owocowymi, które mają właściwości rozjaśniające i złuszczające. Prawdopodobnie jednak do całkowitego pozbycia się plam konieczna będzie wizyta u specjalisty.

W gabinecie kosmetycznym możesz poddać się zabiegowi peelingu kawitacyjnego lub złuszczania kwasami owocowymi w niewielkim stężeniu. Jeśli te metody zawiodą, powinniśmy udać się po pomoc do dermatologa.

Bardzo skuteczne jest usuwanie przebarwień za pomocą lasera. Komórki zwierające barwnik, w wyniku podgrzania przez światło lasera, ulegają zniszczeniu. Bezpośrednio po zabiegu zmiana barwnikowa przybiera ciemny kolor, a następnie stopniowo zanika.

Lekarz medycyny estetycznej może też zaproponować nam głębokie złuszczanie, na przykład przy pomocy kwasu glikolowego. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zabieg bardzo inwazyjny, a stan naszej skóry podczas rekonwalescencji może na dłuższy czas wykluczyć nas z życia zawodowego i towarzyskiego.

Pamiętaj, że niektóre przebarwienia skóry mogą sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, np. choroby wątroby lub tarczycy. Dlatego wszystkie zmiany skórne, które Cię zaniepokoją, pokaż swojemu lekarzowi.

Przeczytaj także: Odsłoń nową skórę na jesień

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Moja siostra na takie problemy stosuję krem Revitol Brightening Cream. Poprosiłam ją o linka do jej sklepu i oto on www.revitol.pl. Mówiła mi, że już po miesiącu uzyskała bardzo fajne efekty, a teraz przebarwień już praktycznie nie widać. Tyle, że wakacje znowu się zbliżają, a jak ja znam to nie będzie grzecznie siedzieć w cieniu i problem się powtórzy. No może tym razem będzie częściej używać kremów do opalania :)
/5 lat temu
Teraz jest na to sposób-suplement Grape seed extract Noble Health, naprawde po 3mc kuracji same przekonacie się o jego rewelacyjnym działaniu.