Przebarwienia – jak im zapobiegać?

Czym są przebarwienia? Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przebarwień? W jaki sposób można im zapobiegać?
/ 25.02.2013 15:00

Czym są przebarwienia?

O ile drobne piegi mogą dodawać uroku, o tyle nierównomierne zabarwienie skóry czy brunatne plamki na jej powierzchni mogą stanowić problem natury estetycznej. Tego typu niedoskonałości pojawiają się głównie z powodu nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Im jesteśmy starsi, tym mniej mamy aktywnych melanocytów zabezpieczających skórę przed negatywnym wpływem słońca. Wraz z upływem czasu, mechanizm barwienia skóry ulega zakłóceniu. Stymulacja melanocytów promieniami UV prowadzi do nadprodukcji melaniny, a następnie powoduje nadmierne punktowe gromadzenie się jej. W efekcie naszą skórę pokrywają ciemne plamy – przebarwienia. Występują one najczęściej na odkrytych, narażonych na działanie promieniowania słonecznego częściach ciała: twarzy, dekolcie, plecach i dłoniach. Do kolejnych czynników sprzyjających powstawaniu tego typu niedoskonałości zaliczamy:

  • zmiany hormonalne występujące najczęściej w okresie ciąży, przy stosowaniu antykoncepcji, przy nadczynności tarczycy, a także przy chorobach jajników;
  • leki fotouczulające, np. antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne, niektóre leki nasercowe;
  • stany zapalne skóry, m.in. trądzik, wysypki uczuleniowe, liszaj płaski;
  • wywary ziołowe, np. z dziurawca,
  • nieprawidłową dietę,
  • zaburzenia systemu metabolicznego (schorzenia wątroby),
  • czynniki genetyczne,
  • wiek.

Zobacz także: Jak walczyć z przebarwieniami skóry w ciąży?

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Zasada nr 1: zabezpieczaj skórę filtrami

Skórę skłonną do przebarwień należy bezwzględnie zabezpieczać przed kontaktem z promieniowaniem UV poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem (minimum SPF 20). Ochroni to istniejące przebarwienia przed dalszym ciemnieniem oraz zabezpieczy skórę przed powstawaniem nowych zmian.

Zasada nr 2: systematycznie usuwaj martwe komórki naskórka

Należy zmobilizować skórę do jej odnowy i regeneracji. Najlepiej zrobić to usuwając martwe komórki warstwy rogowej naskórka, w których zmiany są najciemniejsze. Jest to możliwe, dzięki działaniu preparatów o właściwościach peelingujących, np. z kwasami AHA.

Zasada nr 3: rozjaśniaj zmiany pigmentacyjne

Jeżeli przebarwienia już się pojawiły, wówczas należy rozpocząć kilkutygodniową kurację stosując, oprócz kremu z filtrem UV na dzień, specjalistyczny preparat zawierający substancje aktywne o działaniu rozjaśniającym i wybielającym przebarwienia. Na pojedyncze miejsca o ciemniejszym zabarwieniu warto zastosować dodatkowo krem punktowy intensywnie wybielający.

Pamiętajmy, że nie należy lekceważyć żadnych zmian skórnych i przebarwień. Jeśli przebarwienie wzbudza niepokój lub jeśli po lecie wzrosła liczba znamion, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Polecamy: Przebarwienia na skórze, czyli czym są plamy starcze?

Źródło: materiały od FlosLek/ mk