Promieniowanie UV - fakty i mity

Czy promieniowanie UVA szkodzi nam bardziej niż UVB? Czy częste korzystanie z solarium zwiększa ryzyko raka skóry? Dlaczego powinniśmy zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne? Jak powinniśmy chronić dzieci przed szkodliwym promieniowaniem UV? Poznaj prawdy i mity na temat promieniowania UV.
/ 25.07.2012 09:40
Promieniowanie UVA jest bardzo niebezpieczne dla naszej skóry/fot. Fotolia fot. Fotolia

Najbardziej niebezpieczne są promienie UVB, bo powodują poparzenia słoneczne.

To mit

Przez lata sądzono, że to promieniowanie UVB jest najbardziej szkodliwe dla skóry i oczu. Dociera ono do powierzchniowych warstw skóry, powodując przykre konsekwencje, takie jak zaczerwienienie, ból oraz poparzenia słoneczne. Badania wykazały jednak, że to promienie UVA są o wiele bardziej niebezpieczne, chociaż wcześniej uważano, że nie mają  wpływu na nasze zdrowie. Wnikają one bardzo głęboko i docierają aż do skóry właściwej, a ich działanie nie jest widoczne od razu. Nie odczuwamy przykrych konsekwencji, tak jak w przypadku poparzeń, jednak w miarę upływu czasu uszkodzeń przybywa, co w efekcie może prowadzić m.in. do fotostarzenia się komórek, przebarwień, alergii słonecznej i nowotworów. Chociaż nowoczesne kosmetyki z filtrami ograniczają oba rodzaje fal ultrafioletowych, podana na nich wartość faktora odnosi się do UVB. Ochrona przed UVA jest zawsze nieco niższa.

Solarium jest bezpieczniejsze niż opalanie na słońcu.

To mit

Ten pogląd również wywodzi się z panującego do niedawna przekonania o nieszkodliwości UVA. To właśnie ono emitowane jest przez lampy solaryjne, co oznacza, że korzystając z łóżka opalającego wystawiamy się na jego intensywne działanie. Ten sposób opalania naraża nas na podobne niebezpieczeństwo jak przebywanie na ostrym słońcu bez zabezpieczenia filtrami. Zbyt długie i częste korzystanie z solarium może prowadzić do uszkodzenia DNA komórek, co zwiększa ryzyko powstawania nowotworów złośliwych.

Zobacz też: Jak należy korzystać z solarium?

Skóra i oczy dzieci pochłaniają więcej promieniowania UV niż dorosłych.

To fakt

Dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie UV. Badania pokazują, że skutki wszystkich poparzeń z dzieciństwa kumulują się i mogą mieć wpływ na rozwinięcie się groźnych chorób. Tym bardziej, że ponad połowę  całego promieniowania UV, na jakie jesteśmy narażeni, nasza skóra pochłania przed 20 rokiem życia. W przypadku oczu jest to aż 80% promieniowania, a soczewka oka ludzkiego nie ma zdolności regeneracji. Dlatego tak ważne jest, by chronić wzrok dzieci dobrymi okularami przeciwsłonecznymi, które będą odcinać promienie.

Przed wyjściem na plażę nie powinniśmy używać perfum i kosmetyków do makijażu.

To fakt

Promienie słoneczne w połączeniu z niektórymi składnikami używanymi w produkcji kosmetyków, mogą powodować reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne. W przypadku tych pierwszych objawy następują dość szybko. Po ekspozycji skóry na słońce pojawiają się zaczerwienienia lub pieczenie skóry, które zazwyczaj ustępują po 7 dniach. Niekiedy jednak dochodzi do trwalszych przebarwień. Reakcja fotoalergiczna daje o sobie znać z opóźnieniem. Objawy, na przykład wysypka, mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy ponownie wyjdziemy na słońce.

Okulary fotochromowe nie powinny być używane jako przeciwsłoneczne.

To mit

Nie ma żadnych przeciwwskazań przed używaniem tego typu szkieł w ramach ochrony przed słońcem. Zarówno brązowe, jak i szare soczewki fotochromowe bardzo się zaciemniają, co gwarantuje niską przepuszczalność światła - czyli dobrze chronią nasze oczy przed słońcem. Noszenie ze sobą w słoneczne dni dwóch par okularów jest więc zbędne. Nowoczesne okulary fotochromowe noszone na zewnątrz pełnią funkcję przeciwsłoneczną, a w pomieszczeniach pozostają przezroczyste. Dodatkowo szkła zamawiane u optyka dają gwarancję  ochrony przed UV.

Lepiej nosić jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne niż żadne.

To mit

Gdy założymy ciemne okulary, źrenica automatycznie rozszerza się, żeby wpuścić do oka więcej światła. W tej sytuacji, jeśli soczewki okularowe są niskiej jakości i nie odcinają promieniowania UV, więcej szkodliwego promieniowania wpada do oka. Dlatego ciemne okulary, które nie posiadają filtrów wyrządzają szkodę naszym oczom.

Okulary przeciwsłoneczne nie mogą korygować wzroku.

To mit

Obecnie każde okulary można dopasować do indywidualnych upodobań. Szkła, chroniąc przed promieniami UV, mogą jednocześnie korygować dowolną wadę wzorku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli jesteśmy na przykład na plaży i w silnym słońcu mamy ochotę poczytać. Wiele osób, które na co dzień potrzebują korekty wzroku, zmienia wówczas okulary na przeciwsłoneczne. Wolą dyskomfort związany z niewyraźnym widzeniem niż oślepiające światło, odbijające się od kartki. W przypadku osób po 40 roku życia, które dodatkowo potrzebują szkieł do patrzenia na bliskie odległości, niejednokrotnie oznacza to noszenie ze sobą nawet trzech par.

Udowodniono związek między chorobami oczu a działaniem promieniowania UV.

To fakt

Efekty promieniowania UV kumulują się w oku podobnie jak w skórze. Jest to związane nie tylko z bezpośrednią ekspozycją na słońce, gdyż od śniegu czy wody odbija się ponad 80% promieni. Powodują one powstawanie wolnych rodników, które przyczyniają się m.in. do starczego zwyrodnienia plamki żółtej. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Dodatkowo fale UV zmniejszają stężenie kwasu askorbinowego obecnego w oku, który ma za zadanie ochronić DNA komórek. Niebezpieczne zmiany mogą zachodzić nie tylko na powierzchni gałki ocznej, lecz także głęboko wewnątrz niej.

Gdy jest pochmurno nie zagraża nam promieniowanie.

To mit

Zachmurzenie rzeczywiście rozprasza światło, ale promienie mimo to docierają do naszych oczu. UVA ma zdolność przenikania przez chmury, więc nie jesteśmy od niego wolni nawet w deszczowy dzień. Nie należy też zapominać, że większość docierających do nas promieni to fale odbijające się od różnych powierzchni. W zależności od jej rodzaju i kąta padania światła zmienia się jedynie ich intensywność.

Polecamy: Jak chronić dziecko przed słońcem?

Źródło: materiały prasowe/ms

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)