Problemy skóry, które wykluczają opalanie

Sprawdź, jakie problemy skóry wykluczają czasowo lub całkowicie opalanie. Poznaj listę dolegliwości dermatologicznych, które nasilają się pod wypływem słońca.
/ 16.06.2014 10:21

ochrona przes słońcem

Aby świadomie korzystać z promieni słonecznych, należy wiedzieć, kiedy tak naprawdę możemy się opalać, a kiedy nie. Pewne problemy skóry powodują, iż powinniśmy na jakiś czas powstrzymać się od opalania. Zapytaliśmy o nie lekarza dermatologa dr n. med. Macieja Krajewskiego z Kliniki Estivance.

Najczęstsze problemy skóry wykluczające opalanie

Alergia na słońce

Piękna opalenizna kusi wiele z nas, lecz czasami należałoby unikać słońca. Dermatolodzy ostrzegają, iż nadmierne przebywanie na słońcu działa szkodliwie na skórę, powoduje jej uszkodzenie czy szybsze pojawienie się oznak starzenia. - Pierwszym sygnałem, iż promienie słoneczne nie są naszym sprzymierzeńcem jest nadwrażliwość objawiająca się na skórze w postaci pęcherzyków, wysypki lub plam. Jeśli zauważymy na ciele takie zmiany, należy natychmiast przerwać opalanie, aby nie dopuścić do nasilenia objawów – mówi dr n. med. Maciej Krajewski.  Warto również zwrócić uwagę, czy zmiany te występują na obszarze bezpośrednio wystawionym na słońce, czy rozprzestrzeniają się poza jego obręb. Te, które mają szerszy zasięg mogą być spowodowane reakcją organizmu z pewnymi czynnikami fotouczulającymi jak np. niektórymi lekami przeciwbólowymi, hormonalnymi, moczopędnymi.

Trądzik

Powszechnym mitem jest twierdzenie, iż promienie słoneczne w pozytywny sposób wpływają na trądzik. - Co prawda istnieje przekonanie, iż po opalaniu trądzik zanika, tak jest w istocie, gdyż skóra zaczyna się wysuszać. Jest to jednak stan chwilowy, gdyż później obserwujemy nasilenie jego objawów. Aby skóra po takim wysuszeniu mogła wrócić do dawnej kondycji, po okresie wysuszenia, następuje wzmożone wydzielanie sebum, tworzą się zaskórniki i w efekcie trądzik się nasila – kontynuuje dr n. med. Maciej Krajewski. Trądzik pospolity i różowaty może więc również być czynnikiem eliminującym opalanie.

Polecamy: Zabiegi estetyczne, po których nie można się opalać

Opryszczka

Ciekawostką może być fakt, iż opryszczka pojawiająca się np. na skutek obniżenia odporności organizmu, może również pojawiać się lub wzmagać w wyniku opalania. To  beż wątpienia znak, iż należy na jakiś czas unikać słońca.

Pieprzyki, przebarwienia

Są osoby, których skóra pokryta jest wieloma pieprzykami. Pojawiają się na skutek nadprodukcji melaniny na pewnym obszarze skóry. Jednak nie wszystkie muszą być groźne dla organizmu, nie ze wszystkich musi powstać zmiana nowotworowa. Gdy jednak widzimy, iż pieprzyk po opalaniu się powiększył lub gdy w rodzinie wcześniej już ktoś posiadał raka skóry, koniecznie trzeba udać się do dermatologa, w celu wykonania badania dermatoskopowego. Słońce wzmaga pojawianie się pieprzyków, przebarwień i plam na skórze. Aby nie dopuścić do ich powstawania, należy używać kremów wysokimi filtrami. Jednak jak już powstaną, należy zwrócić się do dermatologa w celu ich redukcji.

Zobacz także: Zbadaj swoje znamiona, zanim wyjdzesz na słońce