Problem starszego wieku: naturalny sposób eliminowania zmarszczek

Problem starszego wieku: naturalny sposób eliminowania zmarszczek

Pacjenci próbujący usunąć zmarszczki z twarzy mają możliwość wyboru wielu różnych opcji. Dr Philippe Paris omawia korzyści leczenia kwasem hialuronowym i relacjonuje ostatnie osiągnięcia na tym polu.
/ 23.05.2008 10:54
Problem starszego wieku: naturalny sposób eliminowania zmarszczek
Ludzie w XXI wieku zaczęli być zwolennikami idei, że kaprysy starzenia się mogą zostać spowolnione z pomocą leczenia kosmetycznego i chirurgii. Wśród wszechobecnych reklam i ze spodziewaną wzrastającą średnią długością życia, coraz więcej jest ludzi, którzy szukają sposobów, aby wyglądać młodziej i poprawić swoją samoocenę. Postępy na polu kosmetyki wzrastają wraz z rosnącymi zapotrzebowaniami rynku, ale widoczne jest również, że wiele osób poszukuje takich preparatów do stosowania, aby były one jak najbardziej naturalne.

Terapia kwasem hialuronowym
Terapia kwasem hialuronowym jest współczesną, niechirurgiczną procedurą, która staje się coraz bardziej popularna w ciągu ostatnich kilku lat. Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w skórze, chrząstce i płynie maziowym stawów; substancja ta wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenu i elastyny w tkance skórnej. Jego rola to transportowanie ważnych środków odżywczych do żywych komórek skóry, nawodnienie skóry i działanie jako środek łagodzący i poślizgowy przeciwko zmianom mechanicznym i chemicznym. Naturalny zapas kwasu hialuronowego w ciele zmniejsza się wraz z wiekiem, wpływają na to także czynniki środowiskowe, w tym zanieczyszczenie środowiska i światło słoneczne.
Kwas hialuronowy, w formie podobnej do galarety, może być wstrzykiwany w skórę i działać jako środek wypełniający, który poprawia kontur skóry i redukuje naturalne oznaki starzenia się, jak bruzdy marszczenia brwi (w obrębie gładzizny) i kurze łapki (zmarszczki okołooczodołowe). Może być także stosowany w redukowaniu nienaturalnych wgłębień, w tym zmarszczek palacza i blizn na twarzy spowodowanych przez wypadki lub choroby.
Ostatnio do grupy środków terapeutycznych zawierających kwas hialuronowy dołączyły preparaty Esthélis, które stanowią kolejny krok naprzód w omawianej dziedzinie – dzięki spójnej macierzy wielokrotnie zagęszczonej (CPM). Technologia CPM oparta jest na procesie krzyżowego wiązania cząsteczek kwasu hialuronowego i umożliwia otrzymanie monofazowego żelu, który wtapia się w tkankę skórną zachowując przy tym swoją spoistość. To z kolei wygładza obszar iniekcji wypełniając zagłębienia i blizny.

Dobór pacjentów
Wartością terapii kwasem hialuronowym jest to, że każdy z powierzchownymi, normalnymi lub głębokimi zmarszczkami może być leczony tą procedurą terapeutyczną. Kolejna korzyść tej szczególnej terapii jest taka, że nie wymaga ona testu alergicznego skóry. Jest to bardzo ważne w porównaniu z implantami kolagenu, które mogły dawać efekty uboczne u osób z rodzinnym lub własnym wywiadem alergicznym, jak na przykład alergie pokarmowe czy katar sienny. Tym niemniej wielu moich pacjentów nalega, aby wykonać jeden test (co zajmuje zwykle 72 godziny), wyłącznie dla spokoju ducha.

W przypadku nowego pacjenta ważne jest, aby upewnić się, czego on dokładnie oczekuje – czy chce zwiększyć objętość skóry, czy po prostu ją wygładzić? Preparaty z grupy Esthélis przeznaczone są dla procedur w obrębie warstw od powierzchownych do środkowych skóry:

- Zmarszczki wokół ust
- Spoidła warg
- Kurze łapki
- Zmarszczki na czole
- Wgłębienia skóry spowodowane urazem lub zbliznowaceniem
- Oraz od środkowych do głębokich warstw skórnych:
- Powiększenie warg


Kontury twarzy
Bruzdy nosowo-wargowe
Zmarszczki w obrębie gładzizny
Wgłębienia na twarzy spowodowane urazem lub bliznowaceniem

Istnieje także preparat przeznaczony specjalnie dla mężczyzn, który służy tym samym procedurom, co preparat przeznaczony do warstw skórnych od środkowych do głębokich u kobiet.

Procedura
Po konsultacji jest przerwa 7-15-dniowa przed przeprowadzeniem iniekcji. Twarz pacjenta jest dokładnie czyszczona, a obszar terapii jest przecierany środkiem antyseptycznym. Oprócz tego można zastosować miejscowe znieczulenie, aby zminimalizować dyskomfort pacjenta, nie jest natomiast potrzebny test alergiczny skóry. Istnieją dwie możliwości przeprowadzenia iniekcji. Można zastosować albo technikę seryjnych nakłuć śródskórnych, w której dokonuje się punktowych nakłuć w odstępach 3-5 mm jeden od drugiego; albo linearną technikę wsteczną, w której igłę wkłuwa się prawie na całą jej długość, trzymając ją prawie równolegle do płaszczyzny skóry. Żel wstrzykuje się, kiedy igła jest powoli wycofywana, bez wywierania jakiegokolwiek nacisku na strzykawkę, aby „nici” żelu zostały zdeponowane w tkankach. Wszystkie żele Esthélis są zaopatrzone w sterylną szklaną strzykawkę, która może być przechowywana do dwóch lat w temperaturze pokojowej. Ogółem procedura zajmie 10-15 minut, po czym pacjent może opuścić gabinet.

Katamneza
Zalecana jest uzupełniająca katamneza po 21 dniach, aby sprawdzić ewentualne oznaki odrzucenia lub alergii. Zwykle przeprowadza się leczenie uzupełniające dla pacjentów, u których wystąpi asymetria twarzy po leczeniu, a także dla pacjentów, których zmarszczki pozostają nadal bardzo widoczne po pierwszej iniekcji. Jednak w ciągu 13 lat stosowania kwasu hialuronowego, a ostatnio produktów Esthélis, nigdy nie spotkałem się z poważnymi komplikacjami – jest to metoda bezpieczna, rzetelna i całkowicie bio-kompatybilna.
Iniekcje kwasu hialuronowego nie są trwałe. Czas utrzymywania się efektów iniekcji będzie zależał całkowicie od właściwości osobniczych pacjenta i od typu zastosowanego leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, terapia dotycząca okolic wokół ust i bruzd nosowo-wargowych jest najbardziej skuteczna. Pacjenci stosujący preparaty z grupy Esthélis mogą oczekiwać, że efekty utrzymają się – przy iniekcjach od powierzchownych do środkowych przez 3-6 miesięcy, a przy iniekcjach od środkowych do głębokich do 10-12 miesięcy.

Wniosek
Ogólnie rzecz biorąc, terapia kwasem hialuronowym jest bardzo dobrze tolerowaną procedurą, która umożliwia pacjentom redukcję zmarszczek lub powiększenie objętości twarzy. Procedura jest szybka, łatwa i bardzo bezpieczna. Nowe technologie, takie jak CPM, są pomocne pacjentom, którzy chcą odzyskać nawodnioną, młodzieńczą i atrakcyjnie wyglądającą skórę, zapewniając przy tym tak naturalny wygląd, jak to możliwe.

Dla informacji o produktach i usługach dostęp www.campden.com/phhe

Zarejestruj się dla bezpłatnej kopii PHHE 2007 na stronie  www.campden.com/phhe
PHHE 2006


Philippe Paris
Chirurg
La clinique du lac
Aix-les-Bains
Francja