POLECAMY

Prawdy i mity o pielęgnacji skóry trądzikowej

Nasze mamy powtarzały, że czekolada szkodzi cerze, a krostki najlepiej jest wysuszyć na słońcu. Ile w tym jednak prawdy? Wokół pielęgnacji skóry trądzikowej narosło wiele mitów. Zobacz najciekawsze prawdy i mity na temat walki z zaskórnikami.
Prawdy i mity o pielęgnacji skóry trądzikowej

Czy słońce leczy trądzik?

Mit! Obecność na skórze zmian trądzikowych zależy w dużej mierze od nadmiernej produkcji serum przez gruczoły łojowe. Promienie słoneczne wysuszają krostki, dlatego w pierwszej chwili grudki i krostki zanikają i następuje poprawa stanu cery. Jednak w niedługim czasie gruczoły łojowe wznawiają pracę ze zdwojoną siłą, aby dodatkowo natłuścić przesuszoną skórę. Wtedy zaskórniki i grudki powracają, a ich ilość może się jeszcze zwiększyć. Dodatkowo wiele leków stosowanych w leczeniu trądziku to substancje, które zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne i podczas ich stosowania powinno się unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Czy czekolada i ostre przyprawy pogarszają stan cery?

Mit! Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że określone produkty spożywcze, takie jak czekolada, przyprawy czy produkty typu fast food powodują zaostrzenie zmian trądzikowych. Wiadomo za to, że dieta bogata w witaminy z grupy B i antyoksydanty wpływają pozytywnie na kondycję skóry z niedoskonałościami. Dużo witamin z grupy B zawiera pełnoziarniste pieczywo, brązowa ryż, jaja, płatki owsiane, antyoksydanty znajdziemy między innymi w papryce, winogronach, owocach jagodowych, brokułach brokułach innych zielonych warzywach. Korzystnie na stan cery trądzikowej wpływa też dieta bogata w cynk. Znajdziesz go miedzy innymi w orzechach, pestkach słonecznika i pełnoziarnistym pieczywie.

Polecamy: Jak określić typ cery?

Nie wolno wyciskać zaskórników

Prawda! Nigdy nie należy samodzielnie wyciskać krostek i zaskórników. Może to spowodować uszkodzenia skóry i pozostawić trwałe, trudne do usunięcia blizny. Manualne oczyszczanie twarzy w gabinecie kosmetycznym ma coraz mniej zwolenników wśród dermatologów, nie wpływa bowiem na przyczynę problemu. Wyciśnięte zaskórniki szybko powrócą, jeśli przy pomocy odpowiedniego leczenia nie zmniejszymy łojotoku. Na ewentualny zabieg najlepiej więc zdecydować się po konsultacji z dermatologiem. Warto też zapytać w gabinecie o tzw. peeling kawitacyjny.

Polecamy: Jak dbać o cerę?

Trądzikiem można się zarazić

Mit, ale nie do końca. Główną przyczyną powstawania trądziku jest łojotok i nadmierne rogowacenie. To one powodują nadmierne namnażanie się bakterii (np. propionibacterium acnes), które występują także na zdrowej skórze. Trądzik nie jest więc chorobą zakaźną. Ze względów higienicznych nie powinno się jednak używać wspólnych przyborów toaletowych, np. maszynki do golenia, ręcznika itp.

Na koniec jeszcze jeden mit warty obalenia...

Powstawanie zmian trądzikowych nie ma związku z aktywnością seksualną. Przekonanie, że seks leczy trądzik nie jest prawdą.

Zobacz także: Jak pozbyć się wągrów?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Adres to tnij.org/jgtxuvv
/rok temu
Tak co do słońca i trądziku, to teraz - końcówka sierpnia i wrzesień - u osób, które opalaniem próbowały rozwiązać problem, będzie widać nasilenie pryszczy. Wiem bo sama to w zeszłym roku zrobiłam:/ Trądziku pozbyłam się raz na zawsze preparatem Nonacne (poleciła mi koleżanka). Naturalny i bezpieczny:) Polecam zapoznać się z nim na stronie producenta: org/jgtxuvv