Badanie cytologiczne jest krótkie i bezbolesne, dlatego warto wykonywać je regularnie, gdyż może uratować nasze życie/ fotolia

Pozbądź się bólu w trakcie depilacji

Nieprzyjemne uczucie towarzyszące używaniu depilatora sprawia, że często sięgasz po niego drżącą ręką? Możesz to zmienić! Mrożące krew w żyłach wspomnienia o przeszywającym bólu mogą odejść w niepamięć dzięki sprawdzonym metodom na ból podczas depilacji.
/ 30.10.2011 22:00
Badanie cytologiczne jest krótkie i bezbolesne, dlatego warto wykonywać je regularnie, gdyż może uratować nasze życie/ fotolia

Przed depilacją

Wszystkie czynności, które musisz wykonać zanim użyjesz depilatora, zależą od rodzaju Twojej skóry. Większość użytkowniczek depilatorów podkreśla zbawienny wpływ ciepłej kąpieli przed zabiegiem. Dzięki temu pory skóry rozszerzają się i włoski łatwiej dają się usunąć. Jednak jeśli Twoja skóra jest przesuszona i skłonna do podrażnień, lepiej zrezygnować z kąpieli. Przed depilacją nie wolno stosować żadnych kremów ani balsamów. Uczucie ściągniętej i suchej skóry może potęgować doznania bólowe i powodować niepotrzebny dyskomfort. Pamiętaj, aby nie stosować żadnych środków ani leków miejscowo znieczulających, dostępnych w kremach. Taki krem pod żadnym pozorem nie może się dostać do miejsca, w którym przerwano ciągłość skóry, a to może się zdarzyć w trakcie depilacji.

Zobacz też: Depilacja laserowa w praktyce

Schłodzenie skóry

Jest to jedna z najlepszych metod ograniczenia odczuwania bólu przy depilacji. Potwierdzają to co najmniej dwa mechanizmy fizjologiczne. Pierwszy z nich polega na tym, że receptory (struktury w skórze, wyspecjalizowane w odczuwaniu konkretnych bodźców) „skupiają się” na uczuciu zimna i „odwracają uwagę” świadomości od czucia bólu. Organizm skoncentrowany na schłodzeniu, „wyłącza” na chwilę receptory bólowe. Nie znaczy to, że w ogóle nie odczuwamy bólu, ale uczucie zimna znacznie go łagodzi. Drugi z tych mechanizmów polega na zwężeniu naczyń krwionośnych, znajdujących się w skórze. Dzięki temu substancje przewodzące informację o bólu i potencjalnym stanie zapalnym, wolniej się rozchodzą. Przemiana materii zwalnia i odczucie bólu zmniejsza się. Należy pamiętać, że działanie zimna powinno być miejscowe (np. kostka lodu), a nie ogólna (np. przewietrzone pomieszczenie).

Masowanie skóry

We wszystkich najnowszych depilatorach nakładka, umożliwiająca masowanie skóry w trakcie depilacji jest już praktycznie standardem. Dzięki masażu, które fundują nam drobne kuleczki głowicy depilatora, uczucie bólu ograniczone jest do minimum. Aby zapewnić sobie komfortowe usuwanie włosków, należy przyłożyć nasadkę jak najbliżej skóry. Dobrym sposobem na ograniczenie bólu jest też naciąganie skóry w depilowanym miejscu.

Zobacz też: Czy depilacja chemiczna jest bezpieczna?

Praktyka czyni mistrza!

Im większa ilość wykonywanych zabiegów, tym mniej nieprzyjemne będą odczucia z nimi związane. Gdy pierwszy raz sięgasz po depilator, nie wiesz, czego się spodziewać. Kolejne zabiegi są zdecydowanie łatwiejsze i mniej bolesne. Wynika to z lepszego nastawienia psychicznego. Skóra także przyzwyczaja się do uczucia „wyrywania” włosków i odczuwany ból zmniejsza się.