POLECAMY

Powiększanie biustu

Marzysz o większych piersiach? Koniecznie przeczytaj.
Powiększanie biustu fot. Panthermedia
Jak pokazują statystyki, z roku na rok zwiększa się ilość kobiet, które korzystają z zabiegu powiększania piersi za pomocą implantów. Powiększanie biustu jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Gwiazdy, celebrytki i modelki z dumą demonstrują swoje sztuczne biusty, wcale specjalnie nie kryjąc, że są one efektem pracy chirurga. To wszystko sprawia, że łatwo zapomnieć o ryzyku, jakie niesie taki zabieg. Warto jednak pamiętać, że każda operacja, w tym także operacja plastyczna, jest obciążona ryzykiem powikłań. Dodatkowy niepokój wzbudził też międzynarodowy skandal z udziałem francuskiej firmy Poly Implant Prothese (PIP), która do produkcji implantów stosowała tani silikon przemysłowy. Skala problemu jest duża, bo dotyczy blisko 500 tys. kobiet, którym wszczepiono w piersi materiał nieprzebadany pod kątem użycia w medycynie. Mimo że nie udowodniono bezpośredniego związku między zachorowaniami na raka a implantami PIP, to służby zdrowia m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii wzięły na siebie koszty ich usunięcia.

Rodzaje implantów

Godne polecenia i bezpieczne są implanty dwóch renomowanych amerykańskich firm: Mentor oraz Allergan. Dr Krzysztof Potocki współpracujący z Kliniką Chirurgii Plastycznej Dr. Marka Szczyta od kilkunastu lat w swojej praktyce stosuje implanty Allergana, firmy, która w 2001 roku przeprowadziła szeroko zakrojone, długofalowe badania bezpieczeństwa zabiegów powiększania piersi z użyciem implantów. Zarówno Mentor, jak i Allergan dają swoim pacjentkom dożywotnią gwarancję na wypadek uszkodzenia implantu z winy producenta.
Implanty to silikonowe torebki zawierające spoisty żel silikonowy lub roztwór soli fizjologicznej. Silikon, który jest stosowany w medycynie, został starannie przebadany i nie jest szkodliwy dla zdrowia oraz nie ma działania rakotwórczego. Silikonowy żel do złudzenia przypomina tkankę kobiecej piersi i sprawia, że implant wygląda naturalnie. Gdyby doszło do jego uszkodzenia, pierś zachowa swój kształt do czasu wymiany implantu. W przypadku implantów z roztworem soli fizjologicznej lekarz napełnia woreczek umieszczony w piersi i na bieżąco kontroluje ich objętość. W razie uszkodzenia, roztwór soli fizjologicznej dosyć szybko ulega wchłonięciu i pierś zapada się i pozostaje taka aż do czasu niezbędnej ingerencji chirurga. Implanty różnią się kształtem (są okrągłe i anatomiczne) i wielkością. Wybór jest na tyle duży, że pozwala dobrać te, które odpowiadają oczekiwaniom pacjentki.

Właściwy rozmiar

Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru implantów ogromne znaczenie ma doświadczenie lekarza wykonującego zabieg. Bardzo ważna jest konsultacja, podczas której pacjentka swoje marzenia i oczekiwania, musi skonfrontować z możliwościami medycyny. Zdarza się, że lekarz jest zmuszony odmówić przeprowadzenia zabiegu. Doświadczony chirurg plastyk może doradzić optymalny kształt implantów i ich wielkość, tak aby efekt był zadowalający dla pacjentki, a jednocześnie w miarę naturalny. Pod uwagę trzeba brać wiele parametrów, m.in. szerokość klatki piersiowej, kształt piersi i ich ewentualną asymetrię oraz kondycję skóry. Szczegółowa konsultacja i właściwie dobrane implanty pozwalają ograniczyć ilość powikłań i zmniejszyć ryzyko niezadowolenia pacjentki z efektów zabiegu. Warto w czasie rozmowy z lekarzem zadać jak najwięcej pytań, a w razie wątpliwości umówić się na kolejną konsultację. Dodatkowo można poprosić lekarza o pokazanie zdjęć z wykonanych przez niego zabiegów, nie tylko tych, z efektów których jest on najbardziej zadowolony. Dr Lubomir Lembas współpracujący z Kliniką Chirurgii Plastycznej Dr. Andrzeja Sankowskiego i szpitalem Grupy Lux Med w Warszawie uważa, że wyjaśnienie możliwych powikłań, a nawet pokazanie ich na zdjęciach, pozwala pacjentce na świadome podjęcie decyzji o poddaniu się zabiegowi. Dr Lembas podkreśla, że pokazywanie wyretuszowanych zdjęć jest nieetyczne.

Ryzyko powikłań

Firma Allergan, powołując się na własne badania informuje, że konieczność wymiany implantów może pojawić się między 10 a 20 rokiem od zabiegu. W przypadku implantów z żelem silikonowym, najczęstszym problemem jest mechaniczne uszkodzenie powłoki, które często może być niezauważone przez pacjentkę, gdyż kształt piersi pozostaje bez zmian (to tzw. silent ruptures). Dlatego piersi powiększone implantami silikonowymi należy regularnie badać. Amerykanie zalecają pierwsze badanie rezonansem magnetycznym (czyli tomografem) już po trzech latach od zabiegu i potem powtarzanie go co roku. Natomiast dr Potocki uważa, że nawet podstawowe badanie USG pozwala dostrzec zmiany w obrębie piersi i uniknąć ewentualnych powikłań. Przy podejmowaniu decyzji o zabiegu powiększenia piersi trzeba pamiętać, że być może po latach niezbędna będzie wymiana implantów na nowe. Warto też zdawać sobie sprawę, że jeśli zapadnie decyzja o wyjęciu implantów, to z powodu rozciągnięcia skóry piersi nie będą wyglądały tak, jak przed zabiegiem.

Przed zabiegiem

  • Znajdź doświadczonego lekarza. Najważniejszym etepem, zanim zdecydujesz sie na zabieg, jest konsultacja u lekarza, chirurga plastyka, który jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (http://www.ptchprie.pl/index/czlonkowie). Przed każdym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej warto udać się na konsultacje do kilku różnych lekarzy. Poza ich umiejętnościami i doświadczeniem, ważne jest także miejsce wykonywania zabiegu. Polecamy nowoczesne kliniki, w których nawet w razie powikłań będziesz bezpieczna, a lekarz prowadzący nie zostanie sam z zaistniałym problemem.
  • Zadawaj pytania w czasie konsultacji. Im więcej ich zadasz, tym ryzyko niezadowolenia po operacji będzie mniejsze. Lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta przed zabiegiem, nie tylko o tym, jak się do niego przygotować, ale także o wszystkich możliwych komplikacjach po przeprowadzonej operacji. Swoje pytania i wątpliwości warto spisać  na kartce – dzięki temu o żadnym nie zapomnisz.
  • Marzenia, a możliwości medycyny. Na konsultację możesz przynieść zdjęcia piersi, jakie chciałabyś mieć. Jest to dobry punkt wyjścia do dyskusji. Chirurg plastyk, nawet najlepszy, dysponuje narzędziami i techniką, które mają swoje ograniczenia, wynikające najczęściej z budowy ciała pacjentki. Wszystko ma znaczenie: wzrost, szerokość klatki piersiowej, wielkość piersi przed zabiegiem, ich asymetria. Często okazuje się też, że pojęcie naturalnego wyglądu jest bardzo względne. Wszyscy chirurdzy zgodnie potwierdzają, że z roku na rok pacjentki chcą mieć coraz większe piersi.
  • Bądź otwarta na sugestie lekarza. Czasami warto zdać się na jego doświadczenie. Nawet, jeżeli nastawiałaś się na cięcie pod piersią, chirurg może zasugerować inną technikę. To samo dotyczy rodzaju implantów, ich kształtu i wielkości.
  • Jeśli lekarz nie budzi twojego zaufania, poszukaj innego. Nie chodzi nawet o jego kwalifikacje, ale o twój komfort psychiczny. Jeżeli kosztowną operację wykona lekarz, do którego nie masz zaufania i z którym kiepsko się dogadujesz, wyraźnie wzrasta ryzyko, że będziesz niezadowolona z jej rezultatów
     
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/2 lata temu
właśnie jak się zachowa umiar i zdrowy rozsądek to czemu nie? ja też byłam u tego lekarza i bardzo sobie chwalę i jego podejście do pacjentów i to, jakie teraz, dzięki niemu mam ładne piersi.
/3 lata temu
właśnie też myślałam o tym, żeby powiększyć biust za pomocą tłuszczu, bardzo fajna metoda. Już się nawet umówiłam na konsultacje do dra Osucha, jak będę po zabiegu to wam napisze jak poszło
/4 lata temu
ale nie tylko implanty są rozwiązaniem, wiem że można też zrobić biust za pomocą różnego rodzaju wypełniaczy, jak np tłuszcz, dr Osuch się takimi zabiegami zajmuje a na pewno to jest mniej inwazyjna metoda niż implanty
POKAŻ KOMENTARZE (8)