POLECAMY

Powiedz „nie” rozstępom

Jeśli podczas wieczornej kąpieli zauważyłaś na swojej skórze różowe lub czerwone pasemka, prawdopodobnie jesteś jedną z 60% Polek, u których wystąpiły rozstępy. Wbrew obiegowym opiniom, nie jest to tyko problem kobiet w ciąży. Wypowiedz im walkę!
Powiedz „nie” rozstępom

Chociaż znacznie lepiej jest zapobiegać rozstępom, niż je leczyć, to nie są one żadnym dramatem. Gdy już powstaną, bardzo trudno je usunąć, na szczęście jednak i na to istnieje kilka sposobów.

Zobacz też: Jak usunąć cellulit w salonie kosmetycznym?

Winne są geny i hormony

Rozstępy powstają wtedy, kiedy w skórze zaburzona jest produkcja białek - kolagenu i elastyny. W normalnych warunkach te białkowe włókienka zapewniają skórze elastyczność i sprężystość. Jeśli jednak komórki skóry właściwej wyprodukują kolagen i elastynę o nieprawidłowej strukturze, to skóra stanie się bardziej krucha i podatna na rozciąganie.

 • Funkcję fibroblastów zaburza między innymi kortyzol. Jest to hormon, którego duże ilości są wytwarzane w warunkach stresu, a także w czasie ciąży.
 • Wysoki poziom estrogenów u kobiet ciężarnych lub stosujących antykoncepcję hormonalną, również może przyczyniać się do powstawania rozstępów.
 • Nadmierna kruchość skóry może być uwarunkowana genetycznie, jeśli twoja mama lub babcia miały rozstępy, prawdopodobnie Ty też będziesz kiedyś z nimi walczyć.

Kiedy powstają rozstępy?

Najczęściej rozstępy pojawiają się u kobiet w ciąży, według różnych badań nawet u 90% kobiet. Najbardziej zagrożonymi partiami ciała są oczywiście brzuch, a także piersi i uda. Rozstępy pojawiają się także w czasie gwałtownego wzrostu w okresie dojrzewania, u osób otyłych oraz intensywnie rozbudowujących sylwetkę na siłowni.

Świeże rozstępy mają ciemnoczerwony lub liliowy kolor, wtedy jest jeszcze duża szansa, że uda nam się ich pozbyć. Potem stopniowo przybierają postać jasno różowych lub białych pasemek, wyczuwalnych w dotyku. Na tym etapie walka z nimi jest już bardzo trudna.

Zobacz też: Co pomaga w zwalczaniu cellulitu?

Jak zapobiegać rozstępom?

Jeśli nie chcesz, aby rozstępy pojawiły się także na Twojej skórze, zastosuj się do kilku praktycznych rad:

 • unikaj stosowania „cudownych diet”, które powodują efekt jo-jo;
 • w ciąży już od pierwszych miesięcy regularnie nawilżaj skórę, najlepiej używając specjalnych kosmetyków przeciwko rozstępom. W ich składzie szukaj wyciągów z bluszczu, skrzypu polnego, witaminy A i E oraz krzemu;
 • podczas nakładania kremu przez kilka minut delikatnie masuj skórę kolistymi ruchami;
 • stosuj dietę bogatą w witaminy, krzem oraz cynk;
 • kup dobrze dopasowany stanik. U kobiet z dużym biustem, źle dopasowany biustonosz, który nie podtrzymuje piersi może przyczynić się do powstawania rozstępów.

Usuwanie rozstępów w gabinecie kosmetycznym

Gdy rozstępy już się pojawiły, możesz skorzystać z profesjonalnych zabiegów usuwania rozstępów w gabinetach lekarskich lub kosmetycznych:

 • mikrodermabrazja lub peeling kwasem glikolowym - powodują one złuszczenie powierzchownej warstwy komórek naskórka i stymulują proces syntezy kolagenu i elastyny;
 • laser - światło lasera powoduje termiczne zniszczenie komórek naskórka i stymuluje syntezę nowych włókienek białkowych w skórze właściwej;
 • mezoterapia - przy pomocy cienkiej igły lekarz wstrzykuje w zmienioną skórę koktajl specjalnych substancji, które pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu.

Jeśli wszystkie te zabiegi zawiodą pozostaje jedynie chirurgiczne usunięcie fragmentu skóry pokrytej rozstępami. Jest to zabieg skuteczny, jednak wiąże się z pozostawieniem blizny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
"Bardzo dobry preparat działa na stare jak i nowe rozstepy Serum stosuje na rozstępy pozostałe po poprzedniej ciąży, wcześniej stosowałam inne preparaty ale poczytałam o moczniku i znalazłam to które zawiera jego najwięcej z dostępnych preparatów na rynku. Serum zaczyna widocznie redukować rowki dopiero po 3 opakowaniach wmasowywanych codziennie. Systematyczność jest tu bardzo ważna, a dodatkowo robienie sobie masaży. Ja miałam dodatkowo jeszcze rozciągniętą skórę na brzuchu, taką wisząca, myślałam że tylko chirurg mnie uratuje ale się udało. Także ze spokojnym sumieniem mogę polecić do systematycznego stosowania." znalazłam taki opis preparatu na jednym z forum, czy moze ktos go uzywał? to się nazywa Reduce
/3 lata temu
Carolinnez02015-02-23 11:51:13Bardzo dobry preparat działa na stare jak i nowe rozstepy Serum stosuje na rozstępy pozostałe po poprzedniej ciąży, wcześniej stosowałam inne preparaty ale poczytałam o moczniku i znalazłam to które zawiera jego najwięcej z dostępnych preparatów na rynku. Serum zaczyna widocznie redukować rowki dopiero po 3 opakowaniach wmasowywanych codziennie. Systematyczność jest tu bardzo ważna, a dodatkowo robienie sobie masaży. Ja miałam dodatkowo jeszcze rozciągniętą skórę na brzuchu, taką wisząca, myślałam że tylko chirurg mnie uratuje ale się udało. Także ze spokojnym sumieniem mogę polecić do systematycznego stosowania.