POLECAMY

Polki w gabinecie medycyny estetycznej – co najchętniej poprawiają?

Usuwanie przebarwień, zmarszczek, nadmiernych kilogramów, a może korekta ust? Co Polki najczęściej sobie poprawiają?

zabieg

fot. Fotolia

W ostatnich latach w Polsce pojawia się nowe pokolenie kobiet – bardziej świadomych, lepiej wyedukowanych i przekonanych, że medycyna estetyczna poprawi ich komfort życia. Jakie oczekiwania mają Polki i na jakie zabiegi najczęściej się decydują? Mówi o tym dr Andrzej Ignaciuk, lekarz medycyny estetycznej, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Jak może opisać Pan pacjentów korzystających z usług gabinetów medycyny estetycznej?

Powinno się powiedzieć „pacjenci“, ale faktycznie do niedawna były to w 90% kobiety. Średnia wieku kobiety pojawiającej się w gabinecie lekarza medycyny estetycznej oscyluje wokół 40 lat. Najmłodsze pacjentki miały poniżej 18 lat, było ich niewiele i przychodziły zazwyczaj z mamą. Najstarsze, a tych było już znacznie więcej, liczyły sobie powyżej 70 lat. Biorąc pod uwagę ich profesję, są to głównie wolne zawody, pracownicy biurowi oraz businesswoman.

Co Polki chcą w sobie zmienić?

Najliczniejsza grupa pacjentek prosi o korekcje defektów estetycznych twarzy, takich jak: zmarszczki, bruzdy, opadanie skóry (tzw. chomiki) czy zmniejszenie jej jędrności, przebarwienia, zbyt małe usta, utrata ich jędrności i zapadnięcie się policzków. Inne problemy dotyczącą szyi, podbródka, dekoltu. Ważnym i coraz częściej zauważalnym defektem są zmiany na dłoniach: od plam po ich nadmierne wyszczuplenie. Osobny duży temat stanowią defekty dotyczące sylwetki. Najczęściej są to problemy z nadwagą, i to zarówno dotyczącą całej sylwetki, jak i niektórych partii.

Zobacz też: Piękna w tydzień – zabiegi karnawałowe!

Jak zazwyczaj wygląda pierwsza wizyta?

Panie, które trafiają do gabinetu po raz pierwszy, prawie zawsze wspominają, że przyszły tylko porozmawiać. Gdy usłyszą, że ja także na pierwszym spotkaniu nie lubię od razu przystępować do zabiegu, albo się uspokajają i są bardziej rozluźnione albo mówią, że może lepiej byłoby jednak coś zrobić, po co tracić czas. Czyżby kobieca przekora?

Kobiety bywają zdziwione, że pierwsze spotkanie to jest jednak wizyta medyczna. Podczas rozmowy można zauważyć, że wiele z nich ma sporo wiadomości dotyczących higieny życia, jednak są one tak pomieszane i z tak „niepewnych” źródeł, że ich praktyczna użyteczność jest niewielka. To tylko potwierdza, jak wielki wpływ na część kobiet mają life-stylowe pisma i podobne programy telewizyjne. Kobiety pacjentki, i tego można się było spodziewać, chętnie lubią rozmawiać, opowiadać. Ale z drugiej strony cenią też dyskrecję – wiele woli być np. w poczekalni same.

Jest grupa pań, która pojawiają się na krótko przed ważnym wydarzeniem, mimo iż zdają sobie sprawę, że jakakolwiek interwencja jest wtedy przeciwskazana. Prawie zawsze chciałyby, aby efekt zabiegu czy terapii był spektakularny, ale jednocześnie niedostrzegalny dla otoczenia. I sprawa zasadnicza – nie może o tym fakcie dowiedzieć się mąż czy partner. Nie jest to zawsze prosta sprawa, ale pod pewnymi warunkami da się to zrobić. W tym wypadku mężczyzna im mniej wie, tym jest chyba lepiej. A tak na marginesie – mężczyźni albo nie widzą wielu rzeczy, albo po prostu nie chcą widzieć.

Co Polki wiedzą o medycynie estetycznej?

Pacjentki w większości, o ile nawet rozumieją i akceptują, że pewne terapie wymagają czasu, to jednak prawie zawsze na koniec spotkania pytają czy nie ma sposobu, aby efekt był widoczny od zaraz. Muszę powiedzieć, że podatność kobiet na obietnice jest duża i bywa, że nawet kobiety bardzo pragmatyczne dają się złapać na nieprawdopodobne obietnice zaczerpnięte z life-stylowych magazynów czy Internetu, dotyczące „cudownych zabiegów”.

Zobacz też: Kalendarz urodowy – jak planować zabiegi?

Źródło: materiały prasowe Com and media/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Ja uważam, że wszystko jest dla ludzi, jeśli podchodzi się do tego z rozsądkiem. Ja w klinice chirurgii plastycznej poprawiłam sobie piersi - które po ciąży pozostawiały wiele do życzenia. Trafiłam w ręce świetnej Pani Doktor - Anny Olender, która naprawdę rewelacyjnie mnie potraktowała. Jestem zadowolona z samej opieki i efektów zabiegu. Polecam.
/2 lata temu
W dzisiejszych czasach to naprawdę wszystko można sobie poprawić, o ile są pieniądze. Kobiety dążą do ideału piękna i gotowe są pójść pod skalpel nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne. Ale w wielu przypadkach, szczególnie gdy traci się urodę lub są jakieś poważne defekty, to medycyna estetyczna jest prawdziwym wybawieniem. Coraz częściej łączy się gabinety medycyny estetycznej z innymi usługami kosmetycznymi lub zabiegami SPA jak jest to w Medica SPA w Warszawie. Mają tam naprawdę bardzo szeroki zakres usług. Po dobraniu odpowiednich zabiegów można naprawdę zyskać nie tylko urodę ale i lepsze zdrowie oraz figurę.
/3 lata temu
ja pozbyłam sie przebarwień na twarzy w gabinecie Wasylkowscy, ale nie uważam, żeby była to operacja plastyczna. bez przesady, raczej zabieg dermatologiczny