kobieta, ciało, rozstępy

Pokonaj rozstępy

Choć ich powstanie najczęściej kojarzone jest z ciążą, tak naprawdę ma je większość z nas. Pojawiają się także w dzieciństwie, w okresie dojrzewania lub na skutek nagłych wahań masy ciała. Na szczęście można sprawić, by stały się niewidoczne!
/ 27.05.2011 17:13
kobieta, ciało, rozstępy
Rozstępy – co to takiego?
Widoczne są na skórze jako cienkie, równolegle ułożone paski, przypominające blizny. Ich powierzchnia zazwyczaj jest pomarszczona i nierówna,bo pokrywa je bardzo cienki naskórek. Na samym początku są czerwono-fioletowe, a w kolejnej fazie rozwoju bledną i stają się nieco mniejsze, bo skóra podejmuje próbę regeneracji. Na ich powstanie oprócz nadmiernego rozciągania skóry (powyżej jej granicznych możliwości) duży wpływ mają wahania hormonalne, w tym ilość kortyzolu. Hormon ten wydzielany jest m.in. w większych ilościach podczas ciąży i gwałtownych wahań wagi. Jego zbyt duże ilości wpływają na tworzenie białek o zaburzonej strukturze i osłabionej zdolności do rozciągania się i kurczenia. Efekt: rozstępy!

Zanim udasz się po pomoc do gabinetu kosmetycznego lub lekarskiego, warto w domu zadbać o poprawę jędrności skóry. Zasada jest prosta: im będzie ona bardziej napięta, tym rozstępy staną się mniej widoczne.

Pilingi 
To podstawa, bo usunięcie warstwy martwego naskórka zapewnia dużo lepszą penetrację składników aktywnych zawartych w kosmetykach.
Najlepiej działają oczywiście te chemiczne, ale warto też w domu mieć pod ręką pilingi gruboziarniste i stosować je systematycznie. W ich składzie znajdziesz kryształki cukru, soli lub syntetyczne mikrogranulki. Dobrze złuszczają, a dodatkowo skutecznie pobudzają mikrokrążenie. Skóra staje się pobudzona i lepiej odżywiona. Warto też od czasu do czasu sięgać po pilingi apteczne, w których składzie znajdziesz m.in. lipohydroksykwasy, kwasy salicylowy czy glikolowy. Szczególnie troskliwie nanoś je na partie ciała pokryte rozstępami.

Profilaktyka w ciąży 
Przez całe 9 miesięcy ciąży warto pobudzać krążenie skóry masażami, najlepiej jednocześnie aplikując krem przeciwko rozstępom dla kobiet w ciąży. Zabieg wykonuj dwa razy dziennie, nie zapominając także o pośladkach, udach, talii, plecach – te partie są najbardziej narażone na powstanie rozstępów.

Ujędrnianie
To twój główny cel. Osiągniesz go m.in. dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom. Szukaj w nich składników, takich jak witaminy A i E (stymulują regenerację i zapobiegają uszkodzeniom), nawilżająca chityna, kolagen, stymulujące wyciągi z roślin oraz napinające peptydy.


Po ciąży
Rozstępy mogą pojawić się nie tylko na brzuchu, ale także na udach, pośladkach i biuście. Bardzo często towarzyszy im znaczna utrata jędrności skóry. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepsze efekty osiągniesz.
Masaż, masaż i jeszcze raz masaż: Powinien być dość intensywny, tak aby jak najsilniej pobudzić skórę. Możesz do jego wykonania sięgnąć po masażer. Skóra nie powinna być głaskana, tylko solidnie pobudzona. Uważaj jednak, aby nadmiernie jej nie rozciągać!

Prawidłowa dieta, czyli zbilansowana, z dużą ilością witamin i mikroelementów oraz bogata w kwasy tłuszczowez grupy omega 3 i 6, a także kwas linolowy. Taka dieta wzmocni struktury skóry i ułatwi jej regenerację.

Ćwiczenia nie tylko służą zdrowiu, ale także urodzie. Wysiłek fizyczny poprawia krążenie krwi w organizmie, dzięki czemu wszystkie tkanki (także skóra) stają się lepiej dotlenione i odżywione. 

Postaw kropkę nad I: i zgłoś się na zabiegi do lekarza (propozycje skutecznych terapii wyżej). Tylko dzięki nim ostatecznie możesz pozbyć się problemu.


Zabiegi w gabinecie

Laser fotona er:Yag z technologią frakcyjnego ablacyjnego i nieablacyjnego uszkadzania skóry. Wiązka lasera punktowo niszczy struktury skóry właściwej, jednocześnie bardzo silnie pobudzając je do regeneracji. Stara, nieprawidłowo funkcjonująca tkanka zostaje zastąpiona przez nową, prawidłowo wytworzoną. Rezultatem zabiegu jest redukcja rozstępów oraz bardzo silne ujędrnienie skóry. To urządzenie działa na kilka problemów jednocześnie! Gdzie: Miejska Farma Piękności, Wielicka 43 lok. 2, Warszawa, tel. 22 863 19 23, 512 160 401; cena: 650–1300 zł.

Lampa Led – silnie stymuluje procesy regeneracyjne w skórze. Aby pozbyć się rozstępów, trzeba je najpierw uszkodzić za pomocą małej igły. Powstałe zadrapanie pod wpływem światła lampy bardzo szybko się goi. Najważniejsze jednak, że nowa skóra jest jasna i ściągnięta, a wcześniejszy problem staje się praktycznie niezauważalny. Gdzie: Klinika dr. A. Sankowskiego, Warszawa, Cena: od 2,5 tys. zł.

Bi-One – To nowoczesne urządzenie pobudza produkcję kolagenu i elastyny, poprawia cyrkulację krwi, aktywuje proces przenoszenia tlenu, dzięki czemu skóra właściwa staje się bardziej zwarta, gęsta i napięta. Rozstępy stają się płytsze i przybierają ten sam odcień co otaczająca skóra. Gdzie: Klinika La Perla, Warszawa, la-perla.pl; Cena: 500 zł.