Podstępne oznaki starzenia

Zanim lustro oznajmi ci, że to już starość pojawia się wiele znaków alarmujących. Zobacz czy nie dotyczą one już ciebie…
/ 06.12.2012 07:38

Upływ czasu ma to do siebie, że jest większości niedostrzegalny. Gdybyśmy w lustro patrzyły raz do roku, prawdopodobnie za każdym razem doznawałybyśmy szoku; patrząc codziennie ledwo co dostrzegamy zmiany. Tymczasem, zanim zaatakują nas prawdziwe bruzdowe zmarszczki, skóra daje nam znać, że pora się nią lepiej zająć.

Podstępne oznaki starzenia

depositphotos.com

Znaki alarmowe

  • Przebarwienia – często traktujemy je po prostu jako pamiątkę po lecie a tymczasem zmiany pigmentacyjne pojawiające się najczęściej w wieku 30-50 lat są pierwszym objawem starzenia. Z wiekiem nasza skóra bowiem coraz mocniej wykazuje szkodliwy wpływ słońca a jeśli przy okazji masz problemy z hormonami (menopauza, ciąża, kuracje hormonalne) to trwałe plamy mogą oszpecić buzię. Rozwiązanie: chroń skórę filtrem przez cały rok a przebarwienia likwiduj specjalistycznymi preparatami.
  • Suche włosy – nie są tylko efektem ubocznym farbowania i kąpieli w basenie. Przesuszone, łamiące się włosy zabierają nam dużo młodości i związane są z deregulacją działania gruczołów łojowych oraz słabszym wzrostem włosów. Rozwiązanie: łykaj witaminę B complex oraz wzbogać dietę w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wyglądowi włosów możesz pomóc nabłyszczającymi kosmetykami do stylizacji oraz głęboko nawilżającymi maskami aplikowanymi nawet na całą noc.
  • Obwisła skóra – czy nie wydaje ci się, że twoja twarz zrobiła się jakby trochę za duża? To skutek mniejszej produkcji kolagenu i słabszej regeneracji skóry. W wieku 35-50 lat masz już 40% kolagenu mniej niż za młodu a to robi kolosalną różnicę. Rozwiązanie: zanim pomyślisz o liftingu postaw na zbilansowaną dietę bogatą w kwasy omega 3, soję, witamin Ci E oraz likopen (czerwone i pomarańczowe warzywa); nie zaszkodzą ci też sera przeznaczone dla cery dojrzałej, które widocznie napinają skórę i powstrzymują wiotczenie.
  • Mniejsze usta – niestety, wskutek upływu czasu tracimy też objętość warg, z których ucieka naturalna wilgoć utrzymywana w tkance. Wysuszone wydają się węższe i mniej atrakcyjne. Rozwiązanie: codziennie stosuj obowiązkowo preparat nawilżający na usta, który jest najlepszym panaceum na wysychanie i marszczenie się warg. Rzuć palenie, bo to najgorszy wróg ust. Możesz pomyśleć o powiększających optycznie błyszczykach lub wypełnieniu kosmetycznym np. kwasem hialuronowym.
  • Sucha skóra – ponieważ zewnętrzne warstwy skóry przestają utrzymywać wilgoć wygląd nasze twarzy często zaczyna przypominać karton – szary, suchy, bez życia. Rozwiązanie: sięgnij po bardziej intensywne kremy nawilżające oraz serum na noc; nie bój się olejów naturalnych, które wspaniale odbudowują płaszcz lipidowy; raz w tygodniu aplikuj na twarz nawilżającą maskę.
  • Pierwsze zmarszczki – powstają zwykle wskutek marszczenia skóry np. na czole czy w kącikach oczu i młodej jeszcze buzi mogą dodać lat. Rozwiązanie: oprócz stosowania kremów przeznaczonych dla twojego wieku zwróć uwagę na mimikę swojej twarzy – staraj się ją częstą relaksować, nie zastygaj w grymasach, nie mruż oczu, śpij na jedwabnej poszewce.