Po czym poznać, że skórze grożą przebarwienia po opalaniu?

Czy wiesz, po czym poznać, że sposób opalania jest niewłaściwy i na skórze mogą pojawić się przebarwienia? Jakich zabiegów kosmetycznych nie należy przeprowadzać latem, aby nie nabawić się nieestetycznych przebarwień skóry?
/ 07.07.2014 13:09

bezpieczne opalanie

Fot. Fotolia

Wiatr, słona woda, promienie słoneczne – choć tak przez nas lubiane podczas wakacyjnego wypoczynku mogą dać w kość naszej skórze i spowodować przyspieszenie procesu jej starzenia. Jak rozpoznać oznaki negatywnego oddziaływania promieniowania UV i jak się przed nimi zabezpieczyć?

Co się dzieje, kiedy nie chronisz skóry przed słońcem?

Starzenie się skóry to złożony proces, który polega na znacznym spowolnieniu aktywności komórkowej. To z kolei zmniejsza zdolności regeneracyjne organizmu. Wszystko zaczyna się od uczucia suchości – pod wpływem szkodliwego działania czynników zewnętrznych dochodzi do odwodnienia skóry i znacznego zmniejszenia jej elastyczności. Staje się ona napięta, sucha oraz szorstka w dotyku. Są to tylko początkowe oznaki negatywnego oddziaływania promieniowania UV.

Jeśli nasze naczynia krwionośne są kruche, na skórze mogą pojawić się tzw. „pajączki”, a w przypadku skóry bardzo wrażliwej na czynniki zewnętrzne – rumień.

Wzmożona synteza melaniny w komórkach skóry, bardzo często prowadzi do zmian hiperpigmentacyjnych, co w praktyce oznacza nieestetyczne znamiona barwnikowe. Należy pamiętać, że wszystkie przebarwienia mogą rozwinąć się w kierunku zmian nowotworowych, dlatego tak ważna jest profilaktyka - ochrona naszej skóry poprzez stosowanie kremu z wysokim filtrem (30+), nakryć głowy, bądź też chroniącej nas odzieży.

Najlepszym wyjściem jest redukcja kąpieli słonecznych do minimum, a jeśli to niemożliwe to  rozsądne ich dawkowanie.

 Zobacz także: Sprawdź, jaki masz fototyp skóry i czy możesz się opalać!

Jakich zabiegów kosmetycznych nie wolno przeprowadzać latem?

Przygotowując się na letni urlop, warto zwrócić uwagę na zabiegi, z których – ze względu na działanie promieni słonecznych – powinniśmy w tym okresie zrezygnować. Zaliczamy do nich:

  • wszelkie kuracje laserowe,
  • IPL (stosowane w fotoepilacji),
  • peelingi chemiczne i mechaniczne (np. mikrodermabrazja).

Jeśli wykonamy je latem, możemy nabawić się m.in. przebarwień lub nawet poparzeń skóry. Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek krok należy zasięgnąć porady specjalisty, który nie tylko dobierze zabiegi odpowiednie dla naszych potrzeb, ale i do aktualnej pory roku.

Autor: Bożena Seidel, Koordynator SPA z Hotelu Natura Residence.

Zobacz także: Jak przygotować się do opalania?