Indianki/fot. Fotolia

Plemienne modyfikacje ciała – zdjęcia

Wydłużanie szyi, tworzenie blizn na ciele, otworów w wardze czy piłowanie zębów to tylko niektóre ze współczesnych modyfikacji plemiennych. Na czym polegają i dlaczego się je wykonuje? Zobacz, jak wyglądają zmodyfikowani mieszkańcy różnych kontynentów.
/ 08.03.2012 14:22
Indianki/fot. Fotolia

Dlaczego członkowie plemion poddają modyfikacjom swoje ciało?

Obecnie ludność plemienna wykonuje modyfikacje ciała, by podtrzymać tradycję, a niekiedy, by zarabiać pieniądze. Ponadto jest to nieodłączny element kultury danej grupy. W ten sposób odróżniają się od innych plemion.

Jest to bardzo ważne w Afryce, gdzie plemion jest mnóstwo. Dzięki modyfikacjom ciała dane plemię wyróżnia się na swój sposób. Dzięki temu też bez trudu można rozpoznać z jakiego plemienia pochodzi dana osoba.

Oznaczeni

Dawniej modyfikacje odgrywały bardzo ważną rolę. Przykładowo w XIX wieku (głównie w Afryce Zachodniej) podczas wojen plemiennych na tle etnicznym, dzięki danym modyfikacjom można było bez większych trudności zaklasyfikować daną osobę czy grupę jako sojusznika lub wroga.

Ponadto badacze zaznaczają, że modyfikacje odgrywały ważną rolę w okresie niewolnictwa. Wówczas rdzenni mieszkańcy Czarnego Lądu oszpecali swoje ciała, by uniknąć katorżniczej pracy, ale też by móc określić z jakiego plemienia pochodzi dana osoba, gdyby udało jej się odzyskać wolność. W okresie niewolnictwa bardzo często wykonywano blizny na twarzy.

Łabędzia szyja

Kobiety z plemienia Kayan Lahti (inaczej Padung, Yan Pa Doung) w Tajlandii od dziecka noszą na swych szyjach metalowe obręcze w kolorze złota. W ten sposób wydłużają swoje szyje, co ma uczynić je pięknymi. Poprzez to stają się też atrakcją dla turystów, którzy muszą zapłacić za zrobienie sobie z nimi zdjęcia.

Ilość zakładanych obręczy zwiększa się stopniowo. Ostatecznie cała ozdoba może ważyć nawet do trzydziestu kilogramów. Kilka lat noszenia takich obręczy powoduje wydłużenie szyi.

Na zdjęciu kobieta z plemienia Kayan Lahti w Tajlandii (fot. Fotolia).

Zobacz też: Egzotyczne sposoby dbania o zęby

Piękne wargi?

Niektóre z plemion, jak Mursi w Etiopii, kultywują tradycję wyciągania dolnej wargi. Kobiety Mursi oraz plemienia Suri umieszczają w dolnej wardze drewniane lub ceramiczne krążki. Są one niemałych rozmiarów. Dzięki temu warga zostaje niewyobrażalnie wręcz wyciągnięta. Cały proces zapewne nie jest pozbawiony bólu.

Obecnie kobiety z takimi wargami stanowią atrakcję dla turystów, podróżników, którzy za zrobienie sobie z nimi zdjęcia musza zapłacić. To kolejne plemiona, które wykorzystują swoją odmienność jako sposób na zarabianie pieniędzy.  

Takie ozdoby noszą także starsi panowie z plemienia Kanapo w Brazylii.

Jak wykonać zabieg?

Przede wszystkim należy to uczynić, gdy dziewczynka ma 14–16 lat. Podczas zabiegu nacina się dolną wargę, po czym umieszcza się w niej drewniany, niewielki kawałek drewna, który ma tam pozostać dopóki rana się nie zagoi. Kolejnym krokiem jest zmienianie co pewien czas tej zatyczki na coraz większe.

Cały proces trwa kilka miesięcy. Dopiero wówczas ostatecznie w ciele umieszcza się krążek. Ponoć może mieć on średnicę wynoszącą nawet trzydzieści centymetrów. Utrzymanie w wardze takiego krążka jest nie lada wyzwaniem, któremu ma pomóc wybicie kilku zębów.

Kobieta z plemienia Mursi w Etiopii (fot. Flikr).

Zobacz też: dział Modyfikacje ciała

Człowiek z blizną

Blizny uważamy za szpetne i niepotrzebne. Gdy już jakąś mamy, chociażby po operacji, często staramy się, by nikt jej nie zauważył. To, co dla nas jest wstydliwe, dla pewnych plemion jest powodem do dumy.

Pewne plemiona uważają blizny za niesamowite i piękne ozdoby. Taki rodzaj modyfikacji nazywa się skaryfikacją. Wykonuje się ją m.in. dziewczętom z afrykańskiego plemienia Thembu.

Przykładowa skaryfikacja plemienna (fot. Fotolia).

Jak to się robi?

Zabieg skaryfikacji polega na nacinaniu, zdrapywaniu, a nawet wypalaniu skóry. Wykonuje się to w taki sposób, by na skórze powstały blizny przypominające jakiś wzór. Niekiedy dochodzi też do wycinania kawałków skóry.

Kobiety ze wspomnianego plemienia Thembu rysują na ciele jakiś wzór przy wykorzystaniu ostrego przyrządu, po czym używają igły i żyletki do podnoszenia i nacinania skóry. Po usunięciu z niej krwi rany okłada się... krowimi fekaliami, co ma ponoć ochronić ją przed zakażeniem.

Inne modyfikacje

Przedstawiciele Apatanów (Indie) uważają, że kobiety powinny przebijać nosy zatyczkami (tzw. yaping hurmo), których średnica wynosi nawet pięć centymetrów.

Natomiast Pigmeje (Afryka) modyfikują swoje zęby. Zabieg wykonuje się przy pomocy noża, patyka, młotka, kamienia... Nadanie idealnego kształtu jednemu zębowi może trwać nawet 45 minut. Zabieg jest bardzo bolesny.

Zobacz też: Czym są ekstremalne modyfikacje ciała?