Modyfikacje/fot. Fotolia

Play piercing – zabawy dla odważnych

Play piercing, czyli „zabawa piercingiem”, polega na tymczasowej modyfikacji ciała dla osiągnięcia przyjemności, doznań seksualnych czy chęci ozdobienia skóry. Do popularnych jej form należy piercing gorset (igły powiązane na kształt gorsetu) czy podwieszanie ochotnika na hakach. Czy play piercing jest bezpieczny?
/ 06.06.2018 15:50
Modyfikacje/fot. Fotolia

Jak wskazuje nazwa, play piercing to „zabawa piercingiem”, czyli przekłuwanie ciała wykonywane dla doświadczenia satysfakcji lub ze względów estetycznych.

Polega na tymczasowej modyfikacji ciała np. przez umieszczanie igieł w skórze. Wprowadzona igła przechodzi przynajmniej przez dwie powłoki skóry – warstwę zewnętrzną, czyli naskórek (epiderma) oraz skórę właściwą, w której znajdują się zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne.

Co przekłuwać?

Można przekłuć tą metodą plecy, klatkę piersiową, ramię, uda, łydki, a nawet miejsca intymne. Lepiej unikać przekłuwania miejsc, które charakteryzują się cienką powłoką skórną (twarz, szyja, łokcie, kolana, stopy i ręce).

Po co?

Play piercing jest formą autoekspresji, chęcią podkreślenia własnego charakteru czy indywidualizmu. Niektórzy wykonują ten rodzaj piercingu dla doświadczenia przyjemności czy doznań seksualnych. Skręcanie igieł czy przebijanie skóry wywołuje u nich rozmaite doznania. Play piercing wyzwala endorfiny, jest rodzajem zabawy i sposobem na przełamywanie nudy oraz urozmaicania wolnego czasu.

Play piercing stanowi też rodzaj ozdoby, np. igły mogą być powiązane na kształt gorsetu, urozmaicone wstążkami czy kokardami. Takie ozdoby mogą służyć np. do sesji zdjęciowych, pokazów czy filmów. Łagodniejszą wersją są gorsety damskie modelujące, które nie tylko nie sprawiają bólu, ale też ładnie wyglądają na ciele.

Ekstremalną formą play piercingu jest zawieszenie ciała w pozycji poziomej lub pionowej na hakach wystających ze skóry, zaczepionych np. o liny. Jest to w niektórych kulturach rytuał przejścia czy część określonych występów. Play piercing może też wynikać z chęci naśladowania rytualnych ozdób w kulturach plemiennych.

Plemienne modyfikacje ciała - zdjęcia

Jak przygotować skórę do play piercingu?

Ponieważ skóra chroni nas przed mikroorganizmami i zanieczyszczeniami środowiska, przerwanie jej naturalnej ciągłości może spowodować rozmaite zakażenia. Dlatego tak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo podczas przekłucia.

Play piercing powinien być zawsze wykonany przez profesjonalistę w warunkach sterylnych, z użyciem specjalnych igieł przeznaczonych np. do akupunktury. Skóra powinna zostać odkażona środkiem antyseptycznym.

Wyróżnia się dwa rodzaje play piercingu, w którym igły są wkłuwane prostopadle lub równolegle do skóry. Końcówki igły najczęściej są umieszczane na zewnątrz skóry, rzadziej w jej wnętrzu. Wszystko zależy od osobistych preferencji osób poddających się zabiegowi.

Na niektórych stronach internetowych są podane wskazówki przydatne do samodzielnego wykonywania play piercingu. Warto jednak pamiętać, że działania w warunkach domowych niosą ryzyko zagrożenia zdrowia i życia. Niewłaściwa technika play piercingu może prowadzić do zakażenia krwi, trudno gojących się ran i trwałych uszkodzeń skóry. Jeśli osoby są wrażliwe na widok krwi, nie powinny poddawać się tego rodzaju piercingowi.

Czym są ekstremalne modyfikacje ciała?